SAMPO Alphascan 718

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

SAMPO Alphascan 718

#1 Příspěvek od kondor »

Zdravím všechny,získal jsem handlem tento monitor.Funguje jakžtakž,ale v obraze mám po celé ploše barevné fleky.Degauss mi moc nepomohl,je to pořád stejné.Nejspíš nefunguje demagnetizace,poradí mi někdo co by se s tím dalo dělat?Díky předem
Podotýkám,že jsem do toho ještě nelezl.

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od DiGiCo »

Pokud je to skutečně vadná demagnetizace, tak oprava je za pár Kč, tipuju to na vadný pozistor, případně na studeňáky na něm a na konektoru demagnetizační cívky. Ovšem fleky na obrazovce můžu způsobovat i deformovaná maska a tam už nepomůže ani svěcená voda...

Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od kondor »

Zkusím to teda rozhodit a podívat se na to trochu blíž.Jen jsem to zkoušel trafopájkou se sundaným očkem trochu polechtat kolem dokola a fleky sice nezmizely,ale je jich tam trochu míň.Ale jsou tam pořád,řekl bych že s každým restartem PC se tam objeví jiné a jinde.A ten Pozistor najdu kde?Někde poblíž konektoru?Nikdy jsem toto neřešil,tudíž nevím.Díky

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od DiGiCo »

Pozistor je nejčastěji černá dvou nebo třívývodová krabička o rozměrech cca 1x1x2 cm a najdeš ho v primární části zdroje, obvykle velmi blízko konektoru pro demagnetizační cívku. Pokud nezjistíš v tomto obvodu studeňáky, vyletuj pozistor a zatřes s ním, pokud se bude uvnitř něco přesýpat, je vadný. Jinak se dá samozřejmě zkontrolovat i ohmmetrem, měl by mít při pokojové teplotě odpor řádově desítek ohmů, nejčastější porucha bývá, že se přeruší, odpor tedy nenaměříš.

Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od kondor »

Tak jsem ho našel,vypájel ven a na potřesení nic.A když na něj šáhnu měřákem,má cca 13kOhmů.Je to v pořádku??Desítky Ohmů to podle mě nejsou.A dá se použít z jiného monitoru?Mám jich tu několik na ND.Díky

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od DiGiCo »

13k je moc, pozistor je v křemíkovém nebi. Klidně použij z jiného monitoru, ty parametry budou plus mínus stejný

Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od kondor »

Tak jsem prošel všechny desky,a všude jsou jen se třemi vývody.Jaký je v tom rozdíl??A našel jsem jeden v desce z TV,ten zkusím použít a uvidíme.Zatím díky moc,jdu na to

Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#8 Příspěvek od kondor »

Tak jsem to vyměnil a náááááááááádhera,obrázek jako víno.Díky moc za rady,příště budu chytřejší.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#9 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 13:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od DiGiCo »

kondik píše:Pozistor treba nahradzovat tym istym typom! a nie takym aky najdes niekde v sufliku. ak nechces mat z monitora dymove efekty :D
ale ked ti ide....
Nestraš. Na co je tam pojistka? :D

Osobně mám s výměnami pozistorů zkušenost takovou, že pokud není po ruce originál (což je u monitorů většinou problém), stačí vzít podobný, který pochází z monitoru přibližně stejného typu a úhlopříčky obrazovky. Zas tak velký rozptyl parametrů u těchto pozistorů nebývá, krom toho jsem viděl ve stejném typu monitoru několik různých pozistorů (před časem mi v zaměstnání prošlo za dva roky rukama několik stovek monitorů od stejného výrobce). Netvrdím, že je to nejlepší řešení, ale když to chodí... :wink:

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#11 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 13:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od DiGiCo »

Aha, no vidíš, takhle to vypadá, když si pořádně nepřečtu, co kdo píše... To, že je vyměněný pozistor z TV, jsem nějak přehlédl. Pokud použil pozistor z TV s podstatně větší úhlopříčkou, tak může nastat problém s tím, že takový má klidně i poloviční odpor proti původnímu... Ale třeba měl kliku a trefil se :)

Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#13 Příspěvek od kondor »

Tak došlo na Vaše slova,pánové.Dnes jsem to nahodil,a ejhle-obraz byl stejný jako před výměnou toho pozistoru.Takže jsem ho zase vyndal z desky ven.ALe teď mi řekněte,jak mám z toho značení vyčíst o jaký typ se jedná?Je na něm uvedeno jen toto : PCB 4R5 36 a je na něm nějaké logo s nápisem UEI.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#14 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 13:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od DiGiCo »

Čistě spekulace : to "36" by mohlo znamenat 36 ohm při 20°C, takové pozistory jsou, používají se třeba v TV do 50cm úhlopříčky, takže by to snad mohlo v tom monitoru chodit.

kondik : Přes relé na 99% zapojený bude, většina "lepších" monitorů má možnost pustit degauss z menu nebo tlačítkem na panelu. Pak je samozřejmě vhodné zkontrolovat, jestli to relé náhodou nemá slepené kontakty.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“