Zdroj 12V/15A DC

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#16 Příspěvek od Axamith »

jenže já potřebuji tvrdý zdroj 15A, nemám možnost napájet samostatně regulaci a samostatně výkonou část. 7812 je max. 5A.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#17 Příspěvek od serviceman »

Jak ta regulace vlastně vypadá?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#18 Příspěvek od jasin »

Vykašlej se na spojování traf. Hadex prodává zdroj 200W 12V za šest stovek.
To se nevyplatí bastlit.
http://www.hadex.cz/g589-zdroj-12v200w- ... -hs-20012/
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Nie som si isty, ci to vydrzi rozbeh motora.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#20 Příspěvek od jasin »

rnbw píše:Nie som si isty, ci to vydrzi rozbeh motora.
Tak si přečti parametry :roll:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#21 Příspěvek od tomasjedno »

Axamith píše:Rozběhový proud je okolo 13A, při běhu si vezme cca 10A.
Nevěřím, že proudová špice při připojení toho motoru na 12 V je směšných 13 A. To bude >50 A a co to udělá s tím spínaným zdrojem ví jen Buddha.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#22 Příspěvek od kokun »

A co tak postavit tento zdroj (12V/20A - bude ještě víc, než je požadováno - ta rezerva pro "start" motoru) :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#23 Příspěvek od serviceman »

Myslím, že by bylo vhodné oddělit napájení regulátoru a motoru.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#24 Příspěvek od kokun »

Bylo - to však autor vlákna vylučuje:
Axamith píše:Do regulace v podstatě nemám možnost zasáhnout. Přikládám blokové schéma. Navíc je regulátor ještě v záruce, takže do něj nechci zasahovat.
Axamith píše:Baterka je dobrá, jen se mi pod medometem válí baterie, nabíječka a chumel drátů. Nabíječka sama o sobě medomet uživí (stará nabíječka, tvrdý zdroj), baterie pokryje proudový náraz při rozběhu. Rozběhový proud je okolo 13A, při běhu si vezme cca 10A.
Toto je asi nejoptimálnější (a stávající nejlevnější) řešení, protože vlastně všechno máš - nic nemusíš kupovat.
Učeš nějak ten "chumel drátů" a nemáš co řešit :o
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#25 Příspěvek od jasin »

tomasjedno píše:
Axamith píše:Rozběhový proud je okolo 13A, při běhu si vezme cca 10A.
Nevěřím, že proudová špice při připojení toho motoru na 12 V je směšných 13 A. To bude >50 A a co to udělá s tím spínaným zdrojem ví jen Buddha.
Axamith tu napsal že před motorem je elektronický regulátor. Budha asi ví že elektronický regulátor určitě není na tisíce ampér co tu pořád předvídají škarohlídi. Už by se určitě těmi šílenými proudy odkouřil. Pokud by tam tekly.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#26 Příspěvek od serviceman »

O regulátoru nevíme vůbec nic. Dosavadní zapojení s baterkou se mi také zdá optimální.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#27 Příspěvek od Axamith »

jasin píše:Vykašlej se na spojování traf. Hadex prodává zdroj 200W 12V za šest stovek.
To se nevyplatí bastlit.
http://www.hadex.cz/g589-zdroj-12v200w- ... -hs-20012/
Tímto zdrojem si vůbec nepomůžu, je spínaný a jak jsem psal výše, při reverzaci motoru a napájením spínaným zdrojem čas od času regulace vypadne.

Zůstat u stávajícího řešení se mi nechce. Nejde o to učesat trochu kabely, ale zbavit se krámů, které leží na zemi. Zpracování medu je proces, ve kterém se zpracovává potravina, vyžaduje čistotu. Mám na to zvláštní místnost, ve které dodržuji hygienicky čisté podmínky a baterie s nabíječkou prostě překáží. Med se matlá, je potřeba vytírat podlahu atd. Jsem rozhodnutý tyto krámy nahradit zdrojem, který bude přišroubovaný na zdi vedle regulace. Samotná regulace je řešená jako jeden celek, já jako uživatel nemám šanci bez zásahu do zapojení oddělit napájení elektroniky a výkonnou část, která napájí motor. Motor je 24V/300W, ale je napájen 12V. Výpočtem, ale i měřením je jeho max. proud 12,5A. To je při rozběhu, při běhu proud klesne na cca 10A.
Takže bych potřeboval poradit se schématem zdroje, který by byl schopen medomet napájet.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#28 Příspěvek od tomasjedno »

Axamith píše:...Tímto zdrojem si vůbec nepomůžu, je spínaný a jak jsem psal výše, při reverzaci motoru a napájením spínaným zdrojem čas od času regulace vypadne.
...Motor je 24V/300W, ale je napájen 12V. Výpočtem, ale i měřením je jeho max. proud 12,5A. To je při rozběhu, při běhu proud klesne na cca 10A.
Ta regulace vypadne právě proto, že se mžikově překročí max. proud toho spínaného zdroje. Proto je klíčové znát ten rozběhový proud motoru (resp. ve tvém případě proud při komutaci za chodu, takže cca dvojnásobek) doopravdy, ne si to jen myslet, a taky vědět, jak rychle odeznívá.

Můžeš nás seznámit s tím, jak jsi to vypočetl a změřil?

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#29 Příspěvek od Axamith »

Měřil jsem sériově připojeným ampérmetrem do obvodu motoru.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#30 Příspěvek od Olchor »

Ampérmetrem ty špičky nezměříš, to chce malý bočník a osciloskop. Jsm taky názoru, že ty špičky při reverzaci půjdou i nad 50A. To ale pak neutáhne ani to trafo,ledaže by mělo za usměrňovačem ukrutný kondenzátor. Ale možná je regulátor tak sofistikovaný, že má soft regulaci reverzace. To by pak šlo.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“