Dva stejné transformátory

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pentoda92
Příspěvky: 99
Registrován: 24 srp 2013, 02:00

#16 Příspěvek od pentoda92 »

Transformátory jsou impregnované a cívky jsou na sobě. Rozebírat je tedy naprosto nemyslitelné (alespoň pro mě). Jedná se o staré trafa (nejspíš napájeli elektronky). Ztráty mi zase tolik nevadí. Na to testování je to myslím lepší než nic.

Uživatelský avatar
Galileo
Příspěvky: 77
Registrován: 09 lis 2009, 01:00

#17 Příspěvek od Galileo »

Nenech se odradit, do začátku je to lepší než nic.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Bernard píše:... pravý oddělovací transformátor by měl mít izolaci na 4000 V, dva transformátory za sebou tedy nemusí znamenat dvojitou izolaci.
Ano, to rozhodně neznamenají. Přesto to hodnotím slovy ASPOŇ NĚCO.
Samozřejmě by bylo příjemnější číst a úplně by to stačilo, že jedno z traf má vinutí na samostatných kostřičkách a je na něm značka dvojité izolace, ještě lepší by bylo, kdyby taková trafa by byla obě.

Oddělení dvěma stejnými transformátory (i když oba vyhovují podmínkám pro zařízení s dvojitou izolací) se používá například u sítka na elektrostatické stavění imitace trávy pro modeláře: trafo ze sítě na 12V, druhé trafo zpět na 230V a za ním následuje násobič napětí. A maká to skvěle.

Uživatelský avatar
pentoda92
Příspěvky: 99
Registrován: 24 srp 2013, 02:00

#19 Příspěvek od pentoda92 »

Děkuji za odpovědi

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#20 Příspěvek od Kremik »

Já bych řek, že je to dost dobré. Co může začátečník udělat, aby mu nestačila zdvojená izolace dvou síťových traf?
Já začínal s trafem z koncového stupně lampového zesilovače z gramorádia, a přežil jsem to. I když teda musím přiznat, dělal jsem i hrozný věci! :D

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#21 Příspěvek od TAKJAN »

V práci jsem měl zkušební zdroj 4kV. Když jsem něco kutil se síťovým trafem, vždy jsem ho zkoušel. Nikdy se nestalo, aby nevydrželo.I obyč, bez dvojité izolace ap..

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#22 Příspěvek od czatlantis »

rnbw píše:Minule som siahol na chladic odpojeneho zdroja a "dostal" som celkom slusnu. Napriek tomu, ze zdroj bol polozeny na drevenom stole a ja som stal vedla na koberci. Neskor som zmeral, ze tam bolo 350 V (zdroj s PFC). Takze respekt je na mieste :D
Proti vyrazaniu istica je dobra ziarovka do serie.
A nesáhnul sis na něco ve zdroji proti kostře zdroje? Jako já si měřil izolační odpor když stojím na parketách a teď nevím kolik to bylo, ale při 500V jsem to ani necítil a tekly jen jednotky uA a to jsem na těch parketách stál bosej :-D, natož na koberci a v papučích...

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#23 Příspěvek od Radim »

Propoj spojené sekundáry těch traf na nulák a máš ochranu proti proražení síťového napětí.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#24 Příspěvek od tomasjedno »

To je z bláta do louže. Jednak je to závislé na správné funkci toho "nuláku" (ať už tím myslíš PE, PEN nebo N) - už jsi někdy viděl upadlý, zalomený, utržený vodič?
A druhak - při průrazu mezi primárem a sekundárem toho výstupního trafa máš rázem na výstupu 230 V opřených o zem.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#25 Příspěvek od Radim »

Předpokládám, že každý má elektroinstalaci aspoň trochu v pořádku a potom žádný upadlý nulák nebude.
A nebude ani opření síťového napětí o nulu, protože okamžikem proražení izolace trafa se přepaluje pojistka nebo vybavuje jistič a síťové napětí je odpojeno.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#26 Příspěvek od tomasjedno »

To jsi mě moc nepochopil.
Jednak předpokládat něco o instalaci můžeš, ale ten, kdo místo aby si pořídil oddělovací trafo, koumá nad ubastlenou náhradou, tak ten asi neinvestuje každých 5 let do elektrorevize. A to dvoutrafo nebude zabudované někde v rozvodnici, ale připojené v nejlepším případě nějakým pohyblivým kabelem, o který se rádo např. zakopává.
A psal jsem o průrazu izolace toho výstupního trafa. Na to žádná pojistka nemusí přijít a přepalovat se.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#27 Příspěvek od Radim »

A to jako to síťové napětí prorazí tu izolaci trafa a dál potom se zastaví a neuzavře se přes nulák , když na ten sekundár bude ten nulák připojený?
Nebo jak si to představuješ, že ten průraz nevybaví pojistku?

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od OK2STO »

Pokud dobře čtu tak oddělovací tafo menuže mít na sekundáru připojený PEN nebo jak se píše nulák , tím se ztrácí funkce oddělovacího trafa.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#29 Příspěvek od tomasjedno »

Radim píše:A to jako to síťové napětí prorazí tu izolaci trafa a dál potom se zastaví a neuzavře se přes nulák , když na ten sekundár bude ten nulák připojený?
Nebo jak si to představuješ, že ten průraz nevybaví pojistku?
Tak to zopakuju: já mluvím o průrazu primár-sekundár u toho DRUHÉHO, výstupního trafa.
Nastane situace podobná tomu, jako když jeden vývod toho výstupu uzemníš. Prostě to přestane plnit funkci oddělovacího trafa (plovoucí výstup), a přitom nevybaví žádný ochranný prvek. Takže tam ještě přidáš hlídač izolačního stavu, ten před každým započetím prací vyzkoušíš...

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#30 Příspěvek od Radim »

tomasjedno píše:Tak to zopakuju: já mluvím o průrazu primár-sekundár u toho DRUHÉHO, výstupního trafa.
Nastane situace podobná tomu, jako když jeden vývod toho výstupu uzemníš. Prostě to přestane plnit funkci oddělovacího trafa (plovoucí výstup), a přitom nevybaví žádný ochranný prvek. Takže tam ještě přidáš hlídač izolačního stavu, ten před každým započetím prací vyzkoušíš...
tak to jo, jestli tam má být plovoucí výstup, tak proražení druhého trafa ten plovoucí výstup na ten nulák ukotví, to je jasné.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“