Havárie HDD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Odvtedy sa niektore veci zmenili - hlavy sa zmensili a mozu parkovat na platni bez poskodenia.

Ked si zoberies do ruky nejaky 3,5" disk (vypnuty) a mierne ho otacas v smere rotacie platni, tak mozes pocut jemne piskanie - to sa hlavy klzu po platni. Podobny zvuk disk vydava pri vypinani - ozve sa na moment uplne na konci, ked platne zastavuju.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Odvtedy sa niektore veci zmenili - hlavy sa zmensili a mozu parkovat na platni bez poskodenia.

Ked si zoberies do ruky nejaky 3,5" disk (vypnuty) a mierne ho otacas v smere rotacie platni, tak mozes pocut jemne piskanie - to sa hlavy klzu po platni. Podobny zvuk disk vydava pri vypinani - ozve sa na moment uplne na konci, ked platne zastavuju.
Jasně, zmenilo se na tom kromě principu úplně všecko. :)
Dával jsem to k dobrýmu jen aby mladší generace věděla, jak vypadal předchůdce HDD před cca 30-35 roky. I když pamatuju HDD, co měly míň mega, než tohle monstrum.
Nojo, ale v těch časech uměli programátoři udělat vejplatu ve fy s 4000 zaměstnanci na počítači s 16 kb paměti. :) Dnes jim nestačej giga.
Jirka

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#18 Příspěvek od p32 »

Ale dnes to umějí také ! Jen ten zbytek do té velké paměti zabírá obal pro krásu ve woknech. :lol:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

U pár HDD, co mi prošlo šroubovákem se hlavičky samy nevracely. Když jsem je ručně vystavil, zůstaly tak. Až jsem ručně točil plotnama, hlava sjela do klidové polohy. V posledním centimetru ji pak přitáhl magnetek. A s tím "plachtěním" hlav je to prý tak, že je povrch plotny ošetřen vrstvičkou maziva a hlavy po ní kloužou.. Kdesi to tak psali..

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

Ne, nic jsem tam nikdy nenašel a jakékoliv mazivo pozná snad každý. Aspoň posledních asi 50 HDD (3,5") tam nic nemělo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Sakra, už jsem zapoměl, jak se jmenuje ten aero jev, co zaručuje že se rychlostí otáčení disku vytvoří na vhodně tvarovaný hlavičce vztlak a tím vznikne mikromezera mezi hlavičkou a plotnou.
Tenhle "přízemní efekt" dotáhli do dokonalosti rusáci u svejch Ekranoplánů. Tam ale byla mezera mezi tím dopravním krámem a zemí nebo hladinou moře několik metrů a pohybovalo se to spoustu tun rychlostí několik set km za hodinu.
Jirka

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#22 Příspěvek od p32 »

Jo a nesměl být cestě komín. :lol:

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od PvvS »

Bernouli ?

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Bezny »

Celeron píše:Sakra, už jsem zapoměl, jak se jmenuje ten aero jev, ...
Tenhle "přízemní efekt"...
Jirka
I nezapomněl. V letectví se tomu skutečně říká přízemní efekt nebo dynamický přízemní efekt.
Pravděpodobně kecám.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“