Návrh rc článku pro překmit signálu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

Návrh rc článku pro překmit signálu

#1 Příspěvek od Wolfik »

Nejsem si jistej jak postupovat v tomto návrhu.
Mám pwm signál 0-5V/50Hz/střída 5-50%, který tahám desítky metrů přes UTPčko a na jeho konci naprázdno vznikají překmity. Potřeboval bych rc článkem tyto překmity mírně ztlumit, ale zároven z obdelníkového signálu neudělat šišoidy.
První, co mě napadlo bylo zvolit si mezní frekvenci (100kHz), odpor (100Ω) a z toho určit rozsah hodnoty kondenzátoru, pro které jsem pak v pspicu odsimuloval průběhy signálu, aby nebyl zkreslený. Pro hodnoty 1nF až 10nF signál vypadal v pořádku.
Chápu, že nejlepší je si tohle experimentálně oveřit s osciloskopem, ale jde mi to, jestli jsem postupoval správně.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Jestli máš dostatečně tvrdý budič, zakonči vedení na obou stranách jenom rezistory, mělo by to stačit.

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#3 Příspěvek od Wolfik »

mohl bys být konkrétnější s hodnotama a proč se to dá takhle udělat?
Rád bych věděl proč :)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Jde o zakončení vedení stejnou impedancí, jakou má vedení samotné, čímž pak nevznikají odrazy. Takhle to bylo třeba u ethernetu po koaxu, na každém konci zakončovací rezistor. UTP by měl snad mít 100Ω, zkus tedy 100Ω rezistory. Pokud by to budič neutáhl, zkus větší hodnotu, i tak to bude lepší, než nezakončené vedení. Pokud je budič nízkoimpedanční (předpokládám) a vstup na druhé straně vysokoimpedanční, chce to ten rezistor hlavně na konci u toho vysokoimpedančního vstupu.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od breta1 »

U kabelu, po němž jde 50Hz desítky metrů, není potřeba vůbec uvažovat o nějakém impedančním přizpůsobení kvůli odrazům.
Dej na konec vhodnou zenerku s odporem a máš obdélník bez zákmitů.

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#6 Příspěvek od Wolfik »

breta1 píše:U kabelu, po němž jde 50Hz desítky metrů, není potřeba vůbec uvažovat o nějakém impedančním přizpůsobení kvůli odrazům.
Dej na konec vhodnou zenerku s odporem a máš obdélník bez zákmitů.
takže zenerka 5,1V a odpor, co omezí proud na max. povolené napětí pro zenerku a mělo by to jet.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro UTP existují speciální trafáky, pak po něm můžeš honit třeba video.

Hledej video utp balun.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Teorie“