Stavba solenoidu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sunshine
Příspěvky: 35
Registrován: 14 pro 2012, 01:00
Bydliště:

Stavba solenoidu

#1 Příspěvek od Sunshine »

Ahoj,

chtěl bych si postavit vlastní solenoid. Potřebuji ho ale postavit na váleček o průměru 9mm s dělkou 23mm, a vnitřní válec (díra) by mšl mít průměr 4mm. Vstupní napětí 24VDC. Uvnitř bude tyčka dlouhá 33mm, kterou bude navíc tahat v protisměru slabá pružinka. Tyčka bude zhruba o váze 6g a silové působení pružinky neodhadnu. Chtěl bych, aby se ta tyčka zvedla zhruba o 7mm.

Chtěl bych se zeptat, na jaký materiál to nejlépe navinout, feromagnetický kov, materiál? Zhruba jak tlusté to vinutí má být a jestli je lepší ho vinout třeba rovnoměrně, případně jak tlustým vodičem. Jsou pro to nějaké výpočty?

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

A co takhle přemotat jen cívku na jiném selenoidu?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
omegatv
Příspěvky: 401
Registrován: 08 úno 2006, 01:00
Bydliště: Okr.Prešov

#3 Příspěvek od omegatv »

Ved solenoidy maju cievky aj na 24V:
...Laco...

Uživatelský avatar
Sunshine
Příspěvky: 35
Registrován: 14 pro 2012, 01:00
Bydliště:

#4 Příspěvek od Sunshine »

Však já to vim. Já doma solenoidy mám konkrétně FESTO MSFG-24, 4,5W s krytím IP65. Já se to ale neptám, co si mám koupit, nebo přemotat.

Já se tu ptám, jaký parametry takovej solenoid má. Jakej materiál mám nejlépe použít na namtotání, kolik zhruba závitu udělat. A jestli se daj ty parametry ne moc složitě vypočítat. Vyrábim si svůj vlastní, protože jich pak budu potřebovat hodně, ale musim začít nějakym protoypem.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#5 Příspěvek od MATYCH »

http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... t=26799,je to sice pro pevné jádro,ale princip je stejný
dole jsou odkazy

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#6 Příspěvek od MATYCH »

http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... t=26799,je to sice pro pevné jádro,ale princip je stejný
dole jsou odkazy

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

>Sunshine : Pěkné vzorečky, že?
Ty na to musíš jít metodou pokus omyl, pokud jsou opravdu natvrdo dány rozměry tělíska a nelze je změnit. Je docela dobře možné, že tebou zadaný rozměr cívky nebude mít potřebnou sílu (to by asi měly umět spočítat ty výpočty v odkazu).

Když prototyp, tak prototyp. Šel bych na to primitivně : Máš definovanou plochu okénka ve tvém případě asi 4mm x 22mm (to je zadání). Tělísko cívky má díru 4mm, stěnu asi 0,5mm => průměr 5mm.
Do okénka musíš umístit vinutí tak, aby se příliš nehřálo při napájení 24V. Dále znáš střední délku závitu, což se dá vypočítat z průměru 7mm.

Existují tabulky (pro návrh transformátorů) s údajem o počtu závitů na jednotku plochy podle průměru drátu. Zvolíš si průměr drátu (např. 0,1mm) a vypočteš, kolik závitů se ti vejde do okénka 4x22mm. Z počtu závitů a z průměru drátu zjistíš odpor. Pomocí odporu proud a pomocí proudu proudovou hustotu a z toho příkon cívky a jestli se bude hřát hodně nebo málo. Uděláš to, a zjistíš, že proud je moc velký a proudová hustota je moc velká a že cívka nesnese trvalý provoz. Tak zmenšíš průměr a výpočet opakuješ atd. Nic to ale neřekne o tom, jestli bude síla dostatečná - to musíš odzkoušet v praxi.

No, ale když jsem hledal tabulku vinutí , našel jsem u Danyka prográmek pro tebe jak stvořený - je až poslední, č.26.

http://danyk.cz/vypocty.html

Proudovou hustotu si zadej pro začátek asi 4A/mm2.
Velmi záleží na tom, jestli má být sepnutí trvalé, nebo mžikové.

Pro tvůj případ vychází průměr drátu asi 0,05mm - což ti moc nepřeju motat. Snížení napětí by bylo asi vhodnější z hlediska výroby vinutí.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#8 Příspěvek od Olchor »

Parametrům zhruba odpovídá cívka relé LUN 24V=, 5700z prum.0,071mm

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

Riesil by som to hrubsim vodicom a obvodom ktory po chvilke znizi prud, ale kedze nevieme naco to ma byt.....

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“