Kávovar JURA E50, skončí při inicializaci spařovače

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

Kávovar JURA E50, skončí při inicializaci spařovače

#1 Příspěvek od Martin_Fio »

Zdravím, snažím se dát dohromady kávovar Jura E50 a nemohu se dostat přes režim, kdy si elektronika osahává spařovač. Prohodil jsem encoder na motorku a změna nenastala. Při odpojeném encoderu jen drcne a rozbliká se v erroru, tady se alspoň 2x projede. Spařovač je nový výměnou za původní, chodí docela lehce. Hledám, kde si elektronika snímá proud motorkem, aby poznala koncové body. Na silové desce ( http://www.juradiy.de/Leistungsprint_E-Serie.pdf) to nějak nevidím. Nějaký snímač přece na spařovači není.... Není nějaký reset, aby provedla znovunastavení? http://youtu.be/2q1cucrrHrc poprosím o nakopnutí, jak dál, děkuji za reakce

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

U těchto press se pohyb spařovací jednotky snímá jenom tím enkóderem na hřídeli pojezdového motoru - koncové body si určí jenom podle toho, že se motor zastaví a dál už nemůže pohnout spařovačkou.

Bylo by teda dobré projít např. ten enkoder, jestli dobře snímá otáčky - sice se mi takový případ ještě nestal, ale slyšel jsem o opotřebovaných LED diodách v enkoderu, které už nemohly pořádně otvírat fototranzistory, co snímají pohyb clony na hřídeli - je to (myslím) také popsané na těch německých stránkách, ze kterých dáváš odkaz na to (tak trochu svérázné) schéma silové desky.

Z toho videa toho moc poznat není, ale vypadá to, že spařovačka je v pořádku - jestli je motor schopný posunovat s pístem od jedné koncové polohy do druhé, tak by mělo být vše OK.

Když si teď ale pročítám všechno pořádně, tak vidím, že nepomáhá, ani když je vyměněná spařovačka a enkoder za nové díly - v tomto případě snad už jedině hledat problém v elektronice nebo v kabeláži :? .

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Martin_Fio »

Díky za odpověď, zkusil jsem prohodit výkonovou desku a situace je stejná, zkusil jsem dotáhnout 6 šroubu u plastu s hliníkem se skříní, aby to opravdu sedělo. Vypadá to na řídící jednotku, bohužel mám z jiné verze co měla jiné provedení displeje a má jiné konektory. Výstup z enkodéru jde někam k 555, ... Jakoby se ztrácely pulsy chce jet se spařovačkou dál, než jsou mechanické možnosti.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

O spařovači píšeš , že je originál , ale ten enkodér taky ? Pokud tam bude 555ka coby tvarovač , na jejím výstupu by měly být za chodu v připojeném sluchátku slyšet pulzy . Pozor na úraz elektrickým napětím , nejspíše nebude elektronika oddělená od sítě !

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Konečně jsem se dostal ke zkoumání zapojení podobné elektroniky - je z F889 od Krupse (orig. Jura, dělané v licenci), má označení UCHI K100. Osazení má HD6433212 (MCU), M51951 (reset), HT93LC56 (paměť), 74HC14 (tvarovače pro UART), NE555 (viz dál) a 2x ULN2803 (budiče).

Napíšu to jednoduše - v tomto zapojení nemá 555 nic společného s enkoderem, ale funguje jeko AD převodník pro procesor - TRIG a OUT pin jsou připojené na vstupy a výstupy časovače MCU (jmenovitě VSYNCI a VSYNCO), 555 je zapojená jako monostabilní KO a přes tranzistory připojuje mezi VCC a DIS+THR odpory nutné ke změření (NTC snímač, potenciometr nastavení objemu kávy a jeden obyčejný pro kalibraci).

Enkoder je zapojený na jednom konektoru zároveň s průtokoměrem - zapojení je docela jednoduché (mezi výstupem ze snímače a portem procesoru je jen ochranný odpor, pull-up odpor a kondenzátor na GND proti zákmitům), jediný zádrhel je ve spínání VDD pro enkoder z procesoru přes PNP tranzistor - ale není to nic, co by nešlo proměřit.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Martin_Fio »

Zdravím, velice děkuji za odpověď, vzal jsem jinou jednotku, která má problém, že přetápí bojler a rázem spařovač chodí, tím vylučuji mechanickou závadu. Je to opravdu jednotkou. Koukal jsem na pulsy a jsou si na pinech procesoru skoro identické. Přidal jsem ji kondenzátor na filtraci a nepomohlo. Uvažuji, že ji odsaji EEprom a zkusím přeprogramovat na data z odkazu nahoře.
Tahle druhá jednotka přetápí bojler, až z něj jde pára, S tímhle kávovarem ale přešla do erroru a ni nezavrčela pumpou. Možná je to přehřátí bojleru, protože se pokus nedá znovu opakovat.

Takhle to vypadá: http://youtu.be/HVXVpTQGFes

díky
Přílohy
vlevo error sparovace vpravo neco s topenim.jpg
(226.32 KiB) Staženo 81 x

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“