Otacky zhoreneho motoru

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

Eleman píše:Minimální počet pólů je tedy2 (1 pólová dvojice) a tomu odpovídají synchronní otáčky 3000ot/min (asynchronní cca 2800).
takže, když se budeme bavit o tomto motoru, který si popsal,
jako o "jednopólovém" motoru ?
. . . podle mě, ano !

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#17 Příspěvek od Eleman »

Nikoliv. Ten motor je dvojpólový. Má jednu dvojici pólů, tady dva póly.
Žádný jednopólový motor neexistuje.
Toto lze nalézt v každé učebnici elektrotechniky nebo elektrických strojů.
Asynchronní motor s cca 1400 ot/min je tedy čtyřpólový, má dvě dvojice pólů. Co je na tom složitého?
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Začínáš mo ókáčko silně připomínat jednoho místního , který také musel mít poslední i při sebevětším nesmyslu . Už jsem ti to psal . Raď co máš osahané , né někde vyhrabané neověřené z netu . "Raď" co sám 100%ně chápeš . Na konci té knihy je uveden soupis vyráběných motorů , podle toho by to mělo po změření průměru drátu vinutí určit . Ale musíš si uvědomit , že do stejného bloku může š udělat konstrukce vinutí na různé otáčky . Nemám na mysli Dahlandera , ale vždy jen jedny otáčky . Já mám oskenové i to předešlé vydání , jen otce . :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Odpovídalo by to typům OR 37 1400ot nebo 900ot .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

BOBOBO píše:Začínáš mo ókáčko silně připomínat jednoho místního , který také musel mít poslední i při sebevětším nesmyslu . Už jsem ti to psal . Raď co máš osahané , né někde vyhrabané neověřené z netu . "Raď" co sám 100%ně chápeš
děkuji, nápodobně . . .

uznávám že jsem si popletl pojmenování, ale jinak to bylo v pořádku . . .
. . . a né jen já, občas napíšu volovinu :
Eleman píše:Počet pólů je vždy sudé číslo a značí se 2p. Kde p je počet pólových dvojic.
Minimální počet pólů je tedy2 (1 pólová dvojice) a tomu odpovídají synchronní otáčky 3000ot/min (asynchronní cca 2800).

n=60f/2p
nebo je tady všechno v pořádku ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Ale tady jde o něco jiného . Ty se nacpeš do každýho chlíva , i když nevíš co v něm leží . Odpovědět výtahem z wiki beru trochu jako drzost . To si uživatel otevře sám . Když mu chceš radit , tak tam přidej nějakou nadhodnotu ze SVÉ zkušenosti . Jinak to je k ničemu . Jinak by se na tebe hodilo to přednedávnem sem běžně dávané NON Tak si to 🤐 vygoogluj . Nwm , jak víc po lopatě ti to mám napsat .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

jenže já s tou wikipedií nezačal, prvně jsem to napsal, jak si to pamatuji.

takže tvoje poznámky jsou Bořku taky zbytečné !

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#23 Příspěvek od Eleman »

ok1hga píše:. . . a né jen já, občas napíšu volovinu :
Eleman píše:Počet pólů je vždy sudé číslo a značí se 2p. Kde p je počet pólových dvojic.
Minimální počet pólů je tedy2 (1 pólová dvojice) a tomu odpovídají synchronní otáčky 3000ot/min (asynchronní cca 2800).

n=60f/2p
nebo je tady všechno v pořádku ?
Není to v pořádku. Nechal jsem se unést a zvoral jsem to :oops: :wand: .
Správně ten vzorec je: n=60f/p
Ve svém příspěvku už jsem to opravil.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
langos2
Příspěvky: 26
Registrován: 19 srp 2011, 02:00

#24 Příspěvek od langos2 »

Zdravím,
pokud je dotaz aktuální, je nutné spočítat krok vinutí, demontuj celý motor pro lepší orientaci a podívej se na jednu cívku jsou oddělené izolací zde to vipadá že jsou použity trojcívky musíš spočítat přez kolik drážek je vložena nejmenší cívka z trojcívky.
Zde je to trochu složitější neboť dle mého úsudku je motor vložen půlžlábkem tzn. že do jednoho žlábku jdou vždy dvě cívkové strany.
Předběžný odhad 1400ot.
900ot to neni byly by použity dvoucivky
ještě to chce průměr hřídele a osovou velikost (vzdalenost od roviny patek k ose hřídele) pokud je dělany podle norem tak se da odhadnout i výkon

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#25 Příspěvek od BOBOBO »

Na stanovení výkonu stačí velikost magobvodu , bylo zmíněno výše .

Uživatelský avatar
langos2
Příspěvky: 26
Registrován: 19 srp 2011, 02:00

#26 Příspěvek od langos2 »

Zdravím,
když tedy stačí rozměry mag.obvodu, prosím o vzorec a stanovení výkonu bohužél jsem jej nenašel.

Díky

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#27 Příspěvek od BOBOBO »

Otevři si ohryzkův odkaz a uč se , nalistuj konec knihy a podívej se na tabulku MEZáků a pochopíš . PS do té knihy nahlížím již od doby jejího vydání , fyzicky ji vlastním . Vlastním i kopii prvního vydání od jeho otce , tenkrát byl s kopírováním opravdu , ale opravdu problém .

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#28 Příspěvek od weed_smoker »

BOBOBO píše: 900ot .
To mě taky napadlo,má 36 drážek na 3F,timpádem na jednu fázi 6 dvojic.

Uživatelský avatar
langos2
Příspěvky: 26
Registrován: 19 srp 2011, 02:00

#29 Příspěvek od langos2 »

Pokud uvidím fotku pouze jednu kde nejsem schopen určit vyrobce motoru tak určení výkonu podle železa beru pouze orientační i tehdy se zde našly motory jiné výroby než Mez tak tabulku beru orientačně.
Pokud porovnám železa AP, 4AP, 1LA7, 1LE motorů dostaneš uplně jiný výkon.
Ta kniha z roku 1970 tak tu mám doma a určitě je k nezaplacení.
Pokud si nalistuješ zapojení el.motorů tak uvidíš že z dvanácti cívek se dělá špatně šestipol neboť potřebuješ tři cívky na jednu fázi u půlžlábku je to samozřejmě jinak.
Já zůstávám u 4pólu a pokud majitel motor nerozdělá a nespočítá krok vinutí můžem se zde nadále nesmyslně dohadovat.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“