Montáž plastových oken - lavičník ?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Montáž plastových oken - lavičník ?

#1 Příspěvek od drabek06 »

V cenové kalkulaci na plastová okna jsem se dočet že se k montáži používá "lavičník". Co to je a jak to vypadá jsem si našel, ale doposud jsem nepřišel na to, kam se při montáži oken dává a jakou úlohu plní. Pokud to tu někdo ví, mohl by mě to vysvětlit ? Požadavek montáže oken je na kotvy, nikoliv turbošrouby, či jiným bazmekem který by šel skrz rám okna. Takže logicky odvozuji, že na tom "nějak" ty okna drží, jen nechápu jak . . .

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Lavičník se zatluče do zdi po bocích okna a za to očko se přišroubuje k oknu.
Okno je tak fixováno ke zdi.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Hergot mluvte česky a napište že to je PONKAJZNA... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od drabek06 »

Aha, jsem myslel že se dneska okna přidělávaj šroubama skrz rám, nebo na takový ty kotvící pásky, který se zafixujou zboku okna a pak se to klasicky přidělá ke stěně. Pomocí lavičníků jsem okna nikdy přidělaný neviděl . . .

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#6 Příspěvek od ohryzek36 »

Já také ne - už jsem pár oken měnil a vždycky byly přichycené kotvama (tady je to ten druhý způsob), a to jak do cihlového zdiva, tak i do tvárnic a podobně. Otec se zedničinou živí a lavičníky jsem u něho snad ještě neviděl - zato ale kotev (u nás jsou to pracny :) ) má hromadu (různé zbytky ze staveb a tak).

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#7 Příspěvek od Hydrawerk »

Lavičník se dnes asi už moc nepoužívá. Viděl jsem to jen v historických objektech.
Přílohy
lavicnik.GIF
(6.37 KiB) Staženo 29 x

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

lavičník měl tu výhodu, že se zatloukal kladivem . Přece jen zedníci nepoužívali vrtačky a ani nebyl sortiment, nějakých speciálních kotev. Myslím, že do roku 95 se používaly dost běžně.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od drabek06 »

Mno jó, ale celkem mě tedy zaráží montáž oken pomocí tohohle v roce 2013. Zítra zajdu do tý firmy a zeptám se jich na to. I když se asi opět dozvím prd, protože tam sedí jen mladá slečna která má naučenejch jen několik vět a na vše ostatní se musí zeptat techniků . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Nenapsal jsi to nejdůležitější - druh a stav zdiva , kam budou lavičníky zatlučeny . Do vápeno-cementové malty dříve (bylo málo cementu) se lavičníky do spáry či dřeva zatloukly lehce . Dnes do unimaltu i 1/7 to nezatlučeš .

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od drabek06 »

Mno je to taková cihlová bytovka. Ale doposud nevím zda plný, nebo dutý cihly . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Dnes frčí turbošrouby , ale v duťáku se nechytneš ničím . Pokud to má držet , tak se dost vyblbneš . Na čem mi záleželo , tak jsem vykutal celou dutinu , udělal špalek na míru a dobže zasádroval .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Jsou kotvy i přímo do duťáků, jsou i "chemický kotvy" který se vstříknou do díry vyvrtaný do duťáku a za nima se tam vloží hmoždina - chemie vzpění a zakotví hmoždinu v dutině... Jde o to co je kdo zvyklej používat.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

No na mejdlo dobrý .

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Ještě jsi tu chemickou kotvu zřejmě neviděl, když se sádruješ se špalíkem :roll:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“