Harman Kardon AVI250 - lupance v L+P repro při vypnutí

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
johnyw
Příspěvky: 10
Registrován: 09 srp 2009, 02:00

Harman Kardon AVI250 - lupance v L+P repro při vypnutí

#1 Příspěvek od johnyw »

zdravím vespolek, nejsem žádný profík, občas sem tam něco opravuji pro známé, a dostal se mi teď na stůl postarší AV receiver HK AVI250. Zesilovač v podstatě normálně a bez problémů funguje, ale postupem času se u něj objevil zajímavý problém. Při vypnutí se v hlavních (L+P) repro objeví hlasité lupnutí, svědčící o přítomnosti nějaké ss složky na výstupu. Zajímavé je, že tento problém se nevyskytuje ani u CENTER a ani u SURROUND repro, přestože všechna 3 relátka, přes která jsou výstupy připínány jsou v seriovém zapojení a spínány přes jeden společný tranzistor.

První co mne napadlo, bylo, že relátko od hlavních repro je už asi špatné a vypne se zpožděním, což následně způsobí ono lupnutí. Zkoušel jsem tedy přehodit relé od SURROUND na hlavní repro, ale problém nadále přetrvává. Měřil jsem ochranné diody u relátek, vše OK. Další zajímavost co jsem zjistil, je, že tento problém se objevuje jen pouze v případě, kdy je na zadní straně AV propojený příslušný PREOUT výstup, pokud ho rozpojím, žádné rušivé napětí se na výstupu neobjeví.

Zkoušel jsem také pro zajímavost měřit na výstupu nějaké hodnoty, ale mám k dispozici jen dig.voltmetr, což pro tuto situaci není zrovna ideální, nicméně po zapnutí AV a následném připnutí výstupů přes relé se dá naměřit po ustálení nějakých cca.20mV ss (na všech třech L,P,C je to stejné). Při vypnutí mi na displeji voltmetru zpravidlo probliklo nějakých 300-500mV, někdy i více (měřeno několikrát).


Další věc, která se mi úplně nezdá být optimální, je stav hlavních filt.kondenzátorů, zda-jí se mi být už nějaké nafouklé (viz.foto), nicméně nedokážu si představit, jakou-že spojitost by to mohlo mít s popisovaným problémem. Měnit jsem je zatím nezkoušel.

Vzhledem ke stáří receiveru si nejsem příliš jistý zda-li má smyl vůbec se tím dále zabývat, nicméně pokud se někdo s tímto problémem již v minulosti setkal a povedlo se mu ho odstarnit, tak samozřejmě uvítám každou radu a pomoc.

Předem díky za jakoukoliv reakci, schema koncového stupně přikládám, SM mohu případně poskytnout k dispozici.
Přílohy
003.jpg
(63.96 KiB) Staženo 73 x
HARMAN-KARDON-AVI250_SM_-63.png
(266.69 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

No těmi elyty bych začal . Potom zkusit , zda ty ruchy vzniknou i při zkratu vstupů STKček za prvním odporem . ber to tak , že i bez signálu je na výstup zesu přivedea kostra zdroje s odporem rovným odporu repra a tak "poslední" sepnutí výkonových prvků ke ¨kterémukoliv potenciálu uslyšíš . Nejprve bych ale připojil paralelně k těm elytům ještě jedny s větší kapacitou , alespoň 3G .

Uživatelský avatar
johnyw
Příspěvky: 10
Registrován: 09 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od johnyw »

díky za reakci, první problém je, že na odzkoušení doma žádné takto velké elyty nemám, a kupovat nové naslepo cca.300,-/ks se mi v tuhle chvíli moc nechce. Ale dovolím si uvést ještě malou poznámku v návaznosti na ty STK-áčka. STK-áčko je tam jen jedno a to honí ty zadní surroundy. LP+PP+C jsou honěný tranzistorama, mají naprosto identický zapojení koncáku (tedy 3 solo koncáky), stejný napájení, ale L+P je připínán k výstupu přes jedno společné relé a C má svoje relé. Obě relé jsou v serii a spínány jedním společným tranzistorem. Ať nastavím jakýkoliv PLAYBACK mod (STEREO, 3-CH, PRO LOGIC atd), tak problém se vždy u L+P projeví, ale u C nikdy. Je to prostě zvláštní, pořád bych měl spíš tendenci hledat ten problém v pozdním odpadnutí relé pro L+P. Ale jak jsem už psal, zkoušel jsem je prohodit mezi sebou a nic.

Uživatelský avatar
michal12
Příspěvky: 163
Registrován: 03 srp 2008, 02:00
Bydliště: Náměšť n/H

#4 Příspěvek od michal12 »

Rozhodně bych prověřil ten 10n kondík co je paralelně ke kontaktu síťového relé. Označení nepřečtu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Opravovat to bez měření metodou pokus-omyl, to bude na dlouho.

Uživatelský avatar
johnyw
Příspěvky: 10
Registrován: 09 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od johnyw »

Kondík vyletován, prověřen, nic co by nasvědčovalo o jeho horším stavu jsem nenašel, pro srandu jsem tam naletoval nějaký jiný s podobnou hodnotou, zesik se chová stejně jako předtím ... obávám se, že ztrácet s tím dál čas už asi nemá moc cenu

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#7 Příspěvek od mkat »

No určite by som v prvom rade vymenil tie filtračne kondiky.Zle filtračne kondiky zvyknu robiť čudesne veci.To že su drahe je ina vec.
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Souvislost s kondenzátory by mohla být. Má-li jeden výrazně menší kapacitu, padá na něm rychle napětí a výstup může rychle jít do nějakého mezního stavu. Když rozpojíš Preout - jsou relé výstupů rozpojená, takže nemůžeš nic slyšet.
Naposledy upravil(a) serviceman dne 23 zář 2013, 17:54, celkem upraveno 1 x.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Ztráta času, dej to někomu, kdo se v tom vyzná.

Uživatelský avatar
johnyw
Příspěvky: 10
Registrován: 09 srp 2009, 02:00

#10 Příspěvek od johnyw »

sendyx: v podstatě souhlas :-) .. moje to neni, rád to vrátím majiteli ať si s tím dělá dál co chce, spíš jsem ho nechtěl hned odmítnout, do jisté míry jsem mu zavázán, takže jsem do jisté !!! míry nucen dělat co mu na očích uvidím :-)

serviceman, mkat: na ty velký kondiky bych byl celkem ochoten věřit, pokud nedělaj správně co maj, dějou se pak občas skutečně zajímavý věci, který si lze normálně těžko vysvětlovat, nicméně nákup ať si rozhodne majitel, rozpočet na nákup už jsem mu dal, vzhledem k výši cen pochybuju že na to kývne :-) když je to navíc ještě NOT SICHER

nicméně v tomto případě bych čekal, že podobný lupance bude vydávat i ten C .. identický zapojení, stejný nap.napětí, stejný zdroj nf buzení, tak proč kur.va u něj nic ? zvláštní ... ale holt, občas jsou to věci mezi nebem a zemí

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od serviceman »

Zkus ty kondíky orientačně jednoduchým způsobem - odpojené vybíjet do nějakého odporu - jestli jim to bude trvat cca stejně dlouho.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#12 Příspěvek od mkat »

Len pohladom a bez vymeny vadnych sučiastok nič neopraviš. (Aspon väčšinou. )
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“