Krystalka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

Krystalka

#1 Příspěvek od kovar »

Nevím kam to správně zařadit a tak mne snad opravíte :) Dnes bych chtěl vnukovi od mé přítelkyně ukázat výrobu obyčelné krystalky.Shéma samozřejmně mám a mám i prastarý detektor z leštěnce olovnatého? :oops: Jen se chci zeptat jestli ještě dnes to někdo z vás zkoušel a s jakým výsledkem? :D Moc rád bych totiž zatáhl do našich vod bastlení jednoho prcka :) Snad mi jednou řekne dědečku :D a bude nás následovat :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#2 Příspěvek od BIPOLAR »

Tady si můžeš vybrat dle libosti. :wink:
http://abcdimenze.wz.cz/elektronika/krystalky.html

Doporučuju s tím bramborem.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

Hrát to bude jakože na AM/MW se dosud vysílá, základ je ovšem pořádná venkovní drátová anténa aspoň 10 m dlouhá zavěšená vysoko a na izolátorech, uzemění na rouru vodovodu, topení, vysokoimpedanční sluchátka 2000-4000Ω kterých už je málo, tak praví slabikář. Ale kdysi to hrávalo i na ty telefonní 50Ω. Něco podobného se probíralo zde:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... sc&start=0
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Tak nevím, jestli s tím nápadem přišel "Krysatec Brno", nebo mě inspiroval někdo jiný, ale zajímavé je pro experimenty s krystalkami si udělat sluchátka z "piezorepráčků"
Chovají se jako kondenzátor, takže pro běžné aplikace je třeba dát paralelně k nim odpor řádově 10 kiloOhmů.
A je dobré vybrat nějaký typ, který má nižší rezonanční frekvenci, např. toto. Jiné mají 3,5kHz i více.
http://www.gme.cz/kpb5075-p641-003

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Stavět krystalku bez tranzistorů nedoporučuji, pokud nebydlíte pod SV / DV vysílačem. Výsledek nebude nic moc.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#6 Příspěvek od Davidsev »

Hydrawerku, to je blbost. Já jsem krystalek nadělal hromady, na DV je Topolná silná dost, nebyly s tím žádné problémy
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když jsem chtěl okouzlit přítelkyni, použil jsem CB anténu a PE kolík v zásuvce. Pak už jen feritovou cívku, kondík, Ge diodu a sluchátka 4000ohm po dědovi.

Řekla mě, že není možný, aby něco tak jednoduchýho hrálo, i když to hrálo...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#8 Příspěvek od kovar »

Odpovědí je tady dost,ale já byl zvědavý kdo to zkoušel postavit v nedávné době :) Prostě jen tak pro radost :D ?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#9 Příspěvek od helios »

Ja sa hlásim.
Pred mesiacom som si kryštálku len tak cvične urobil. Nechcelo sa mi vinúť cievku, tak som použil tlmivku na ferite okolo 1mH, paralelne otočný kondík asi 200pF, Ge diódu a sluchátko 50Ω. Topolnú na 270kHz som chytil, na sluchátko to hrá slabo, ale po priložení na ucho sa to dá počúvať. Rovnako hlasno mi hral aj piezák zo zvončeka telefónu. Na 2kΩ sluchátka by to bolo isto hlasnejšie, ale neboli poruke. Anténa je drát asi 20m z okna na strom, uzemnenie odbočka z hromozvodu (nenadávajte, je to lepšie, ako použitie nuláku). Bývam v okolí Malaciek, ale v horách.
Teraz sa chystám na jednočipové rádio s TA7642, ktorý som si nechal poslať z Ebay. Na pokusnej doske to hrá veľmi slušne, má to tiež dobrú selektivitu. Vraj to chodí až niekde do 6MHz, niektorí tvrdia, že až do 12MHz.
Přílohy
AM_RX9_MK484.jpg
Iná verzia.
(96.44 KiB) Staženo 87 x
AM_RX12_MK484.jpg
Zapojenie môjho bastlu je veľmi podobné tomuto.
(18.87 KiB) Staženo 81 x
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#10 Příspěvek od kovar »

Před 45ti lety mi daroval otec tuhle knihu.Sliboval že mi tu krystalku postaví.Bohužel měl moc práce a tak z toho sešlo.Dodnes mne ty staré nákresy fascinují :) Myslím že v dnešní době je to docela dobrá relaxace,zkusit něco starého a hlavně jednoduchého :) Jako kluk jsem ze sluchátky usínal a bylo to super! :)
Přílohy
DSCN0207.JPG
(182.74 KiB) Staženo 138 x
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#11 Příspěvek od BIPOLAR »

ZdenekHQ píše:Když jsem chtěl okouzlit přítelkyni, použil jsem CB anténu a PE kolík v zásuvce. Pak už jen feritovou cívku, kondík, Ge diodu a sluchátka 4000ohm po dědovi.

Řekla mě, že není možný, aby něco tak jednoduchýho hrálo, i když to hrálo...
A co se dělo potom Zdenku, měl by jsi to podrobně dopovědět ! :lol: :lol: :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#13 Příspěvek od monterjirka »

OK1HGA - dík

ty 2 výkony u Country Rádia znamenají, že ve dne mají povolen vyšší výkon a v noci menší kvůli změně šíření signálů o těchto vlnových délkách?

Je to spoustu let, co jsem "ověřoval" jeden nápad, pravděpodobně to bylo z nějakého ruského časopisu. Rámová anténa cca 150x150cm, Asi 3 závity, a hrálo to docela pěkně, u nás tenkrát především Český rozhlas Plzeň z vysílače Přeštice.

Jinak "kdo měl tu drzost a odvahu", na rámovou anténu trochu skromnějších rozměrů se poslouchalo Rádio Svobodná Evropa, tam se správným natočením dalo posunout "rušení" do minima směrové charakteristiky antény

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Jako kluci jsme si sehnali sluchátko z telefonu (jen ten vnitřek) a dali jsme k tomu germaniovou diodu, uzemnili drátem k ústřednímu topení a hned bylo co poslouchat. A na Randála a Hopkirka jsme se mrknout mohli taky.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

monterjirka píše:ty 2 výkony u Country Rádia znamenají, že ve dne mají povolen vyšší výkon a v noci menší kvůli změně šíření signálů o těchto vlnových délkách?
. . . ano.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“