SONY KV-2022MR korekce podušky

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

SONY KV-2022MR korekce podušky

#1 Příspěvek od urbanek »

Zdravím všechny,
mám problém s korekcí podušky u této TV. Prostřední část obrazu je naprosto rovná, ale cca 6cm od vrchu i od spodu se obraz začne roztahovat (horizontálně) a seřídit to nejde. pokud se totiž snažím aby vršek a spodek byl rovný, začne se prohýbat ten prostředek.
Schéma je případně tady:
http://radim.gzk.cz/soubory/kv-2022mr.pdf
Včera sem nad tím seděl celý odpoledne. V obvodu korekcí - okolo Q581 a Q582 jsem už vyměnil prakticky vše, kromě toho ještě elka ve zdroji, ve vertikálu, dokonce i L504, L502 a T581 (cívky jsem použil z jiného šasí stejného typu, ostatní souč. samozřejmě nové). Co jsem nevyměnil jsem proměřil. Napětí zhruba sedí podle schématu, akorát nasedí u Q582 (tam bude asi ta zrada), ale nechápu proč, protože vše okolo jsem vyměnil nebo změřil. Ikdyž Q582 úplně vyhodím ven, tak se s obrazem nic nezmění. Prostě už si s tím nevím rady. Podle majitele ta televize byla už v několika servisech (včetně autorizovaných) ale nikde nebyli schopni nebo ochotni to spravit. Bylo měněné i vn trafo a dokonce i obrazovka, takže záviťák ve vychylovačkách to taky nebude....

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Q581 a Q582 zpracovávají úbytek napětí, které vzniká průchodem proudu rezistorem R805 10k/0,5W. Pokud tranzistor Q582 nemá na nic vliv, pak se toto napětí k němu asi nedostává.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Jak to vypadá s rozměrem H? Je zúžený a prohnutý nebo roztažený. Pokud je roztažený a logo jde až za roh, není závada v podušce ale v max. rozměru a není co korigovat.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od urbanek »

jezevec píše:Jak to vypadá s rozměrem H? Je zúžený a prohnutý nebo roztažený. Pokud je roztažený a logo jde až za roh, není závada v podušce ale v max. rozměru a není co korigovat.
Právě že horizonální i vertikální rozměr je akorát, i linearita je dobrá - v té střední části obrazu. Rozjíždí se to jen dole a nahoře. Když tam zobrazím mřížku nebo šachovnici, vypadá to asi tak jak jsem to tady nakreslil:
Přílohy
obr.jpg
(46.74 KiB) Staženo 62 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Jak reaguje obraz na změnu nastavení příslušných trimrů, tedy amplituda, tvar a pracovní bod obvodu parabolického (korekčního) proudu. Odezvy na tato nastavení snad přiblíží místo závady. Na můj vkus je v obvodu nadměrné množství elytů. Asi bych je začal systematicky měnit. :wink:

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od urbanek »

Elektrolyty jsem vyměnil všechny co jsou na rozkladové desce a ve zdroji. Kromě toho jsem nejdřív proměřil a potom pro jistotu i vyměnil: R590,R591,R592,R582,R583,R584,R588,R586,R585, C804, C813, Q581,Q582,L504,L502,T581,R587+oměřil jsem všechny odpory ve vertikálu a v buzení horizontálu... žádná změna. Napětí podle schématu sedí až na napětí na emitoru Q582, kde má být 0,55V a je tam jen cca 0,05V (měřeno lepším multimetrem).
Při otáčení trimrem RV581 se mění obraz asi tak jak jsem naznačil na obrázku -zajímavé je že u vrchu a u spodu se to pořád rozjíždí do stran. Trimrem RV582 se dá měnit H-rozměr obrazu, geometrie (prohnutí) se při tom mění jen minimálně. Dá se dokonce při určité kombinaci těch dvou trimrů dosáhnout takové nastavení, že ta první linka zleva je úplně rovná, ale pak je o to větší zakřivení v pravé polovině obrazu ...
Přílohy
obr2.jpg
(35.65 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
micak
Příspěvky: 5
Registrován: 21 lis 2006, 01:00

#7 Příspěvek od micak »

Někde kolem Vn. trafa jsou impulsní kondenzátory ještě by jsi je mohl vyměnit.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

S těma 0,05V na emitoru Q582 nemůžu souhlasit, protože je to úbytek napětí na rezistoru R558 2,2/1W, který vzniká průtokem vertikálního vychylovacího proudu přes C557. Pokud tam máš tak malé napětí, zkontroluj spoj na tišťáku (propoj to drátem). :wink:

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od urbanek »

masar píše:S těma 0,05V na emitoru Q582 nemůžu souhlasit, protože je to úbytek napětí na rezistoru R558 2,2/1W, který vzniká průtokem vertikálního vychylovacího proudu přes C557. Pokud tam máš tak malé napětí, zkontroluj spoj na tišťáku (propoj to drátem). :wink:
Aha, to byla moje chyba, multimetr ten impulsní průběh špatně vyhodnotil. Takže napětí už sedí, ale můj problém se tím nevyřešil. Ještě zkusím ty impulsní kondy, ale jinak už fakt nevím...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Nezbude, než vzít osciloskop a zkontrolovat průběh parabolického průběhu na bázi Q581. Podle všeho je průběh zkreslený tak, že dolní části průběhu paraboly (spodní špičky) nejsou tranzistorem přenášeny do transduktoru, tzn. tranzistor je příliš přivřený, a nebo průběh tyto špičky neobsahuje. Bez této kontroly jsme "namydlení" :wink:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

micak píše:Někde kolem Vn. trafa jsou impulsní kondenzátory ještě by jsi je mohl vyměnit.
Taky bych se k tomu připojil - běžná závada!!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od urbanek »

Tak jsem zase o něco dál. Vyměnil jsem impulsní kondy - žádná změna. Pak mě ještě napadlo vn trafo - v té televizi už ho někdo předemnou měnil, byla tam náhrada HR-diemen. Měl jsem k dispozici ještě 2 šasí stejného typu -jedno celé a jeden vrak. Dal jsem tam vn trafo z toho vraku - tam byl originál Sony. Trochu se to změnilo. Obraz se už dá seřídit tak že je navrchu i dole úplně rovný ale asi 10cm od pravého horního rohu obrazovky se to zase ohýbá do oblouku. Nebo můžu tu pravou stranu vyrovnat a zase se mi ohne levý dolní roh. Když udělám takový nějaký kompromis tak je to sice lepší než před výměnou vn trafa, ale pořád to ješně není ono.
A teď pozor - nakonec jsem ještě zkusil vzít to druhé šasí (to co bylo vcelku) a zapojit ho místo původního. A chová se to úplně stejně!!! Je to prostě záhada. Jsou tedy v zásadě 2 možnosti.
1) V obou šasi je stejná závada - malá pravděpodobnost
2) dělá to obrazovka/vychylovačka - malá pravěpodobnost, mimo jiné i proto, že ta obrazovka je evidentně nová nebo zánovní - i sám majitel tvrdil že mu jí někde měnili (a to právě prý kvůli té geometrii,ale nevyřešilo se to tím pochopitelně) a dokonce si ji nechával údajně přeměřit v Retonu.
Takže co s tím???

Teď to tedy vypadá takto nějak
Přílohy
obr3.jpg
(33.79 KiB) Staženo 63 x

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#13 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 13:35, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Také se přikláním k tomu, že příčinou je ta vyměněná obrazovka. Vychylovací jednotka by sice měla být nastavena z výroby, ale bůhví, jakou má historii. Nicméně přesto (a nebo právě proto) bych se pokusil dokorigovat podušku úpravou tvaru parabolického průběhu tak, aby vykompenzoval nedostatky. K tomu je třeba měnit parametry součástek v obvodu tranzistorů Q581 Q582 a možná i v obvodu vertikálu. Bez osciloskopu to ale dál nejde.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od urbanek »

díky za rady, ještě se na to podívám a dám vědět

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“