Navigace TOMTOM na Jawu 250

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
spitalsky1
Příspěvky: 3
Registrován: 19 zář 2013, 02:00

Navigace TOMTOM na Jawu 250

#1 Příspěvek od spitalsky1 »

Zdravím,potřeboval bych pomoci s navigací tomtom.zrenovoval jsem jawu 250 a jelikož jezdím větší vzdálenosti po silnicích třetí třídy,používám navigaci.JAWA má palubní napětí 6-7,5V a já bych potřeboval zhotovit zdroj pro napájení přez USB kabel na5,2V ale prý jsou tam nějaké špičky,poradte mi někdo. Děkuji

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Viděl bych to na zenerku posilněnou výkonovým tranzistorem (ZD 5V6), nejlíp darlingtonem (ZD 6V2). Pochopitelně je nutná dobrá filtrace pomocí elytů, a to hlavně na vstupu..
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

To já bych to viděl na zvyšující měnič tak na 12V a následně stabilizovat běžným stabíkem .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

No ked uz bude mat 12V, tak staci pouzit originalnu nabijacku.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Víš , já počítám s tím , že při špici by se mohlo objevit více i na výstupu toho střídače , což by zdroji na 5V nemuselo vůbec vadit . Jinak inšalláh . :D

Uživatelský avatar
spitalsky1
Příspěvky: 3
Registrován: 19 zář 2013, 02:00

#6 Příspěvek od spitalsky1 »

Ahoj,s tou zenerovkou bych to viděl jako reálný,jelikož nejsem až tak moc zběhlej v navrhování obvodů,poprosil bych tě o nějaké malé schema
Děkuji Karel.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

To se vezme ampérmetr, změří ze odběr navigace v okamžiku, kdy "svítí displej a je vybitá baterka v navigaci".
Podle toho proudu se spočítá odpor (z rozdílu napětí a proudu podle Ohmova zákona), s tím, že se odpor dá o něco menší (o 1 - 2 hodnoty z řady E12), aby také něco teklo zenerkou.
No a ta zenerka by měla vydržet i při vypnutí nebo odpojení navigace, takže počítám, že 1,5W bude málo, chtělo by to provedení 10W, s menším chladičem,...
A vzhledem k tomu, jaké "reálné" vlastnosti má takový jednoduchý stabilizátor se zenerkou, já osobně bych do toho nešel!
Spíše by to bylo na nějaký stabilizátor s tranzistorem a vybrat takové zapojení, které je schopné fungovat ještě při vstupním napětí o málo větším než je výstupní

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

Vždyť jsem psal s obyč trandem, nebo s Darlingtonem.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

Vždyť jsem psal s obyč trandem, nebo s Darlingtonem.
Přílohy
untitled_1.png
Narychlo jsem načmáral stabilizátor 5V s Darlingtonem a darem přítele Zenera. Má nadproudovou ochranu a ochranu proti přepólování na vstupu. Tranzistor bude potřebovat chladič.
(7.09 KiB) Staženo 113 x
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Ja by som tam dal 4xNiCd alebo NiMH baterie a s P-feto riadeným s nejakým komparátorom na 5,2V.
Tak na hrane by stačil aj sériový odpor s väčsou hodnotou, aby sa to pri dlhej jazde dobíjalo len tak akurát.
Tie batérie "požerú" aj nejaké parazitné špičky, pre istotu sa tam dá dať nejaký tranzil na 6,5V.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Hlavně pánove nezapomeňte osadit transila, nejlíp oboustrannej tak na 8-9V. Ta mašina má možná ještě magneto a těch špíger, co tam bude. Tak aby nešel TomTom do kytek, až to vytočí na plnej kotel. Já se kdysi divil, proč mi furt ve Škůdce 120 odchází cyklovač z Amára. Stačil Transil a byl pokoj. Jenže tenkrát to tady skoro nikdo neznal a muselo se to dotáhnout z něměc.
Jirka

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Já bych použil kombinaci předchozích příspěvků- ono to palubní napětí rádo poklesne i pod těch 6V, hlavně při rozsvícení více žárovek a starší baterii. A špičky tam bývají hodně vysoké. Takže asi zvyšující měnič (jak psal BOBOBO), přidat na vstup i výstup po transilu a potom použít origo nabíječku.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

Myslím, že by ty špičky měly dostatečně "ořezat" kondy na vstupu stabilizátoru, zbytek dodělá samotnej stabilizátor a filtrace na jeho výstupu. Kolik pak budou špičky? Desítky mV?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

Metalgod- je to jen teorie...
Ale zkus někdy oprášit osciloskop a připoj jej na výstup z dynama takových strojů. Možná zažiješ překvapení.
Dynamo je obecně (třeba ve vztahu k alternátoru) hodně měkký zdroj, špičku v řádu desítek volt nejsou překvapením.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

myslím, že by klidně mohl fungovat adaptér z 12V většinou je tam impulsní stablík s docela velkým rozsahem např MC34063

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“