Výroba DPS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#16 Příspěvek od gepard »

Davidus - pěkná práce - to s tou oboustrannou, mědí prokovenou deskou - super kvalitka!
Já osobně jsem na fotocestu přešel relativně nedávno a k trubičkovému peru s tou červ. lihovou barvou se asi jen tak nevrátím, ikdyž to zas takové trápení nebylo - rýsovat jsem byl zvyklý. DPS si říznu dle potřeby - cca o 7mm na šířce a výšce navíc, očistím - vyleštím (písek na nádobí) a nastříknu sprejem "Positiv 20" - nechám zaschnout (trouba - 20 min./70℃) - je to pěknej smrádek, asi jako v pavilonu plazů :lol: . Jako klišé používám nyní kancel. papír do kopírky/tiskárny, po vytištění motivu ho nastříknu sprejem "Transparent 21", či jak se jmenuje. DPS nechám přes ni osvítit, vyvolám ji a vyleptám. Chci zkusit tu folii pro inkoustovku ... to musí být řádný rozdíl!
-- Gepard --

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od FHonza »

Fotocesty se není potřeba bát. Předlohu tisknu na inkoustové tiskárně na folii do Meotaru. V Copy centru je dobré koupit několik vzorků fólií a vyzkoušet si tu "pravou" do své tiskárny. Předlohy vytisknu dvě a pak je dávám přes sebe kvuli kontrastu. Osvitovou jednotku jsem postavil z UV LED koupených na eBay (100ks LED stálo i s poštovným cca 120,-), inspiroval jsem se tímto návodem. Samotnou konstrukci osvitky jsem slepil z Kapa desky. Na fotocitlivé desky z GM mě vychází nejlépe doba osvitu 2 minuty. Na desky vyrobené pomocí Positiv 20 pak 4 minuty (patrně je ručně stříkaná fotocitlivá vrstva silnější). Vyvolávám v NaOH, leptám klasicky v FeCl3. Misku s chloridem dávám ještě do větší misky s teplou vodou pro urychlení leptání. Osvědčilo se mě navrhovat desky s "rozlitou mědí", leptání je pak rychlejší a případné chyby se lépe opravují. Takto se dá vyrobit DPS ve IV přesnosti, s přimouřením očí i třída V. Momentálně zkouším i nepájivou masku (opět eBay za cca $3, bílá je většinou levnější než zelená).

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#18 Příspěvek od Honza_dy »

Mě se moc líbil tento návod. Jediná větší investice byla zakoupení laserovky za 1400,- u které byl druhý toner "zdarma" (dnes už ne). Inkoustovka stejně dosloužila a tiskárna se doma hodí. Najít na netu eagle, trvalo 15minut a barevné lepící papíry stály v Brně u Wágnera 20,- Výsledky sice nejsou profi, ale mě to stačí. Konečně si můžu udělat i nějaké smdčko aniž bych to musel kreslit fixou a potom doškrabávat :D

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Davidus »

to už tiskárny stojí jen 1200?

Já si před dvěma roky za 1400 koupil konica minolta page pro a nějak jí odešla mechanika a válec po asi 600 stranách, tak měla menší nehodu ve které figurovalo otevřené okno 2 patra a vydláždený dvorek - prostě mi ujely nervy, ale překvapila mě kvalita elektroniky, která byla docela dobrá, jen ta mechanika, tiskárna po dopadu zmenšila svou výšku na cca polovinu

momentálně používám nějakou HP a pouze na tisk předloh, na dokumenty mam starý HP laserjet 5L z roku 95

Uživatelský avatar
pentoda92
Příspěvky: 99
Registrován: 24 srp 2013, 02:00

#20 Příspěvek od pentoda92 »

Děkuji za odpovědi. Myslím, že začnu s kreslením pomocí pera. Přijde mi to nejjednodušší.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#21 Příspěvek od termit256 »

Zkousel jste nekdo upravit inkoustovou tiskarnu pro tisk motivu primo na desku?
Zajimaly by mne prakticke zkusenosti s timto.
Ostatni metody mi prijdou jako dost pruda, osobne necham desku bud vyrobit - pokud je vicevrstva, nebo to nadratuju na univerzalce.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

S atramentovou tlaciarnou to niekto skusal (videl som to na nejakom webe aj s fotkami) a vysledky boli neuspokojive. Atrament totiz na hladkom povrchu DPS nezaschne. Zlieva sa a rozmazava.

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#23 Příspěvek od buddyns »


Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od otakarv »

Tak to mě teda podrž, na co všechno lidi nepřijdou. :lol:

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#25 Příspěvek od Hydrawerk »

Takhle jsem v roce 2010 vyrobil jednu desku plošných spojů. https://plus.google.com/photos/10626421 ... 5069687985
Předlohu vytiskneme na křídový papír laserovou tiskárnou (nebo asi i kopírkou) a nažehlíme na dokonale čistý a odmaštěný kuprextit s mědí. Na odmažtění jsem použil Domestos. Leptáme v roztoku chloridu železitého.

Poslední dobou využivám služeb fakultní výrobny plošňáků, takže domácí technologii už nijak nezdokonaluju, úrovně Daviduse asi nikdy nedosáhnu. Na druhou stranu při mojí (převzaté) technologii nehrozí požár, výbuch, ani poleptání kůže.
!!Před nažehlením ověřte pravítkem, jestli náhodou nedošlo ke zmenšení vytisknuté předlohy např. kvůli nevhodnému nastavení tiskárny!!

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Davidus »

@ Hydrawerk už namíchaná alkalická leptací lázeň je jedna z nejbezpečnějších a nejmíň agresivních a zároveň s největší výtěžností

chlorid železitý a kyselina namíchaná z chlorovodíkové a peroxidu jsou daleko nebezpečnější sračky. Výpary mají velmi negativní vliv na zdraví leptají kůži a způsobují intenzivní korozi všeho kolem

Alkalická leptací lázeň správně namíchaná je téměř bez zápachu, trpké chuti a bez výparů způsobujícíh korozi, namíchal jsem ji právě kvůli bezpečnosti

Příprava alkalické leptací lázně je přibližně stejně nebezpečná jako leptání v kyselině. Pokud je však už jednou založená, vydrží téměř věčně - už není potřeba znovu míchat

mimochodem pomalu dokončuji tu vrtačku, tak uvidíme
Přílohy
6796a78d5e.f.jpg
(94.79 KiB) Staženo 114 x
P1120117.JPG
(52.53 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#27 Příspěvek od Hydrawerk »

Pěkný, ale už to zavání profesionálním použitím, kdy člověk dělá 5 plošňáků týdně. Já bych to nevyužil. Jinak samozřejmě :prst:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#28 Příspěvek od Artaban001 »

Připomíná mě to "souřadnicový zapisovač" z Merkura - byl myslím na 8-bity..

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Davidus »

nějaké další foto homemade prokovů
Přílohy
P1120310.JPG
(185.41 KiB) Staženo 79 x
P1120306.JPG
(135.02 KiB) Staženo 104 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od forbidden »

Lepší jak od číňana. :potlesk:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“