Termík- úspora energie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od otakarv »

Carel píše:P.S. Už jsem asi moc starý pětaosmdesátiletý sklerotik a měl bych přestat s nedomyšlenými příspěvky a zalézt do nory.Už ani něco nebastlím,ani neopravuji.Už "twistuji" rukami.Omlouvám se,nechám to mladším. :cry:
Prosím Tě, vůbec bych se na Tvém místě zde neomlouval, ve Tvých létech všechna čest.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#17 Příspěvek od tomasjedno »

Carel píše:...P.S. Už jsem asi moc starý pětaosmdesátiletý sklerotik a měl bych přestat s nedomyšlenými příspěvky a zalézt do nory...
To by byla škoda. Každý občas udělá chybu, a když si to dokáže přiznat, tak je na tom ještě docela dobře.

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#18 Příspěvek od Carel »

Děkuji za pochopení,celou noc jsem z toho nespal,přemýšlel jsem.Když to bezmyšlenkově napadlo mě,tak to lépe myslícím určitě také napadlo.Takže by se měli asi zamyslet ti,co to vyrábí.Ostatně,dodavatelé tepla v sídlištích, nás okrádají daleko více.Když máte regul.ventil a měřák umístěný v horní polovině radiátoru a reg.ventil nastavený třeba na 3.stupeň tak spodní část radiátoru je teměř studená a horní horký,právě kde je umístěný měřák.Zaplatím tedy za počet plných článků a skutečnost?Tak to například funguje u nás s dálkovým teplovodním rozvodem.Při reklamaci byla dána rada:"Nechte reg.ventily nastaveny naplno a pak je vypněte".(Handregulation) :-).Za ventily jsme zaplatili cca dvatisíce korun.Prý reg.ventily byly přikázány EuroUnií,nevím.Takže to,s tím mojim"nápadem",když jsem v noci přemýšlel,mě moc nebolí.Jen mě hlodá myšlenka s těmi ostatními nájemníky,když by si to někdo pořídil.To jen pro útěchu a možná,ale zase chybuji :( Politici chybují více a taky se s tím nedá nic dělat i když je vyměníme.Nevím,jak dlouho ještě tady budu(marod).Bastlírna mi bude chybět. :cry:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#19 Příspěvek od tomasjedno »

Carel píše:...Zaplatím tedy za počet plných článků a skutečnost?...
To, jestli vás jako celý dům dohromady váš dodavatel obírá křesťansky nebo nekřesťansky, to je jedna věc. S tou něco naděláte jedině jednáním s ním, nebo přechodem k jinému dodavateli (např. zřízením vlastní plynové kotelny), zateplením baráku apod.
Druhá věc je, kolik platí jednotlivý uživatel bytu. Celková částka se rozpočítá mezi byty - část podle vytápěné plochy, a část podle naměřeného odběru. A tady je právě to čertovo kopýtko.
Ty odpařovací indikátory jsou založené na principu, že všichni uživatelé je mají instalovány ve stejné výšce. Někde cca v 1/2 až 2/3 výšky radiátoru, tak, aby se projevilo přiškrcení radiátoru tím, že v místě detektoru je už o něco chladnější.
Důležité je právě to - ve stejné výšce, aby se porovnáním množství odpařené indikační kapaliny dal porovnat podíl odebraného tepla jednotlivými radiátory.
A když si někdo (např. instalací toho ofukovače) zařídí, aby jeho radiátory odshora dolů chladly rychleji, tak tu stejnost podmínek poruší, indikátory mu naměří méně a on část svých nákladů přenese na své sousedy, kteří si to neinstalovali.
A v extrémním případě, když budou chytračit úplně všichni, tak budou zase zpátky tam kde byli předtím, akorát že vyhodili oknem peníze za ty Termíky.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#20 Příspěvek od Otkundes »

Přesně tak! Dodavatel tepla své teplo dodává na patu domu. To je tam, kde Vám do domu vstupují trubky centrálního systému vytápění. Tam je i měřidlo tepla, podle kterého Vaše společenství vlastníků bytových jednotek za teplo platí. Dodavatel má tedy uzavřenou smlouvu o dodávce tepla se společenstvím, nikoliv s jednotlivými majiteli, či nájemníky v domě. Ty odpařovací trubičky, upevněné na každém radiátoru v domě, nejsou vůbec měřidla, neměří kolik tepla jste odebrali. Jsou to jen technické pomůcky, pro spravedlivější rozpočítání nákladů na vytápění ve jednotlivých bytech domu. A jako každou takovou pomůcku, i tuto lze ošidit. Jsme přece v Čechách a jsme přece koumáci. Jenže to teplo, které se v domě spotřebovalo, musí společenství dodavateli stejně zaplatit.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od PabloX »

Ako vyzeraju tie odparovacie trubicky? Rok dozadu nam menili tieto merace a ked som jeden vykuchal tak na plechu ktorym je prichyteny o radiator je klasicky termistor. Teraz mame take podlhovaste, ale to musim pockat dalsich 10 rokov kym ich budu menit :)

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od otakarv »

Co mi o tom říkala moje sestra, zprvu měli také měřiče tkzv. "odpařovací trubičky", vloni jim v celém paneláku měnili tyto za nějaké digitální (v těchto bych čekal ten termistor).

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#23 Příspěvek od Eleman »

PabloX píše:Ako vyzeraju tie odparovacie trubicky?
Vypadají např. takhle
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od PabloX »

Aha tak to my sme mali len digitalne.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#25 Příspěvek od jogo »

Nepoznám detailne princípy merania, nie je to náhodou tak, že pri použití ventilátora sa miestnosť vyhrieva intenzívnejšie (rýchlejšie), a teda teoreticky žiadanú teplotu v miestnosti dosiahneme aj s priškrteným prívodom a teda merač na výhrevnom telese nameria nižšie veličiny (odber) u merača nie len odparovacieho, ale u akéhokoľvek?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#26 Příspěvek od tomasjedno »

jogo píše:...teda merač na výhrevnom telese nameria nižšie veličiny (odber) u merača nie len odparovacieho, ale u akéhokoľvek?
Pokud je to měřič (indikátor) reagující pouze na teplotu radiátoru v daném bodu, tak ano.

Pak jsou samozřejmě měřiče (kalorimetry) měřící průtok a rozdíl teploty vstupní a výstupní vody, a ty Termík neoblbne. Ty jsou samozřejmě dražší a používají se v novější výstavbě, kde se s tím už počítalo a je tam pro celý byt jedna přípojka na stoupačky.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#27 Příspěvek od jogo »

Šlo mi samozrejme iba o princíp, myslím že to násilné vírenie prachu a v konečnom dôsledku určite aj nejaká tá spotreba energie, by mi za to nestála.. Hlavne pri vedomí, že človek vzápätí dokáže ušetrený rozdiel bez rozmyslu a mihnutia oka doslova prefláknuť inde.. V prípade záujmu si však viem predstaviť aj elegantnejšie riešenie. Možno s vyšším vstupným vkladom, ktorý by zručný technik dokázal stlačiť na minimum, ale určite podstatne vyššou účinnosťou..

Odpovědět

Zpět na „Poradna“