Časovač na výmet padáku

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

Časovač na výmet padáku

#1 Příspěvek od paplik »

Ahoj, potřeboval bych nějaké jednoduché schema na skladný malý časovač do modelu rakety pro výmet padáku. Pyrotechnický zpožďovač mě nechce správně fungovat proto mě napadl ten elektronický, ale ještě jsem nedomyslel, jak by se zpouštěl. Napadá mě nějaké mechanické cepnutí kontaků. vytrhnutí izolačního pásku mezi 2ma napruženmi drátky, kdy izolační pásek by byl přivázán na provázku k rampě, takže když raketa opustí zem sepnou se kontakty, tak by se zpustil časovač cca 4-6 sekund. nebo kdyby byly 2 kontakty spojené nějakým drátkem, který by se při odpalu rozškubl a tím pádem by započalo čaasování.
Napadá vás něco jednoduchého, co by se tu mohlo realizovat popř jiný způsob zpouštění časování?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

G- senzor

Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#3 Příspěvek od paplik »

omlovám se, že nevím o co se jedná, ale mohl bys mě prosím trochu víc popsat o co se jedná? google mi pod tímto indexem nic pro můj účel nevyhodil.
Díky moc za trpělivost.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Dikobraz »

Co takhle rtuťové prasátko, až ztratí tah a začne padat tak se překlopí a sepne.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

Alebo skôr senzor zrýchlenia...
-závažie(vodivé) a pružina, druhý je detto
-závažie prepája vodivo pružné kontakty, potom vypadne.
Přílohy
G-senzor.JPG
(30.84 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Rtuťové prasátko asi ne, až se s tím praští o zem, tak bude po prasátku.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Zirafka »

paplik píše:Napadá vás něco jednoduchého, co by se tu mohlo realizovat popř jiný způsob zpouštění časování?
No asi nejlepší by bylo použít akcelerometr a podle toho poznat, že je raketa v tahu a začít časovat. Dokonce by se to pak dalo udělat tak, že pozná okamžik dohoření motoru a pak teprve vyhodit padáček.

Další možnost je připojit drátky od časovače k palníku a začít časovat po zážehu motoru. Nevýhodou je, že i když palník selže, tak to stejně odpálí padáček.

Dávat do rakety nějaké kontakty které se sepnou nebude ideální. O kuličce v trubce nebo dokonce o rtuťovém prasátku nemluvě.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

A co potom ten časovač po 4 vteřinách udělá? Jak dojde k vyhození padáku?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Pro vyhození padáku se používá malá nálož, která padák vymete i s hlavicí rakety ven. Kdysi jsem si s tím hrál, komerčně vyráběný motorky měly samozřejmě na druhé straně ten výmet iniciovanej dohořením hlavní pohonné směsi.
Nejpřesnější bude ten akcelerometr, časovač nezajistí přesnej okamžik, kdy dohoří motor.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od Zirafka »

PavelFF píše:Jak dojde k vyhození padáku?
Odpálí malinkatou nálož a ta odhodí špičku a vyhodí ven padák.

Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#11 Příspěvek od paplik »

časovač sepne relátko, které sepne kontakty napojené na 2S Li-polku, ta inicializuje palníček a následnou výmetnou slož.

Napadá mě nějak zkompinovat tyto 2 schemata:
http://www.pokusy.chytrak.cz/schemata/casovac2.htm
http://mojeelektro.blog.cz/0711/jednoduchy-casovac

ten první má zajimavý nápad na zpoštění časovače, a ten druhý s rehulací respektive s různým nastavením časové prodlevy. Jen jelikož se v elektru moc nevyznám, nevím jak to skloubit a jaké vybrat pro mne vhodné součástky.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Ten první je geniálně jednoduchý a do rakety se hodí pro minimum součástek. Bohužel bude mít zpoždění velmi závislé hlavně na teplotě, napětí a stavu baterie a stárnutí součástek(kondenzátoru).
Ale v praxi by to nemuselo vadit(?). Pokud doplníš další trimr do série s R,(jako je to na druhém schématu s LED), tak se dá doba nastavovat.

Ale bude to vždy vyžadovat test na místě před startem a nastavit interval podle teploty a napětí v místě startu.
Kolik vteřin(spíš desetin) může být chyba časovače, aby to ještě raketa moc nepoznala?

Edit:
tady je stabilnější ověřený časovač http://raketove.modely.sweb.cz/kompletace_modelu.htm

Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#13 Příspěvek od paplik »

já myslím, že chyba časovače by mohla být tak 1 sekundu zpoždění. Stejně plánuju odhození padáku ne v maximální výšce, ale až kdy bude raketa padat zpět. nicméně. dnes jdu koupit součástky a co nejdšív se pustím do toho časovače co si poslal. Díky moc.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od breta1 »

Nejsem modelář a tak se zeptám.
Vidím tam baterku 9V. Pro modely může být zbytečně těžká a objemná, nestačil byt tam místo ní jen kond, třeba 3G3/10V, který by se před startem nabil na 9V- stačil by odpálit ten palník?

Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#15 Příspěvek od paplik »

vidíš, to mě ještě nenapadlo, to bych mohl zkusit, ale zrovna doma nemám takový kondík min na 60V :/ já počítal s tím, že do rakety pujde 2S li-polka :/
jinak Napadlo mě ještě s tím rozpojením kontaktů... jelikož mám kovové vodící trubičky i železnou rampu, tak by se 2 kontakty napojily na každou vodící trubičku. jak by raketa opustila rampu, kontakty by se rozpojily a začalo by časování. Jeden hodný uživatel se mě nabídl, že by mě ten časovač udělal, tak uvidím :)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“