Kontrola pásma 2,4GHz

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

Kontrola pásma 2,4GHz

#1 Příspěvek od monterjirka »

Občas používáme analogové kamery pro pásmu 2,4GHz. Stává se, že se objeví rušení. Zajímalo by nás co to je, jestli by se s tím nedalo něco dělat.
Uvažoval jsem o stavbě tohoto přístroje:
http://pandatron.cz/?1282&mobilni_spekt ... or_2,4_ghz

Napadlo mě, jestli by se nedalo něco zjistit pomocí tabletu nebo mobilu s WiFi. Nesetkali jste se s nějakou aplikací, která by dokázala zobrazit i jiné signály v pásmu, nejen WiFi?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Jestli je signál kamer analogově modulovaný, pak se tam rušení od WiFi musí skoro nevyhnutelně objevit. Jakou to používá modulaci?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Ty kamery mají "klasický" TV signál, ale není to modulované analogově, používá to frekvenční modulaci. Jsou tam pevně přidělené 4 kanály.
Používá se to celkem běžně:
http://www.flajzar.cz/bezdratova-kamera ... idenim.htm

Používáme to na jednorázové akce, WiFi by do toho lézt neměla, ale nevím co se tam děje.
Mě šlo o to, že když je spousta SW, který dokáže zobrazit WiFi signály v pásmu, jestli není nějaký SW, který by nebyl vázán na "datové balíky WiFi", ale dokázal by zobrazit všechny "modulované i nemodulované signály" v pásmu. Aby se dalo vysledovat co se děje.
Ona totiž existuje i jedna teorie, že se tím nějaký škodolibý hajzlík baví...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty kamery běžně používají kanál 1-4 z kmitočtů přidělených pro wi-fi a můžu Tě uklidnit, že uživatelé těchto kanálů z Tebe mají mnohem větší radost, protože jim sestřelíš internet.

Taky jsem čekal zdravý rozum a přidělení jiných kmitočtů pro videopřenosy, bohužel zdravý rozum se nekoná.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

ZdenekHQ píše:Ty kamery běžně používají kanál 1-4 z kmitočtů přidělených pro wi-fi a můžu Tě uklidnit, že uživatelé těchto kanálů z Tebe mají mnohem větší radost, protože jim sestřelíš internet.
...
To neodpovídá kanálu 1 - 4. To jsou 4 kanály s nějakým rozestupem a jsou prakticky přes celé pásmu používané WiFi.
Je to několikrát do roka v areálu "kus za obcí", při jedné sportovní činnosti, když si na "chytrém mobilu" spustím WiFi analyzér, nenajde nic ani v době, kdy se jedna ze 2 požívaných frekvencí stane nepoužitelnou kvůli rušení.
Ještě někdy zkusím BlueToth, ale to by si musel někdo "hrát"...

P.S. Doufám, že to neleze v kuchyně s mikrovlnky... :?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

monterjirka píše:Doufám, že to neleze v kuchyně s mikrovlnky... :?
Doufáš marně. Mikrovlnka (2,45GHz) leží přímo v pásmu.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

serviceman píše:
monterjirka píše:Doufám, že to neleze v kuchyně s mikrovlnky... :?
Doufáš marně. Mikrovlnka (2,45GHz) leží přímo v pásmu.
V tom případě bych v té kuchyni dělat nechtěl, když to tak pěkně proleze přes 2 zdi a chytí to anténa otočená úplně jinam

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pocitujlasku »

wifi zariadenia - napr. mikrotik, nanostation maju v sebe aj analyzator frekvencie. Teda nehlada wifi ap, ale priamo ukaze na ktorom kanale "nieco vysiela" - akekolvek zariadenie. my sme to pouzivali na zistovanie vypadkov internetu.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

U wifi taky záleží na modulaci, kolik kanálů vlastně zabere. Najde se spousta jedinců, co mají připojení třeba 4Mb a wifi naprosto zbytečně nastavenou třeba na 54Mb.

A nevím o tom, že by norma definovala speciální wifi kanály pro videopřenosy. Pokud 1-4 znamená skok po 4 kanálech přes celé pásmo, pak je to nějaká pseudodefinice odpovídající tomu bor...u v pásmu wifi 2.4GHz.

Já mám chůvičky s videopřenosem wifi, a dokud tady nebyl net na 5Ghz, nešly vůbec používat. I teď se hodí leda tak do lesa....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od drabek06 »

Já, jako ISP technik bych si dovolil tvrdit, že tyhle 2,4GHz hračky na přenos obrazu rušej neskutečně WiFi. Už několikrát jsem zažil že přijedu k zákazníkovi že mu nejde WiFi. Tak zkoukám, zkoumám a nemůžu jí na notebooku ani naskenovat. Nakonec jsem zjistil že si ten člověk koupil nějaký krabičky co mu posílaj obraz se zvukem bezdrátově do jiný místosti. jakmile se tenhle krám vypl, tak WiFi fungovala jak z praku. V jedno případě to zarušilo většinu WiFin v menším baráku asi se 4 bytama. Nevím co to používá za modulaci a jakou to používanou šířku pásma, ale řekl bych že to nic hezkýho a hlavně legálního nebude . . .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Legální to je, ale díky použité modulaci to sestřelí i trasu parabola-parabola 300m. Wifi pásmo 2.4GHz je neuvěřitelně úzký, důvod nevím, ale asi jako vždycky peníze...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#12 Příspěvek od czatlantis »

Proč jsou vlastně ty pásma tak strašně úzký? Wifi patří bych řekl po mobilu mezi nejpoužívanější bezdrátový přenosy...nebo obercně - nemělo by být hodně velký pásmo prostě přidelený taknějak "do placu" lidem pro používání? Když si vemu co všechno se snaží nacpat do těch pár Mhz ve 2,4G, tak je to naprosto neskutečný....

co se vlastně používá okolo 2,4Ghz pásma? Byl by takovej problém prostě přiřadit wifi/ostatnímu pásmo od 2,2-2,5Ghz? Jediný co vím tak 2,1Ghz je UMTS a 2,6Ghz je na LTE. Mně přijde, že co se pásma týče, tak spousta je vyhrazena na naprostý s prominutím pičoviny a člověk pak jednou wifi v 300mbit režimu zaseká celej přidělenej rozsah...

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#13 Příspěvek od serviceman »

czatlantis píše:člověk pak jednou wifi v 300mbit režimu zaseká celej přidělenej rozsah...
To není takový problém. Díky kódovacímu vzorci pracuje běžně mnoho vysílačů na stejném kanále. Ani při nejrychlejším přenosu nezabereš víc jak dva z 14 kanálů po 20MHz. Ony se stejně hodně překrývají. Okolo je dost narváno.
Přílohy
20- 10- 2013 16-25-15.jpg
(78.37 KiB) Staženo 57 x
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#14 Příspěvek od czatlantis »

No ona wifi má sice 14 kanálů (v EU 13 a v US 11), ale ono se to překrývá takovým způsobem, že použitelný současně jsou jen 1,6,11. No a ta 300M wifina bere dva kanály o několik od sebe, takže v reálu dvě nerušící se 300M wifiny nespustíš ani teoreticky...Nehledě na to, že co mám zkušenosti, tak i wifi na kanálu 1 se někdy ruší navzájem s tou na 11, pokud jsou ty APčka blízko sebe....(chtěl jsem doma udělat retranslační jednotku co bude jedním radiem přijímat a druhým vysílat, ale jedno z toho muselo být na 5Ghz, jinak smůla - jedině kdybych dal úzce směrový antény, tak by to asi šlo)
Naposledy upravil(a) czatlantis dne 20 říj 2013, 17:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#15 Příspěvek od serviceman »

To je nedorozumění, mohou pracovat na stejném kanálu, proto se také mohou překrývat, to ničemu nevadí, pokud jich tam není sto.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“