Mírné snížení napětí - rezistorem?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#16 Příspěvek od MetalGod »

Spíš bych ho nechal za nima.
Diody se přece jen chovaj jako odpor, i když závislej na proudu. Jestliže dojde k nějaký krátkodobý napěťový špičce, proud přes diody do elytu se snahou nabít se na úroveň špičky vyvolá větší úbytek na nich, většina proudu ze špičky se bezpečně zmaří v diodách. Bejt elyt před diodama, k supresi špičky sice taky dojde, ta nebude ovšem tolik účinná.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#17 Příspěvek od tomasjedno »

Souhlas.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#18 Příspěvek od Radim »

Záleží, jestli ten maximální odběr 0.17 A je po většinu doby anebo jestli po většinu doby je průměrný odběr mnohem menší a oběr 0.17 A je jen špička po krátkou dobu.
Pokud je ten maximální oběr po většinu doby, je pro srazení 35 volt na 12 volt chybné už použití toho regulátoru 7812. Už samotným sražením o 23 voltů při tom proudu vzniká trvalá výkonová ztráta asi 4 watty, skoro všechno z toho v regulátoru. To už je výhodnější použít paralelní stabilizátor. Buďto přímo ze zenerovy diody 12 volt 3 - 5 nebo víc watt a srážecího odporu asi 133 ohmů 5 - 10 watt. Je to jednodušší, podstatně spolehlivější, nemusí se koumat nad nějakým překročením vstupního napětí a má to skoro stejnou výkonovou ztrátu. Nebo zenerovou diodou do báze udělat výkonovou "zenerku" z nějakého bipolárního tranzistoru.
Pokud je proud 0.17 A jen špičkový a po většinu doby je odebíraný proud podstatně nižší, uplatní se pro snížení spotřeby a zahřívání spíš ten stabilizátor.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Pro sebe jsem si vybíral zdroje , protože jsem potřeboval s vyšším vstupním napětím . Měřením vícero kusů jsem došel k výsledku , že se některé kusy (málo) dají provozovat i na vstupním 40V , dále jsem zjistil , že když jsem u vícero kusů zvýšil vstupní napětí nad jejich soukromý limit , tak se odepnul výstup , samotnému zdroji se nestalo nic . Na elektrodě bylo schema , že šoupneš dva zdroje za sebe a na nich se napětí rozloží , ale nemám to v hlavě , musel bych se podívat .

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#20 Příspěvek od Radim »

BOBOBO píše:Pro sebe jsem si vybíral zdroje , protože jsem potřeboval s vyšším vstupním napětím . Měřením vícero kusů jsem došel k výsledku , že se některé kusy (málo) dají provozovat i na vstupním 40V , dále jsem zjistil , že když jsem u vícero kusů zvýšil vstupní napětí nad jejich soukromý limit , tak se odepnul výstup , samotnému zdroji se nestalo nic . .
No ony se dají do toho regulátoru nainstalovat všelijaké ochrany. Otázka je, jestli v tom konkrétním kusu budou funkční a spolehlivé.
Podstatná otázka je pak potom, jak drahé zařízení bude odpáleno, když místo 12 volt půjde tam při poruše regulátoru plné napětí 35 volt.
Pokud má být to zapojení spolehlivé , mezi 35 volty a 40 volty zas tak velký rozdíl není. Stačí když jednou bude v síti podpětí 190 - 200 volt a podruhé plné maximální napětí 240 volt a místo 35 bude najednou 40. O nějakém havarijním přepětí ani nemluvě.
Zase záleží na ceně toho, co regulátor využívá, ale předběžně bych hledal takové zapojení, které sníží napětí na vstupu toho regulátoru o takových 10 volt.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Už jsem to našel .
Přílohy
dva zdroje 45V.png
(695 bajtů) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#22 Příspěvek od tomasjedno »

Hezké, ale:
- jaké bude napětí na výstupu, když bude nulový odběr? (tj. kam poteče proud "báze" toho prvního stabilizátoru). Já bych tam přidal jeden odpůrek na zem.
- problém tazatele to úplně neřeší, protože ten první stábl (24V) vstupní napětí 40 V ustojí, ale v případě, že ten druhý je 12V, tak bude mít na vstupu 36 V, tj. nad katalogovou hodnotu. Takže ten vstupní stábl by musel být 7820 namísto 7824.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“