Jiskření kontaktů

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Jiskření kontaktů

#1 Příspěvek od goody »

Asi je to logické, ale přeci jen se ujistím ve své úvaze. Mám tu elektroniku (nejsem autor) a pravidelně odchází spínač na napájení. Inu i když spotřeba je cca 500mA na 24V tak na vstupu jsou dva Low ESR 1mF kondiky a celkem logicky to prostě ty kontakty opotřebovává jiskřením, protože věc je na společném vedení, které je schopno dodat 10A. Podle mě stačí obyč cívka + dioda a tím kromě ochrany proti přepolování logicky omezím proud kondenzátorem při nabíjení.

Jen si nejsem jist jedinou věcí. Asi bude stačit 100uH cívka, ale otázka zní na jaký proud, když následně v pruběhu činosti je možno očekávat pulzně proud až 2A :))) Mno a to je ta otázka. Prostě stačí cívka 100uH/0.6A ? Když tam jsou ty 2x 1mF kondy :)) Průměr podle mě nepřekročí výrazně těch 500mA, protože adapter byl u toho 600mA (s toho to ani tak moc nejiskřílo) a celé to v podstatě hrálo.

Thx. za odpověď.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Otázkou zostáva, čo na zmenu spínacieho priebehu povie spínaný obvod.
Iste, vo všeobecnom prípade to bude riešením, ale - o aký spínaný obvod ide?(obyčajný, špeciálny...)
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od goody »

Mno šalamounská odpověď to byla. Myslím si, že na obvodu to moc roli nehraje, ale je to řízení elektromagnetického ventilu. Který spíná pomocí RF, ale to je nepodstatné pro věc. Podstatnější je že tam nějaký 🤐 dal vypínač a jiný a ještě větší ho používá. Mno a otázka nezněla jestli to pomůže. Tím jsem si téměř jist, ale jestli stačí cívka 100uH/0.6A.

Pořadí je jasné. Vypínač -> cívka - > dioda -> obvod :)

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od goody »

Snad logicky bylo, že ten 600mA s počátku nabíjení byl ve zkratu a tak asi náběh napětí v tom obvodu nebyl zrovínka nejstrmější a určitě míň, jako na 10A větvi :))))

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

Asi 1500x väčšiu indukčnosť by to potrebovalo a nie väčším odporom vinutia ako 1Ω.

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od goody »

Na to aby nejiskřil vypínač ? Myslíš si, že přes tu cívku to trošičku neumravní ten náběh ? Nedokážu si představit jak by vypadala taková 100mH cívka a hlavně co by tam dělala :)

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Prechodový dej nabíjania tých kondenzátorov trvá niečo okolo 5ms(±autobus). Aby sa ten dej udial so špičkou prúdu do 1200mA ten prechodový dej musí trvať 20x dlhšie (cca 100ms). To mi potom vychádza indukčnosť nad 500mH(samozrejme nerealizovateľné).

Dá sa do obvodu vložiť elektronický obmedzovač prúdu cca 1A.

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od goody »

Mno doufal jsem v logiku veci, ze je potreba vykrýt pouze dopad kontaktu k sobe a stabilizaci v poloze, coz muze byt cca do 10mS a to v tom nejhorsim pripade. Pak jiz prochazejici proud nevadi a problem by to byt nemel :)

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od goody »

To vcetne toho ze nasledne dojde k presiceni civky a vznikne nejake teplo na ni, ale jak se napeti na kondech stabilizuje, jiz to problem nebude.

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od goody »

procesor píše:Prechodový dej nabíjania tých kondenzátorov trvá niečo okolo 5ms(±autobus). Aby sa ten dej udial so špičkou prúdu do 1200mA ten prechodový dej musí trvať 20x dlhšie (cca 100ms). To mi potom vychádza indukčnosť nad 500mH(samozrejme nerealizovateľné).

Dá sa do obvodu vložiť elektronický obmedzovač prúdu cca 1A.
Procesor máš víc pravdy než jsem si byl ochoten připustit. Ta cívka by tam neměla žádný smysl. Bez elektroniky to nepůjde. Bohužel do té jejich konstrukce nechci vrtat a omezovač proudu na 1A je stejně blbost, protože by to sice asi prodloužilo životnost spínače, ale jiskření by to stejně asi nezabránilo. Na to by stačil i ten 1A :) Takže spíš nějaká spožďovací logika s FETem, což ale stejně stáhne těch 10A v pohodě k zemi. :) Se to nezdá, ale 2 x 1mF GF kondiky od SAMXON jsou svině a asi si při nabíjení pápnou víc než by jeden čekal. Pokud tomu LCR co tu mám nehrabe, tak ESR je 0,051hm a to tím zdrojem škubne pokaždý :) Doporučím nevypínat, nebo si nakoupit zásobu vypínačů. Ať mi vlezou na šos :) Díky za čas a prdím na to.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

A slyšel jsi tak někdy třeba o NTC ?

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#12 Příspěvek od Venda »


Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Bezny »

A co třeba elyty dát před vypínač.
Eventuelně před vypínač přes odpor (tak 1k?) a použít dvojitý vypínač. Jedna půlka zapne přístroj, druhá současně šlusne odpor.
Pravděpodobně kecám.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#14 Příspěvek od palmalsport »

TO : goody

Napájení je střídavé a nebo stejnosměrné?

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od goody »

Stejnosmerne. Jinak diky za odpovědi, teď jsem si všiml. NTC bylo bohužel pro řešení nevhodné, vyjmout kondenzátory a přeuspořádat nereálné, protože bych zasahoval do toho HW a tomu jsem se chtěl vyhnout. Dodělávat elektroniku jsem mohl, ale chtěli to rychle spět :))), takže jsem dodal 3ks náhradních vypínačů se slovy je mi líto :)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“