Časovač na výmet padáku

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#31 Příspěvek od paplik »

OK seženu ty kondíky a pak dám vědět

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#32 Příspěvek od PavelFF »

Originální palníky se asi při zažehnutí přeruší a tím se tyristor odpojí od napájení. Předpokládám, že i podomácku vyrobený palník se přeruší. Přeruší?

Nějak už si vůbec nejsem jistý správnou funkcí celého zapojení. Využívá nestandarní funkce 555. Bohužel nemám dnes čas to zapojit na destičce.


> paplik: Ještě k podivnému odporu: směs (grafit+kanagom+aceton) možná generuje nějaké napětí, možná je to velmi nelineární odpor.

1)Zkus palník připojit jen tak na voltmetr, stejnosměrný rozsah 200mV. Měl by ukázat nulu.
2) Když palník připojíš na "diodový test"(běžná poloha přepínače multimetru), měl by ukázat v obou polaritách stejně nějaký údaj. Kolik tam je?

paplik> Jsou tu paralelně dvě názorové větve na zdroj napájení - jedna "kondenzátorová"(breta1) a druhá bateriová.
Sleduj obě. Vyzkoušej ten palník na nabitém kondenzátoru. Pak bude možno si vybrat.

Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#33 Příspěvek od paplik »

žádné napětí ten palník negeneruje je tam O zkoušel jsem i více palníků a nic. Nevím jestli na tom mém mulimetru diodový test je. nikdy jsem to neslyšel a nepoužíval, protože tam asi není :). Toto je můj multimetr :oops: :whistling: http://www.radiomuseum.org/r/tel_digita ... m1000.html
musím sehnat nový multimetr....

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#34 Příspěvek od konosuke »

Ano, komerční raketové motorky z prodejny pro modeláře měly zpožďovač a malou chemickou nálož výmetné směsi pro vystřelení padáku a špičky rakety.
Jak ovšem bylo docílleno aby energie proudu žhavých plynů neunikla hlavní tryskou dozadu tedy přesně v opačném směru ? Tam byla nějaká přepážka ? Ale jak potom došlo k iniciaci výmetné směsi když ne od hořicího motorku ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#35 Příspěvek od paplik »

Ano na malých raketových motorcích bylo možné, že měly výmetnou slož hned na motoru. Ty malé motorky mají totiž odhořívání paliva čelní. tzn. že je to celková tablata, která až dohoří na druhou stranu motoru, tak je tam malá dírka v přepážce, ve které je ještě palivo a za přepážkou střelný prach. Bohužel ty větší motory malí problém v tom, že se od nich vyžáduje větší výkon za kradší dobu a proto mají uprostřed paliva kanále 1,5x širší než je průměr trysky. tento motor se ale nezapaluje od spoda ale od konce vnitřního kanálku, takže jakoby z druhé strany než je tryska proto, aby se palovo zžehlo v celém kanálku rychleji a rovnoměrně. Kdybych vyvrtal na konec toho motoru do zátky díru, prostrčil jakýkoliv pyro. spžďovač, tak ho ten tlak v motoru (cca 5 MPa) okamžitě vyflusne a bude to fungovat jako druhá tryska. Proto je nemožné používat u těchto motorů. pyro. spožďovače.

Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#36 Příspěvek od paplik »

tak jsem koupil ty kondenzátory 3, ale na odpal mého palníku to stále nestačí dají jen 0,65A já potřebuju alespoň 1,2A. Možná je špatná cesta vymýšlet jak ten palník odpálit a radši zkusit vymyslet jiný typ palnku. Napadá mě potom už jen palník s odpor. drátkem, jenže ideální nemohu nikde najít. Nebo tam dát ten muj palník a Li-polku 2S (7,4V) která váží 21 gramů a ta by to odpálila vpohdě.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#37 Příspěvek od PavelFF »

Jak jsi ten proud měřil? Jaké měly kondenzátory napětí?

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#38 Příspěvek od scorpions-cz »

Kolik těch letů podnikáš ,že se ti zdá originální palník drahej. SO pilule by tím kondíkem odešla spolehlivě.

Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#39 Příspěvek od paplik »

kolik letů plánuju? minimálně 20 za měsíc a to se pak nastřádá 1palník= 8 Kč 20 palníků už je to celkem drahé. To za tu cenu udělám další 4 motory a palivo na 20 odpalů.
Proud jsem měřil klasicky zapojil jsem apermetr mezi palník a + kondenzátoru druhý drátek palníku byl na - kondenzátoru. Nabíjel jsem to 7,4V li-polkou poté i 11,1 lipolkou, ale jen se z toho začoudilo, ale dostatečně se to nenažhavilo.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#40 Příspěvek od scorpions-cz »

Zkus poptat tady
http://www.meta-pyro.cz/ za kolik ti udělají nejlevnější palník. Musí se jich koupit 100 najednou ,ale to v poho užiješ. Pokud použiješ piluli NO tak ti ten kondík bede spolehlivě stačit. Zkoušel jsem piluli SO s kondem 1000uF nabitým na 10V a v pohodě ho to odpálilo.
furt si myslím ,že spolehlivé odpálení padáku i za cenu 5Kč je lepší než samo domo selhávka a raketa volným pádem.

Uživatelský avatar
paplik
Příspěvky: 36
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#41 Příspěvek od paplik »

já jim před nějakou dobou psal a 100 kusů vyjde 1 palník cca na 8Kč při odběru 1000ks na 5Kč a 5000ks na 3,50Kč.
Radši než kupovat ty palníky bych dal do rakety 20ti gramovou 2S li-polku. Zas tak těžká není, jen to chce ten schopný časovač. Šla by použít ta 7,4V i na ten CMOS časovač?
EDIT: navic jsem se teď díval na katalog metapyro, a tam mají napsané, že na iniciaci NO palníku je potřeba proud 1A, což si myslím, že ten jeden kondenzátor nezvláne.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#42 Příspěvek od scorpions-cz »

Záleží na tobě,ale osobně jsem zkoušel SO palník a 1000uF kondík nabitej na 10V. Přívodní dráty asi 1 metr a palník odešel spolehlivě.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“