MC34063AD - přehřívá se

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od goody »

Prubeh na diode nenapovida o zadnem problemu, protoze strida je cca 50%/50% a vse cca sedi. Za kazdou odpoved budu vdecny. Kazdopadne neni zrejme co je blbe, ale pri 0.6A by urcite prece nemel tolik topit.
Přílohy
dioda.jpg
(66.59 KiB) Staženo 27 x

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#17 Příspěvek od Atlan »

A co tak pokus omyl, osadil by som tam inu tlmivku. Vecsiu, tlmivka sa nehreje ?

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od goody »

Tlumivka je Ok. Kdyby hrala tak by to bylo jasne. Je presaturovana. Ale ta je v pohode. Smazi dioda, no dobra, ale proc smazi ten MC34063? to nevim. Kazdopadne to zjevne semtam vynechava, ale to odpovida PFM. Proste napeti je OK, tak vynecha cyklus (asi). Prubeh na diode. Ten se sleduje v pohode, prikladam. Cim mensi zatez, tim vice vynechava a mene topi.
Přílohy
dioda2.jpg
(87.23 KiB) Staženo 29 x

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od goody »

Atlan píše:A co tak pokus omyl, osadil by som tam inu tlmivku. Vecsiu, tlmivka sa nehreje ?
Pokus omyl byl v podstate odpaleni toho 0,33RSC a zviseni z 0,165 na 0,33 coz trosku pomohlo, ale tim jsem se zatropoval podle datasheetu na 0,5A (IPK 1A).

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od goody »

TEch 800mV ve forward stavu prisuzuji spise chybe mereni toho osciloscopu, i kdyz to by taky ledasco vysvetlovalo.............. :):):)

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od goody »

Muzu poprosit ? Podivejte se nekdo na tu fotku a rekne te mi hodnotu toho odporu. Mam jej v sacku z GME popsany 0R33. Jsem pitomec, nebo je to blbe? :))))))) Nemam tu merak co by meril tak male odpory ..... :)))))
Přílohy
topic_top.jpg
(65.93 KiB) Staženo 45 x

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od goody »

Pokud nejsem 🤐, tak je to 0,120ohm, ale 🤐 to jsem si nabehl, ze jsem si jej vytahl ze starych zasob z GME. To snad neni pravda.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Mam na stene tabulku s farbami. Odporucam aj tebe.

Ak myslis tie dva odpory dolu, tak tam vidim hneda-cervena-strieborna, takze 0,12 R. A podla farby to vyzera na poistkove odpory.

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od goody »

Mno jeden jsem urval na predchozi radu a trosicku se to zlepsilo, ale predpoklad byl ze je to 0R33 :)))) Jinak by to mel byt metaloxid 2W

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#25 Příspěvek od Zaky »

Dioda pracuje podle obrázků, jak má a to že hřeje, je prostě fakt, rychlá bude dost, takže bys musel najít diodu s menším Uf, jestli je to do nějakých 80°C, tak by to měla ustát, ikdyž ideání to není. Vynechávání pulsů je regulace výstupního napětí, takže taky OK. Střída OK. Chybí ti ta kontrola průběhu proudu cívkou, je to stěžejní věc. Odpory jsou 0.12Ω, takže je zkus dát do série. Ipk vypíná podle datasheetu při 0.3V, takže spínač v IO se nestačí divit.

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od goody »

Zaky píše:Dioda pracuje podle obrázků, jak má a to že hřeje, je prostě fakt, rychlá bude dost, takže bys musel najít diodu s menším Uf, jestli je to do nějakých 80°C, tak by to měla ustát, ikdyž ideání to není. Vynechávání pulsů je regulace výstupního napětí, takže taky OK. Střída OK. Chybí ti ta kontrola průběhu proudu cívkou, je to stěžejní věc. Odpory jsou 0.12Ω, takže je zkus dát do série. Ipk vypíná podle datasheetu při 0.3V, takže spínač v IO se nestačí divit.
Takze dioda nahrazena. Nasel jsem doma SK23-DIO. Uf ma mensi jak 0,5V. Lepsi uz to asi nebude. Dioda je na 2A, takze dobry. Kdyz jsem zjistil svuj omyl z odporem, tak jsem jej nahradil resp zapojil tak ze mam ted 0R24 :)))) 🤐 vse dobry, ale MC34063 proste topi !!!!!!!!!!!!!! Vem ho cert. Proste se asi jednou presmahne. Dioda je aktualne studena (resp. vlazna). Nevim co lepsi ho by jeste svine MC34063 chtela. Na diode meren nabeh 60ns a spad 133ns. To je docela pekny myslim a upravdu kleslo UF temer na polovinu, takze rekl bych ze mas pravdu a jedina posledni vec, kterou bohuzel nemam jak overit je ta pojebana civka (na te desce to uz moc asi neopravim, pac drzi i ze spodu. 🤐 jsem ji pripajel docela dobre.

Na drouhou stranku bylo na ni 101, takze 100uH. 🤐 pouzdro taky sedi na to SC105, takze zjevne tech 1.35A musi 🤐 sedet, takze by pri 0,58A nemela sakra komatit. Podle prubehu na RSC 0,240 zdaleka nestoupa to pojebany napeti nad 0,3V, takze asi zavratny proud tim smejdem nepotece. Ani nemuze, pac by se stejne diky tomu Rsc mel 🤐 zavrit. Prubeh na Rsc z oscila posilam v priloze.

Pokud nejsem uplne padlej na hlavu, tak musim koncim zaverem ze od 0,5A pri 12V je MC34063 na hovno. Delal s nim nekdo stepdown na 12V a kyzeny proud neco ? Muze mi na toto tema poreferovat svoje zkusenosti, nebo se mam smirit s tim, ze impulzni zdroj s timto obvodem, je tak na mcu s 20ma spotrebou a par ledek ? Je mozny ze by tech 0,5A melo takto topit? Co by potom delal pri 1A 🤐 blbej. Je toto vubec normalni. To uz je cire zoufalstvi...... Ano asi jsem mel pouzit neco lepsi, coz je pouceni pro priste, ale toto mi hlava proste nebere.
Přílohy
rsc.jpg
(58.95 KiB) Staženo 28 x

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od goody »

Takze pouze pro doplneni. Ted jsem meril forward voltage na SK23-DIO a cece sam tomu neverim, ale 0,38V. To je zatracene pekny a 🤐 rychle to zabere, takze smrt pro MC34063 a doufam ze odejde do kremikoveho nebe se vsi paradou a vyrve aspon kus te desky, az se presmahne.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro Tvoje účely je už potřeba externí FET a dobře zvolená toroidní cívka. Těch 100p tam klidně může zůstat.
Přílohy
menic.jpg
(21.85 KiB) Staženo 42 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od goody »

Toto zni jako myslenka dne, ale tady uz ji neuplatnim. Jak resis napeti na Gate, protoze to MCcko posle klidne na vystup tech 24V. Resp. jak to resit kdyz Vin je vetsi jak maximalni napeti Gate toho fetu.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#30 Příspěvek od Zaky »

Nevymýšlej hlouposti, řešit k MC34063 externí tranzistor samozřejmě lze, ale lépe vyjde použít rovnou vhodný obvod, tvoje řešení je toto: http://www.ebay.com/itm/1-DC-DC-Buck-Co ... 20d5616b59

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“