Spojení výstupů zdroje 2x12v 1,6 A

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gurikxxl
Příspěvky: 39
Registrován: 21 zář 2011, 02:00

Spojení výstupů zdroje 2x12v 1,6 A

#1 Příspěvek od gurikxxl »

Dobrý den řeším problém se zdrojem 2x12v 1,6A. Zdroj má ze sekundáru vyvedené 4ři dráty takže 2x plus a 2x mínus (nemá vyvedený střed).
Tyhle 2 větve jsem každou zvlášť usměrnil, vyhladil a stabilizoval LM317.
Je možný tyhle 2 větve spojit plus s plus a mínus minus a získat tedy 12v 3,2A ? nebo jak tyhle větve spojit ?

Předem děkuji.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Musel bys do série s každou větví dát odpor ke snímání proudu a zavést to do OZ, který je bude balancovat, aby se proud rovnoměrně rozdělil do obou větví. Nelze je jen tak paralelně spojit! Tenhle problém se tady neustále opakuje.

Uživatelský avatar
gurikxxl
Příspěvky: 39
Registrován: 21 zář 2011, 02:00

#3 Příspěvek od gurikxxl »

odpor mi je jasnej, jen nevím co myslíš tím OZ ?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

OZ je Operační Zesilovač.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

asi by stačily do každé větve dát diodu a sloučit, ideálně shottku

Uživatelský avatar
gurikxxl
Příspěvky: 39
Registrován: 21 zář 2011, 02:00

#6 Příspěvek od gurikxxl »

Tak dioda by byla nejjednodužší pokud by to mohlo tak být

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Nejdříve bych zjistil napětí těch dvou sekundárů a od toho bych začal . Co kdyby byla ta dvě secvinutí identická ? :D Ta dioda(y) nezajistí souměrný odběr .

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

BOBOBO, on chce spojit už stabilizovaná napětí.

Spoj to přes diody a zatíž to tak na 2A a měř proud v každé větvi zvlášť, ale před stabilizátorem. Aspoň se něco naučíš. Napiš, co jsi naměřil.

Uživatelský avatar
gurikxxl
Příspěvky: 39
Registrován: 21 zář 2011, 02:00

#9 Příspěvek od gurikxxl »

takže to spojím jen usměrněný a čim to pak ustabilizuju ?
mě by stačilo 1x 12v 1,6A jenže se mi hodně hřejou ty LM317 ikdyž jsou na 2A. tak jsem myslel to spojit aby si rozdělili ten proud.
Chladič tam mám asi 6x3x1cm z PC a dost to topí

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Vím co chce , já čtu co tazatelé chtějí a podle toho radím , ale pokud chce udržet koeficient stabilizace , tak právě toto nebude jednoduché . A pokud budou vinutí identická , tak je propojí , stabik posílí trandem a má vystaráno .

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Jen pro zajímavost, abych to trochu oživil : Já jsem doma na základě podobné diskuse své stabilizované zdroje natvrdo spojil paralelně a nic špatného se nestalo.

Pokud mají LM317 ochranu podle datašítu (snad tam někde je namalovaná) tj. na výstupu antiparalelně dioda a přes stabilizátor LM317 jako bočník taky opačně pólovanou diodu, tak by se nemělo nic stát.

Rozdělení proudu bych neřešil. Předpokládám, že mají obě vinutí přibližně stejný vnitřní odpor a napětí. A s ohledem na fakt, že LM317 má proudové i výkonové omezení. Nedají se tedy v podstatě zničit.
Pokud napětí obou LM317 nejsou přesně stejná(což nejsou), tak do určitého odběru dodává proud jenom jedna z nich. Při větším odběru začne dodávat druhá LM317.

Takhle mi to doma funguje. Zpočátku jsem se taky pochopitelně zdráhal spojit zdroje natvrdo paralelně.

Spojení přes dvě diody do společné zátěže je jistě taky možné a vlivem odporu diod se proudy rozdělí ještě víc rovnoměrně. Jen bude trochu horší stabilita napětí a budou o 3W větší ztráty.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od serviceman »

gurikxxl píše:mě by stačilo 1x 12v 1,6A
Na začátku ale píšeš, že chceš 3,2A. Tak to si ujasni. Na 1,6A ti zjevně stačí jedna větev a pak jde jen o chlazení!

Uživatelský avatar
gurikxxl
Příspěvky: 39
Registrován: 21 zář 2011, 02:00

#13 Příspěvek od gurikxxl »

serviceman píše:
gurikxxl píše:mě by stačilo 1x 12v 1,6A
Na začátku ale píšeš, že chceš 3,2A. Tak to si ujasni. Na 1,6A ti zjevně stačí jedna větev a pak jde jen o chlazení!

Máš pravdu .... stačí to jen uchladit. Odběr bude 1.2A ale s tímhle chladičem je to po 3 minutách dost teplý tj na ruku pálí a teplota stoupá. Když mi poradíš jak vejkej chladič tak je tahle debata vyřešená. ovšem nemužu se moc rozšoupnout málo místa
Přílohy
DSC_0709.jpg
současné chladiče a trošku lidové tvořivosti
(71.78 KiB) Staženo 68 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Takhle odmotat pár závitů ze sectrafa ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Jak tam máš lineární stabilizátor, tak buď se musíš rozšoupnout s místem pro pořádný chladič nebo použít chladič menší (třeba z procesoru), ale s ventilátorem.
Podobně, jako to napsal PavelFF, také to mám vyzkoušené s diodami na každém výstupu: jak ochrana jednoho stabilizátoru začne snižovat napětí, převezme další odběr druhý stabilizátor (ten, který měl na výstupu "o fous" menší napětí). Proud prvním už dál nestoupá. Ale to platí jen, když se přiblížíš k odběru 2A nebo teplotě pouzdra si 105°C, při nichž začne zabírat vnitření omezení stabilizátoru.
Jinak v tom bude te stabilizátor s vyšším výstupním napětím pořád sám.
Ostatně také si myslím, že 1,6A ze stabilizátoru s omezením na 2A musíš dostat úplně normálně.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“