Rozprávka o Tesla Finále

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dlhovlasy_brat
Příspěvky: 87
Registrován: 27 úno 2012, 01:00
Bydliště: Jakubova Voľa 71

Rozprávka o Tesla Finále

#1 Příspěvek od Dlhovlasy_brat »

Kde bolo, tam bolo, kde sa voda sýpala a piesok sa lial, pred 26stimi rokmi v nemenovanej továrni na výrobu rádií sa narodilo rádio Finále. Bolo také krásne a pekné, že mu mnohé rádiá závideli. Najviac mu závidel Dominant, ktorý hovoril: "skade a kto vyrobil takú kraksňu, ktorá nemá FM. Keby nie FM, ale ani vstup pre gramec či magič." Potom mu aj Soprán závidel: "mám 7 rokov, ale toto je fakt blbé rádio, čo nemá ani jeden deň a tvári sa akoby mu patril celý svet, nemá FM a to nie vstup na reprak."
Finále smutne plakalo: "Prečo nie som FM, ale AM, komu budem užitočné, keď všetci chcú len FM. Prosím, pomôžte niekto dobrému rádiku, budem vám verne slúžiť, veď na AM sa ešte vysiela." Duo mu odpovedalo: "neboj sa, dajú ťa do obchodnej sieti a babka alebo dedko si ťa kúpia, nie všetci majú tranzistorové rádiá, niektorí majú elektrónkové rádiá, čo elektrónky odchádzajú, ba čo viac ani farebné televízory daktorí ľudia nemajú." V tom sa mu Finále poďakovalo a mohlo pekne spať v krabici. Raz zobrali z Tesly várku na kamión a išli na východné Slovensko do jedného elektra. Predávač zobral všetky rádiá a uložil ich na regál. Finále dal tesne do stredu a v tom prišla jedna 43 ročná pani a povedala: "odišlo mi elektrónkové rádio, mace tu daco do šesto korún???" Predávač: "vyberte si pani." Tá pani: " jáááj, toten šumny tranzistor Finále, či co tam piše, nemam okuľare, keľo stojí????"Predávač: " päťsto korún." Tá pani: "berem ho!" Zaplatila pri pokladni a odišla do bytovky. Jak ho zapla, ohúrená povedala: "hej sluchaj tutak Ďoďu, toto rádio hraje tak šumne, že aš." On povedal: "Agneska, no šumne baví, kedz pujdzeme dakdzi, ta sebe ho puščime." A rádio mu slúžilo dovtedy, kým si nekúpil kazeťák Grundig a rádio rucil do bedni, z z ktorej ho vytiahol jeden bastlír, ktorý mu dorobil externý vstup a dal si ho k notebooku a slúžilo mu ďalšie roky krásnej prevádzky. Na anténe bol zvonec a rozprávky je koniec.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Prodávalo se i v alternativní designové verzi pod názvem Rondo. Žasnul jsem, jak se Tesle povedlo vyrobit rádio poměrně moderní koncepce (pouze 2 integrované obvody), které ale nemá FM příjem... Má u DV a SV nějaký význam tónová clona???
Dodělal jsem vnější vstup. Taky jsem vyměnil chrastící potenciometr, ale nějak jsem mu zapoměl zkrátit hřídelku. :P
Přílohy
Tesla Rondo.jpg
(242 KiB) Staženo 35 x
Tesla Rondo 2.jpg
(293.28 KiB) Staženo 44 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 27 říj 2013, 22:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Tesla Finále bylo moje první rádio. Mělo v sobě dva švabusy:
A244D AM VF, mf a demodulátor
MBA 810 - Kdo by ho neznal ? (byl v plechové kobce)
Napájelo se dvěma plochýma bateriema a nehrálo špatně. Vzhledově taky nevypadalo špatně. A v době jeho prodeje na VKV stejně moc rádií nehrálo (stejně by tam flákly východní normu..)
A takový AVANTI vkv mělo, ale bylo nepoužitelný..
To už raději to ALTO a jemu podobný klony (jeden měl vyndávací budík, který byl použitelný i samostatně)

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Moje první rádio bylo roku 1996 darované Blaupunkt DIVA CR . Bohužel, někdy roku 2006 jsem ho rozebral. Neměl jsem dostatečné skladovací prostory. :cry: :cry: http://www.radiomuseum.org/r/blaupunkt_ ... 030_1.html
Hrálo docela hezky.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Tesla Finále bylo asi pro blackmetalisty...
Přílohy
Tesla Finale.jpg
(146.96 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

Pekná rozprávka, ozaj...Nikdy nepochopím proč tunery Tesla jednoznačně vyšší třídy, hi-fi stereo se tenkrát tuším psalo...měly rozsah FM ladění iba do 100 MHz (3603A) max.104 MHz (ST100, 3606A, 820A) zručný bastlíř to dokázal natáhnout do 108 MHz podle kritérii civilizovaného světa. Zrovna tak odlišná norma zvuku u TV a barevný systém Secam. Ideologická cenzura ? Ale prosím Vás...systém súdruhovia nězachránili a výrobky z pohledu vývozu degradovali.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#7 Příspěvek od Hifista »

Finále jsem kdysi dávno zakoupil téměř nové v druhojakostní prodejně domácích potřeb za směšný peníz. Po malé opravě a pečlivém sladění jej mám dodnes a řadím jej mezi to lepší, co nám dala Tesla Bratislava. Perfektní je jeho téměř pancéřová skříňka a velmi dobrá citlivost. Přednes je rovněž solidní. Později jsem si opatřil i jeho šedou variantu Rondo a i to nešťastné Avanti.
Posledně jmenované jsem rovněž na FM pečlivě naladil, ale stále mám pocit, že výrobce to mohl dotáhnout k lepším parametrům. Potvrdilo se mi to kdysi, když jsem opravoval stolní rádio Grundig, které mělo schematicky stejnou koncepci vč. osazení obdobnými IO jako ono Avanti. Pominu-li akustické vlastnosti, které byly u stolního provedení samozřejmě daleko lepší, tak jsem zíral co se podařilo Grundigu vydolovat ze stejné koncepce ve vf části.
Naposledy upravil(a) Hifista dne 28 říj 2013, 16:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#8 Příspěvek od Hifista »

Konosuke: nepleť do všeho soudruhy. To je spíše věc vývoje. Nevím kolik toho pamatuješ, ale mám ve sbírce radiopřijímače "ze západu" s rozsahem vkv do 100MHz, později do 104Mhz a nakonec i 108MHz. Tak šel vývoj v Evropě a ne tedy jen u nás. Pouze přístroje japonské výroby mívaly snad vždy vkv do 108MHz.
Naopak právě u nás se začaly poměrně brzy vyrábět radiopřijímače s oběma normami vkv, což v okolních zemích vůbec nebylo pravidlem.
Rovněž Secam nebyl výsadou pouze "východního bloku", ale používal se i v mnoha jiných státech po celé zeměkouli, samozřejmě v různých modifikacích.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od zdenoeddie »

Hydrawerk píše:Tesla Finále bylo asi pro blackmetalisty...
http://www.youtube.com/watch?v=onaF93-NpFE

Odporucam pozriet klip aj pre ne-vyznavacov black metalu :)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

Hifista: Dejme tomu...kdo mně ovšem zdůvodní vznik VKV pásma OIRT když přinášelo kolik problémů, přelaďování a konvertory, odlišné rozměry venkovních antén, dokonce v DDR vládlo vysoké pásmo 87.5-108 MHz (RFT Ziphona...) a OIRT kromě států východního bloku používalo tuším leda Mongolsko. Oboupásmové tunery trochu lepší třídy se vzácně vyskytly v nabídce Tuzexu, JVC TG-X3 a TX-200L. Jediný přínos vidím v tom že si vysílače blízkých kmitočtů vzájemně nelezly do zelí a bylo víc místa na pásmech.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#11 Příspěvek od lintik »

zdenoeddie píše:
Hydrawerk píše:Tesla Finále bylo asi pro blackmetalisty...
http://www.youtube.com/watch?v=onaF93-NpFE

Odporucam pozriet klip aj pre ne-vyznavacov black metalu :)
proč myslíš ?

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#12 Příspěvek od Charos »

Zdenoeddie : :aplause: :aplause:

Rodiče mají Finále v kuchyni tak 30 let, jede na ext. zdroj napájení, kromě výměny potenciometru bez chyby denně. Dokud bude vysílat ČRo II, tak ani VKV chybět nebude.

Uživatelský avatar
tomaw
Příspěvky: 81
Registrován: 15 led 2010, 01:00

#13 Příspěvek od tomaw »

Osobně si myslím že kratší rozsah VKV byl i částečně technologický problém .Souběh ladění obvodů a změna citlivosti na koncích pásma.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#14 Příspěvek od Hydrawerk »

Moje babička má v kuchyni sice zastaralejší Domino, ale má FM rozsah. Tuner je tranzistorový, zesilovač MBA810, ale to už asi ví kdekdo.
https://www.youtube.com/watch?v=g8iqZRPy9pY

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Ukažte mi pozdější výrobek od Tesly, kde nebyl použit klon MBA810 (DS, DAS) :-) V takovým Kondorovy byla "baterie" čtyř desek s MBA-čkama.
Samozřejmě vyjímky jsou v oblasti výkonnější elektroniky, než TV, nebo stolní radiopřijímač, či "kazetofón"..
Jinak to Domino bylo z posluchačskýho hledisky k světu, ale vzhledově bylo ošklivý už při vybalení z krabice (můj subjektívní názor, někomu se třeba líbilo)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“