Zapojení ant. konektoru na rdst Motorola GP300 (pøesunuto)

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

GPP píše:A ten konektor nevíš náhodou jak je zapojen? Kde tedy dělám chybu?
. . . zapojuješ to špatně !

výstup pro original pendrek je právě ten závit !!!
(pouze živý, GND pendrek nepotřebuje !!!)

pokud chceš připojit venkovní anténu, nebo měřit výstupní signál, musíš mít
právě tu redukci !!!
Jejím zasunutím dovnitř dojde k přepnutí signálu do toho BNC a pak tam můžeš připojit co potřebuješ .

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od OK2STO »

Já jsem si musel udělat redukci, je to trochu neumělé udělané ale funkční.
Šroub který pasuje do závitu na GP300, ten jsem osově převrtal, dovnitř jsem dal izolovaně šroubek M2 a ten jsem napojil na střed BNC konektoru.
Délka sřoubku vyčnívajicí je cca 8 mm.
Přikládám foto.
Přílohy
konektor.jpg
(39.15 KiB) Staženo 62 x

GPP

#18 Příspěvek od GPP »

Ok, díky, ale teï jsem se v tom nìjak zamotal.Konektor té originální antény vypadá takto:
http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/5918 ... io-P10.jpg
má jen ten závit, což je ten živý.Zkusil jsem tedy pouze z toho závitu radiostanice vyvést kouskem tvrdého drátu na živý (støed) wattmetru.Ukázal mi zase jen tìch 100mW.
Ta redukce jak pøiložil OK2STO je tedy dìlaná tak že ze závitu radiostanice je zem a živý pøivede ten šroubek M2 na støed toho BNC (živý).Teï mi ale jde o to kterýho z tìch kontaktù na té mé fotce:
http://leteckaposta.cz/397611208
by se mìl ten šroubek M2 dotýkat?Jestli jsem to dobøe pochopil tak toho modrého a zároveò by ho mìl odpojit od toho èerveného.Jenže pøesnì takhle jsem to mìl zapojený.Kus tvrdého drátu a na konci naletovaný takový mìdìný výlisek (prostì aby se dotýkal toho modrého, zároveò ho odpojil a ještì tam držel).Do závitu jsem našrouboval klasickou redukci SMA/BNC (která se používá napøíklad na wouxuna) a do støedu té redukce (živého) zapadl pøesnì ten tvrdý drát.Pokud bude potøeba tak to mùžu vyfotit.Když jsem to zkusil zmìøit tak je tam tìch 100mW.Nic jiného mì nenapadá, leda že by byla spálená ta vysílaèka, ale zase když to má ten odbìr 1A tak tam ten výkon asi pùjde.A pokud by to bylo na tìch 100mW stažený v softwaru tak by si to pøeci nebralo takový proud.

GPP

#19 Příspěvek od GPP »

A ještì bych se chtìl zeptat, pøi zapojování toho programátoru do PC portu RS232 tak mám pøímo jak je ve schématu TX tak z toho navést kabel na pin 3 a z RX na pin 2 nebo je musím prohodit?Tak že pin 3 napojím u programátoru na RX a pin 2 na TX?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

GPP píše:má jen ten závit, což je ten živý.Zkusil jsem tedy pouze z toho závitu radiostanice vyvést kouskem tvrdého drátu na živý (střed) wattmetru.Ukázal mi zase jen těch 100mW
. . . nechybělo ti tam GND ?
ten střední kolík redukce zajistí zasunutím přepnutí konektoru stanice . . .
. . . potom budeš mít na závitu GND a na středním kolíku živý.
pokud budeš mít i potom jen 100mW, je tam něco špatně a musíš to najít a opravit.

co se týče identifikace vodičů na portu (Rx/Tx), je to celkem jednoduché, jen pomocí multimetru.
Při propojení a zapnutí napájení musí být v klidu oba vodič v záperné polaritě !
Od -5ti do -12ti voltů.
když budeš měřit samotný "regulerní RS232" bude mít TX-drát cca -7V a Rx-drát buď 0V, nebo do cca -2V.
Když je oba propojíš, musí to být Rx do Tx a z druhé strany zase Tx do Rx. (křížem)
Potom budou oba dráty v mínusu.
(všechna měření proti GND)

. . . ten přípravek s tranzistory, bude mít ale ta napětí jinak !
to si musíš poradit sám !
Přílohy
RS232-to-MOTOROLA.jpg
(73.92 KiB) Staženo 75 x

GPP

#21 Příspěvek od GPP »

Tak GND mi tam nechybìlo, na tu radiostanici jsem našrouboval klasický SMA a støed jsem vyvedl z toho kontaktu který je na té mé fotce modøe, udìlal jsem to samozøejmì tak, aby se odpojil od toho èervenýho.
Jinak k tomu programátoru, už mám na zkoušku postaven ten tranzistorový.Ten s tim jednim obvodem MAX232 jsem ani nezkoušel, když mi tu nìkdo napsal že nebude fugovat.Místo tìch ruských tranzistorù jsem tam dal náhradu C547A.Šlo mi jen o to jestli ten vývod oznaèený RX na schématu mám napojit na TX u PC a TX na schématu na RX u PC.Takže to tedy mám zapojit køížem jak jsem napsal?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

GPP píše:Tak GND mi tam nechybělo, na tu radiostanici jsem našrouboval klasický SMA a střed jsem vyvedl z toho kontaktu který je na té mé fotce modře, udělal jsem to samozřejmě tak, aby se odpojil od toho červenýho.
no . . . , něco tam máš špatně . . . podívej se na to znovu !
a vyfoť ten závit detailně zepředu.
A jak hluboko jsi zašrouboval ten závit SMÁčka ? Nevyzkratoval sis to sám ??
GPP píše:Ten s tim jednim obvodem MAX232 jsem ani nezkoušel, když mi tu někdo napsal že nebude fugovat
škoda, je to dobrý obvod. Chtělo to porovnat s datasheetem a zapojit podle něho !
http://www.maximintegrated.com/images/qv/1798.gif

GPP

#23 Příspěvek od GPP »

Ten závit toho SMA jsem zašrouboval co to šlo, že by se to tím vyskratovalo si nemyslím protože ten závit do kterého se ta SMA redukce šroubuje je v tom krytu radiostanice a zem na ten závit pøivádí ten plech vedle toho konektoru.Ta fotka je vyfocená pøi úplném rozebrání a sndání toho zadního železnýho krytu a pøedního plechu.Pod tím závitem do kterého to tedy šroubuji je ještì to železo (zem, kostra radiostanice) a v tom je mìnší díra pod kterou je ten vyfocený konektor, do toho se pak zasunuje ten živý.

Chci se tedy kouknout do toho software jestli ten výkon neni náhodou snížený, ale to mi nepøijde když si to bere kolem té 1A.Kdyby byl spálený koncový stupeò tak by si to taky nebralo takový proud, ne?

Tady je foto co se mi povedlo najít na internetu jak to vypadá uvnitø:
http://image.ohozaa.com/i/3d0/dVUuT.jpg
Ještì potom zkusím vyfotit ten konektor.

A ještì k tomu programátoru, mì právì neni jasný jak to propojit protože na tom obrázku je psáno RS - 232 RX, RS - 232 TX tak jsem právì myslel že to mám propojit pøímo RX do RX na PC a TX do TX na PC.
http://files.radioscanner.ru/files/down ... ck_a_1.gif

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#24 Příspěvek od ok1hga »

GPP píše:Ta fotka je vyfocená při úplném rozebrání a sndání toho zadního železnýho krytu a předního plechu.Pod tím závitem do kterého to tedy šroubuji je ještě to železo (zem, kostra radiostanice) a v tom je měnší díra pod kterou je ten vyfocený konektor, do toho se pak zasunuje ten živý
popisuješ to hezky, ale dej sem pořádné fotky, na těch tvých toho není moc vidět.
měl jsem tuto stanici v rukách již před několika lety a už si to přesně nepamatuji. zkus mi to tvými kloudnými fotkami připomenout.
GPP píše:Kdyby byl spálený koncový stupeň tak by si to taky nebralo takový proud, ne?

ne, klidně to může brát takový proud, ikdyž je spálený konec.
GPP píše:Tady je foto co se mi povedlo najít na internetu jak to vypadá uvnitř: http://image.ohozaa.com/i/3d0/dVUuT.jpg
ty tam něco vidíš, co ti vyřeší tvůj problém ?
GPP píše:A ještě k tomu programátoru, mě právě neni jasný jak to propojit protože na tom obrázku je psáno RS - 232 RX, RS - 232 TX tak jsem právě myslel že to mám propojit přímo RX do RX na PC a TX do TX na PC.
podívej se na obrázek !
stačí ti to takhle ?

. . . jak poznáš Rx a Tx na COM konektoru jsem ti již popsal
Přílohy
picture_picblock.gif
(72.82 KiB) Staženo 63 x

GPP

#25 Příspěvek od GPP »

Jo díky takhle mi to staèí, nebylo mi právì jasné jestli to zapojit køížem nebo ne.Pøidávám 2 fotky snad to trochu pomùže.Na fotografii 1 je ten konektor po rozebrání radiostanice a vedle nìho i ten plech který má pøivádìt zem do toho závitu.Na té druhé fotce je to pøímo ten konektor nahoøe pøi zakrytované vysílaèce.Ten první závit je ta zem a to druhé je ta díra samotného konektoru v tom kovovém pouzdøe.
http://leteckaposta.cz/863895207
http://leteckaposta.cz/123187080

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#26 Příspěvek od ok1hga »

GPP píše:Ten první závit je ta zem a to druhé je ta díra samotného konektoru v tom kovovém pouzdře.
už jsem si to vybavil . . .
stále to zapojuješ blbě !
podívej se na obrázky !
Přílohy
20.jpg
(188.13 KiB) Staženo 73 x
10.jpg
(290.05 KiB) Staženo 60 x

GPP

#27 Příspěvek od GPP »

A je v poøádku že ten závit který se pøepíná živý-zem je trvale vodivì spojen se zemí?Je mi to nìjaké divné, zkoušel jsem to multimetrem (v konektoru jsem nemìl nic zašroubovanýho) a zjistil jsem že je spojen se zemí.Pøi rozebrání radiostanice je i vidìt že ten plech pro pendrek co vede k tomu závitu se dotýká i té železnì kostry radiostanice.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#28 Příspěvek od ok1hga »

GPP píše:A je v pořádku že ten závit který se přepíná živý-zem je trvale vodivě spojen se zemí?Je mi to nějaké divné, zkoušel jsem to multimetrem (v konektoru jsem neměl nic zašroubovanýho) a zjistil jsem že je spojen se zemí.
něco tam máš blbě !
zastrč do konektoru nevodivý kolík správného průměru a multimetrem zjisti co se kam přepne . . .
A ten závit na pendreku je kratší než ta original redukce !

co se týče toho, že jsi zjistil na plíšku co má jít na pendrek . . . tam může být na zem nějaká tlumivka a pak to změříš multimetrem jako zkrat.

podívej se na to znovu a pořádně !
a popřemýšlej, jak by to asi mohlo fungovat . . .

udělej si nějaký VF indikátor, kterým zjistíš co je "živý"
třeba něco takového . . . .
http://vmiksik.sweb.cz/mericpole1.gif

GPP

#29 Příspěvek od GPP »

Tam právì žádná tlumivka ani nic jiného není.Ten plech se natvrdo dotýká kostry radiostanice+toho závitu v pouzdøe radiostanice pro pendrek, pøípadnì zem.

Jinak jsem dostavìl ten programátor, ale je tu problém.Když dám v programu otestovat COM pøipojení, tak mi to v pravém rámeèku nahoøe napíše:
Serial bus error
#2 - no acknowledge.

Pokud zkusím radiostanici naèíst tak mi to napíše v rámeèku uprostøed:
Error number 2 has occured:
Serial bus error
Make sure radio is turned on.
Check rib, power, cables, a connections.

V obou pøípadech radiostanice 5x zapípá.
Operaèní systém na PC kterém to zkouším mám windows 98 který restartuji do DOSu.
Neví nìkdo kde mùže být problém?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#30 Příspěvek od ok1hga »

tak znova . . .
ok1hga píše:podívej se na to znovu a pořádně !
a popřemýšlej, jak by to asi mohlo fungovat . . .
něco tam máš blbě !

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“