Spinanie rele na zaklade velmi nizkeho vstupneho napatia

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
juro
Příspěvky: 2
Registrován: 02 lis 2013, 01:00

Spinanie rele na zaklade velmi nizkeho vstupneho napatia

#1 Příspěvek od juro »

Zdravim,

s pouzitim bezneho radiobudika potrebujem po aktivacii alarmu zopnut rele. Na vystupe do reproduktora je napatie (pri alarme typu buzzer) cca 0.1mV DC a 100mV AC (presnejsie meranie ako multimetrom nemam k dispozicii)
Moze mi niekto prosim poradit vhodne tranzistorove zapojenie na spinanie na zaklade takych nizkych vstupov? Priznam sa ze som skusal jednoduche zapojenie s BC 547A aj C, ale pod 0.7V Ube mi to samozrejme nezoplo, skusal som aj zapojenie s tromi tranzistormi (kazdy emitor do dalsej bazy), ale tu mam vyrazny problem ze sa mi to rozkmita este sa len prstami priblizim. Mozno toto je cesta, ale nepoznam ako by som spravne vyratal rezistory ...
Respektive existuje aj nejaky iny sposob?

Dakujem za kazdu radu.

juro

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

S tranzistory např. tohle:
Obrázek
(R4 nezapojovat)
Spínat relé až z reproduktorového výstupu je nevýhodné. Já bych raději "vytáhl" z radiobudíku DC spínací úroveň a tu bych použil ke spínání. :wink:

Uživatelský avatar
juro
Příspěvky: 2
Registrován: 02 lis 2013, 01:00

#3 Příspěvek od juro »

Dakujem za odpoved. Typ toho prveho tranzistora sa je trosku necitatelny, je to 2N3904?
Plne s Vami suhlasim ze robit to az na vystupe do speakra je asi akt cistehi zufalstva, ale asi v tom rozpolozeni sa nachadzam :-) . Ide mi totiz primarne o aktivaciu cidla s bezpotencionalnymi kontaktami na radiobudiku Philips AJ3115, pre ktory som aj mal scenu, ale ked somtakyto kupil tak som zistil ze ono typ sedi ale revizia je to ina a z vnutorneho pohladu sa jedna o odlisne zapojenia. Navyse pan vyrobca sa ani neunuva niektore integrace ani oznacit - takze neviem s cim mam do cinenia - kde by som mal co ocakavat. V tomto pripade je to ten vacsi, ten mensi som vypatral ze sa jedna o zosilovac pre repro. Prikladam obrazok pre info. Mam este jeden budik, ktory ma rovnaky svab a tiez neoznaceny, ma niekto skusenosti co je to zac a kde by sa spinacie napatie dalo vytiahnut efektivnejsie?


Vdaka
Přílohy
image.jpg
(109.36 KiB) Staženo 88 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Typ tranzistoru je 2N3904. Ale oba tranzistory lze nahradit např. Q1 - BC547 a Q2 - BC639, diody např. 1N4148.

:wink:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“