Zdroj 12V/15A DC

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#31 Příspěvek od serviceman »

Nemá výrobce pohonu a regulace nějaké doporučení ohledně zdroje?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#32 Příspěvek od monterjirka »

Tak jsem všechny ty údaje, co se tu objevily, hodil do kompu a vyšlo mi, že by se ani nemuselo řešit napájení, kdyby se zapřáhlo asi tak 87 643 včely, které by lítaly kolem dokola...
A nějakou "kytkou" by se dal ovlivnit směr kroužení...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#33 Příspěvek od tomasjedno »

serviceman píše:Nemá výrobce pohonu a regulace nějaké doporučení ohledně zdroje?
Ovšem že má. Koupit si jeho zdroj na 220 anebo použít akumulátor.
Je príma, že Aksamith tak šetří informacemi, co to vlastně má za bazmek. Jestli je to tohle, tak tam výrobce píše něco o motoru 0,75 kW :lol: takže ten regulátor bude nejspíš PWM schopný spínat mnoho desítek ampér. (Ostatně přikládám i foto jeho 12V napaječe - ty vývody nevypadají na nějakých 10 A.)
Což mě přivádí k domněnce, že když Aksamith naměřil za chodu 10 A, tak to taky klidně můžou být 30A pulsy se střídou 1:2.
Přílohy
image.jpg
(26.5 KiB) Staženo 26 x
image.jpg
(150.85 KiB) Staženo 25 x

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#34 Příspěvek od tomasjedno »

monterjirka píše:... kdyby se zapřáhlo asi tak 87 643 včely, které by lítaly kolem dokola...
Nebylo by jednodušší přecvičit je, aby dělaly med rovnou do sklenic? :lol:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#35 Příspěvek od kokun »

Axamith píše:Zůstat u stávajícího řešení se mi nechce. Nejde o to učesat trochu kabely, ale zbavit se krámů, které leží na zemi. Zpracování medu je proces, ve kterém se zpracovává potravina, vyžaduje čistotu. Mám na to zvláštní místnost, ve které dodržuji hygienicky čisté podmínky a baterie s nabíječkou prostě překáží. Med se matlá, je potřeba vytírat podlahu atd. Jsem rozhodnutý tyto krámy nahradit zdrojem, který bude přišroubovaný na zdi vedle regulace. Samotná regulace je řešená jako jeden celek, já jako uživatel nemám šanci bez zásahu do zapojení oddělit napájení elektroniky a výkonnou část, která napájí motor. Motor je 24V/300W, ale je napájen 12V. Výpočtem, ale i měřením je jeho max. proud 12,5A. To je při rozběhu, při běhu proud klesne na cca 10A.
Takže bych potřeboval poradit se schématem zdroje, který by byl schopen medomet napájet.
A co ti brání umístit akumulátor (vč. nabíječky) třeba do vedlejší místnosti a od nich dotáhnout kabel k regulátoru, který bude na té zdi vedle medometu?
Na případný zdroj 12V/20A jsem ti dal odkaz taky - viz výše.
Olchor píše:... Jsem taky názoru, že ty špičky při reverzaci půjdou i nad 50A. To ale pak neutáhne ani to trafo,ledaže by mělo za usměrňovačem ukrutný kondenzátor. Ale možná je regulátor tak sofistikovaný, že má soft regulaci reverzace. To by pak šlo.
Nejlepším "ukrutným kondenzátorem" je právě ten akumulátor :o :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#36 Příspěvek od Artaban001 »

jasin píše:Vykašlej se na spojování traf. Hadex prodává zdroj 200W 12V za šest stovek.
To se nevyplatí bastlit.
http://www.hadex.cz/g589-zdroj-12v200w- ... -hs-20012/
Tenhle jsem koupil "u slona" a po pár vteřinách mu explodovaly dva výstupní elyty při chodu na prázdno. Tak jsem jej druhý den vrátil. Jinak takový zdroj je silové napájení nejlepší.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#37 Příspěvek od rnbw »

Ked slaby zdroj vypadava, tak treba pouzit silnejsi.

Alebo zistit, ake napajanie ten regulator znesie - ci napr. znesie 18V nestabilizovanych a nefiltrovanych na vstupe. Potom by stacilo usmernit tie dve trafa a dat paralelne.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#38 Příspěvek od tomasjedno »

rnbw píše:Alebo zistit, ake napajanie ten regulator znesie...
To by mě zajímalo, jak. Výrobce ještě nezjistil, že už léta máme 230 V, to bude nějaký expert přes elektro :lol:

Uživatelský avatar
Hiawata
Příspěvky: 55
Registrován: 14 úno 2009, 01:00
Bydliště: Třebíč

#39 Příspěvek od Hiawata »

Já mám dobrou zkušenost s tímto zdrojem, je to zdroj do Xboxu 360:

http://aukro.cz/hlavni-zdroj-microsoft- ... 48292.html

tam je třeba jen dbát aby to byl ten na 16,5A , ty novější mají menší proud, ale těchto je celkem k sehnání celkem dost, jenom je potřeba rozkuchat konektor, je tam 12V a slabý vývod 5V, ovládá se elektronicky, má všechny možné ochrany, vestavěný ventilátor, zapojení konektoru je na netu, případně poskytnu zapojení.

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#40 Příspěvek od Axamith »

Takže k nějakému rozumnému schématu jsem se nedobral ... Rady o umístění baterie do jiné místnosti jsou bezpředmětné, už jsem psal, že chci zdroj, ne baterii. takže buď koupím originál zdroj, nebo budu muset hledat jinou cestou.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Jenda_KL »

tomasjedno píše:Výrobce ještě nezjistil, že už léta máme 230 V, to bude nějaký expert přes elektro :lol:
Protože se med vytáčí v terénu kde 230 jaksi chybí, proto je ideální použít baterii. Alespoň my jsme stavěli medomet pro tuto možnost a využívá se v 90% takto.
Pro připojení k síti je použitelná autonabíječka, máme s trafem - lidláckou "nevaboost" prej 170W.
Stavěný regulátor má ale plynulý rozběh, víc jak 10A při plném nákladu to nebaští.

Jinak k problému - regulátor bude mít dost možná oddělené napájení od silovky minimálně diodou a stabilizátorem, výrobce by měl počítat s poklesem napájení vlivem pulzního provozu koncového stupně.
Začal bych trafem, usměrňovačem, tlumivkou, kondenzátory.
Pulznímu zdroji by pulzní zátěž taky neměla vadit, otázka je jestli zátěži nebude vadit to co leze ze zdroje, když se zdroj brání pulzní zátěži.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#42 Příspěvek od tomasjedno »

Jenda_KL píše:
tomasjedno píše:Výrobce ještě nezjistil, že už léta máme 230 V, to bude nějaký expert přes elektro :lol:
Protože se med vytáčí v terénu kde 230 jaksi chybí...
No já jsem mířil spíš k tomu, že výrobce plácá něco o 220 :lol:

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Jenda_KL »

Jo tak, přes "automatickou korekci" jsem hodnotu ignoroval.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“