Stavba osciloskopu - problém s ostrostí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#31 Příspěvek od jakubrosler »

Zkoušel jsem si teď pohrát se zesilovačem X.
Zkrátka tu stopu nemůžu dostat úplně doprava (v mém případě, mám zřejmě přehozené destičky).
Pokud (při odpojeném fantastronu) přivádím na mřížku té první ECC85 signál z generátoru, nemohu pomocí nastavení offsetu (tj. de facto předpětí mřížky té první elky, generátor připojuji paralelně k mřížkovému odporu) dostat stopu doprava. Určitý bod obrazovky je zkrátka mezní a za něj už se stopa nepohne, ať zvyšuju amplitudu nebo hejbu offsetem.
Znamená to tedy, že tu první elku nemohu dostatečně uzavřít. K té limitaci dochází, i pokud zvýším napětí na té mřížce (aby se měla kam zavírat).

Zkoušel jsem prohodit systémy té elektronky, ale viditelný výsledek to nemělo. Jinou ECC85 bohužel nemám.


Teď mi opravdu už nejde o zaostření, spíš nemám dost zkušeností na správné nastavení toho zesilovače.

Díky za každou radu.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#32 Příspěvek od FERYACT »

Jakubrosler:Vzhledem k tomu že máš pověšené všechny destičky na 300V přes odpory 1M5 musí být bod bez signálu ve středu obrazovky.Tam začni.Není li najdi chybu./rozptyl od trafa a pod/

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#33 Příspěvek od jakubrosler »

Nemám, už jsem sem házel schéma. A bez signálu je bod uprostřed obrazovky. Klidová napětí na anodách jsou 110 resp. 140 V.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#34 Příspěvek od FERYACT »

Jakubrosler:Pokud jsi psal, že nemůžeš přesunout bod přes celé stínítko nemusí to znamenat, že jedna elka limituje ale taky, že druhá není dostatečně vybuzená.Elky přece jdou proti sobě.
Mám zkušenost že strašidelné závady bývají způsobeny zdroji.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#35 Příspěvek od jakubrosler »

No ale když na jednu stranu to jde a na druhou ne, tak by to znamenalo, že by ta druhá byla nedostatečně vybuzená jenom na jednu stranu. Proto se klonim spíš k tomu, že ta první limituje.

Zdroji? Můžeš to, prosím, nějak rozvést?

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#36 Příspěvek od FERYACT »

Jakubrosler:Nekloň se k názorům ale měř napětí na destičkách,zdroji.To za tebe nikdo neudělá když to máš blíž.
Zdroj může být měkký,zvlněný apod.Paprsek vychyluje mag.pole.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#37 Příspěvek od jakubrosler »

Přikládám foto současného stavu. To, že je se na jedné straně tvoří jakási "svislá čára" by zas tak nevadilo, koneckonců jsem schopen ji dostat mimo stínítko (jednu destičku připojím přes kondenzátor a budu zde posouvat napětí děličem), ale docela mi vadí, že ta sinusovka není po celém stínítku stejně roztažená, směrem vpravo se zhušťuje. Je to obecně vlastnost fantastronu, nebo je to problém v zesilovači X?

Při otáčení obrazovky nebyl pozorovatelný rozdíl, při prohození destiček se obrazec pouze převrátil, takže vnější magnetické pole s tim nemá nic společného.

Zdroj je od obrazovky vzdálen asi 30 cm a to ve směru přímo za ní.

A ještě jedna věc, potřeboval bych poradit, jak způsobit, aby byl obdélník opravdu obdélníkem.

Díky
Přílohy
17. Sinus.jpg
(14.63 KiB) Staženo 16 x
16. Obdélník.jpg
(12.78 KiB) Staženo 21 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#38 Příspěvek od Celeron »

A posíláš do toho opravdu obdélník? Jaký má kmitočet?
Jinak tu nelinearitu by bylo potřeba se podívat bijákem, jak vypadá pila z časový základny. Podle mě to nebude pila ale něco jako průběh nabíjení RC členu. No a to zhuštěni vpravo bude nejspíš že pila nepadne z maxima ihned dolů do minima. Bez oscila je každá rada drahá.
Jirka

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#39 Příspěvek od jakubrosler »

Obdélník tam posílám z funkčního generátoru TR-0463.
Kmitočet byl vždy podle použitého rozsahu, to, co je na obrázcích, budou řádově jednotky kHz.

No když bohužel osciloskop bez osciloskopu se blbě oživuje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#40 Příspěvek od Celeron »

To znám. Kdysi za mlada jsem jen s Avometem stavěl oscilo s 7QR20. Tenkrát na to vyšel kompletní stavební návod už nevím od koho. Osazení krom obrazovky pouze 2 lampičky, pokud mě paměť slouží, tak EF80 vertikál a EL83 časovka/horizontál. Kupodivu to chodilo a nechci tě naštvat, líp než ty tvý fotky. Ale jestli to umělo pár set kHz, to bylo tak vše. Strašná práce bylo vychytat stíníci kryt obrazovky a trafa, jinak to vlnilo.
Ten kmitočet jsem myslel že máš podstatně větší, pak by to mohlo dělat přizpůsobení vstupu, Takhle vypadá obdélník z blbě vykompenzovanýho děliče vstupní sondy.
Jirka

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#41 Příspěvek od jandu »

Celeron píše:....... s 7QR20. Tenkrát na to vyšel kompletní stavební návod.....Jirka
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... O-76435742
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od hafca »

I já jsem si kdysi v dávnověku stavěl osciloskop s 7QR20. Bylo to podle AR 12/1973 a taky jsem měl jen Avomet, ale byl tam i nákres mechanického provedení. A na svojí dobu to chodilo bez problémů. Obraz byl ostrý, souměrný i obdélník vypadal slušně.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#43 Příspěvek od Celeron »

Jo, to je ono! Doby mýho mládí. :wink:
Jirka

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od hafca »

Ještě ho mám schovanej. :lol: Možná by bylo lepší postavit tenhle, když už je prověřenej časem a námi. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#45 Příspěvek od Celeron »

Co si pamatuju, dost složitý trafo a bez pořádnýho deklu bručelo do čáry. A dvojtý elyty na 400V, to se bude blbě shánět. Bylo to dost natěsno, dávat jiný bude asi problém.
Ach jo, ten odkaz je jen pro registrovaný a registace se mě nedaří...
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“