Skener

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Skener

#1 Příspěvek od vasilceral »

Pánové, v součastnosti se nudím doma a tak scháním na pujčení skener na negativ. Mám tu více negativů a dělat fotky to už mě nebaví a tak to chci převést do digi. Co byste mi tak doporučili. Můj stařičký skener, co jste my ho pomohli z provoznit umí jen dokumenty ,film je pro něj tabu.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#2 Příspěvek od Otkundes »

Co doporučit? Asi bych zašel do fotosběrny, nebo fotolabu. Kdysi vyvolané filmy za malý příplatek i skenovali.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Jen tak ze zájmu jsem se podíval na recenze. Zásadně nedoporučují stolní flatbed scannery s nástavci pro film, ale dedikované. Ty nejlevnější s rozlišením 1800 dpi x 1800 dpi začínají okolo 100USD, kvalitnější mají 5000-7000dpi až za 1000USD. Otázka tedy je, co od toho čekáš?

Možná nižší rozlišení pro katalog a v případě potřeby použít film. Nechystáš se negativy vyhodit?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Mám takový dojem, že fotolab v současnosti klasicky vyvolá film a zbytek jde digitální cestou. Takže, pokud Ti na těch fotkách záleží, vem to do fotolabu a domluv se s nima.. Mám pocit, že provádí i digitalizaci negativů. Na profi stroji je to o něčem jiným, než na domácí hračce.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Zatím, kam jsem přišel, nechtěli naskenovat negativy, pokud si z každého z nich nenechám udělat aspoň jednu fotku, ale to jsem přinesl nevyvolané negativy.
Takový Zdeněk Morávek v Hořicích na to má dedikovaný skener, 22Mpix rozlišení z kinofilmu, ale to chvíli trvá a ten čas něco stojí...
Tak jsem si Bavorech vyzkoušel skenery na diapozitivy a negativy, Reflecta 1800 a 2400, ale nenadchl mě ani jeden. S flatbed skenerem Epson Perfection V330 Photo s rozlišením 2400dpi byly výsledky lepší, nejlepší ale byly u staršího V30, ten nevykazoval tak velkou chybu krytí RGB obrazů (V330 má, a to jsem vyzkoušel tři kusy při rozlišení 3600dpi, posunutý červený a modrý obraz o jeden pixel každý na jednu stranu, zelený obraz zůstal uprostřed). V praxi to ale neruší, většina obrázků skončila oříznutá a přesamplovaná v delším rozměru 1952 pixelů (zvyk z 5Mpix digitálu Sony).
Jenže na svitkový film nejsou tyto skenery dělané, na ně se osvědčil flatbed skener Epson Perfection 3170, ten mi půjčily designerky u nás v práci přes předminulé vánoce. Už ho nemají, ostatatně jako většinu vybavení, které se muselo letos nakoupit nové. Ale takový skener už mezi tím není.
Na formátu B120 nemám diapozitivy, takže menší rozsah jasů nevadí. A při rozlišení 1800x1800dpi vznikly bmp soubory kolem 55 MB, z nichž jsem k uložení ve 100% JPEG vybral jen několik nejlepších, ostatní šly přesamplovat zase na ten můj obvyklý rozměr, případně, pokud nevěřím, že opustí obrazovku, byl delší rozměr i 1600 pixelů někdy zbytečně moc.

Tím chci říci, že flatbed skener není zcela zatracení hodný, zvlášť při zpracování černobílých i barevných negativů. Teprve kvůli diapozitivům bych se obrátil na někoho, kdo potřebný skener (třeba Nikona) má.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Suhlasim, Epson skenery robit vie. A chodia aj v Linuxe.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

A zase ten lidĺ . Už min. 2x tam prodávaly tyto digitalizéry . Má s nimi někdo zkušenost ? Neptám se profesionálních fotografů , tedy pokud nejsou schopni přepnout na běžnou spotřebitelskou kvalitu - celé políčko na 10x15 .

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Mám tu dva scannery Minolta QuickScan 35. Jsou přímo dělaný na diáky, nic jinýho neumí. Jen jsou na SCSI...
Když přijedeš, dám ti je oba.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Software k nim máš? Aby uměly skenovat i maskované negativy....
I když tedy řadič SCSI do počítače pořizovat jen kvůli tomu jednomu skeneru, to už nový skener přijde levněji.

A ten Lídl nabízel skutečně digitizéry (tedy ne skenery!) formátu 24x36 mm Jay-Tech, oba umí v podstatě totéž, protože v obou je stejný digitální foťák s 5,1 Mpix CMOS snímačem a LEDkové podsvícení. Škoda, že mě nenapadlo si ho koupit a pak případně vrátit, odradilo mě konstatování, že data jsou k dispozici jen ve formátu JPEG, aniž by byl uvedený stupeň komprese nebo něco o volitelné kvalitě, proto jsem se obával hanebného postprocessingu, jaký znám z kompaktu HP M525.
Vychází mi, že po nezbytných korekcích (poduška/soudek, vyhlazení zrna apod.) reálné rozlišení do 3,6Mpix, což už je i na kinofilm dost málo, i když... v softwarově interpolovaném rozlišení 10Mpix zase může paradoxně potlačit zrnitost filmu (tento jev jsem nechápal už u flatbed skeneru HP ScanJet, který měl optické rozlišení 1200dpi, ale při softwarové interpolaci na 2400dpi dělal skeny z fotek (tedy nikoli transparentních předloh) mimořádně pěkné...

Zkrátka - co vyzkoušíš, to vyzkoušíš. Jestli ti stačí kvalita, co se vytiskne na pohlednicový formát či dokonce neopustí obrazovku, doporučím ten Epson Perfection V30 nebo novější. Až po V330 kvalita skenu je nad pořizovací cenou (dál nemám vyzkoušeno).
Samozřejmě umí jen 24x36mm, ale velmi slušně.
Širší formát umí třeba ta Epsonka 3170, ale na jeden negativ počítej tak 8-30 minut skenování, to podle toho.
Naposledy upravil(a) Hill dne 27 srp 2013, 09:41, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Našel jsem k nim jen TWAIN driver, třeba do Photoshopu, zbytek už asi nenajdu. SCSI-2 řadič jde lehce sehnat snad v každým bazaru, v nejhorším bych možná něco i našel.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“