Prùchodkové kondenzátory (pøesunuto)

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#16 Příspěvek od BIPOLAR »

Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nenašel bys někde i bezkapacitní s průměrem do 3-4mm ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

Hermeticky těsné průchodky do antenních zesilovačů jsem získával rozehřátím starých zenerek 1NZ70. Ale průměr skla je asi 5,5mm. Díra v plechu může mít tak 4mm. Jsou trochu humpolácké, ale na nic lepšího jsem nenarazil.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Já používám z krabicových kondíků . Koupil jsem kdysi pytel , maj nějakých 500n , ale hlavně dvě malé průchodky . :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od forbidden »

Přidám sem svůj dotaz, jakej vlastně je důvod pro použití průchodkových kondenzátorů? Jaký to má výhody oproti třeba běžným SMD kondíkům? A proč je v této konstrukci použitý, když ničím neprochází?
Díky.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#21 Příspěvek od BIPOLAR »

Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
bertik
Příspěvky: 202
Registrován: 27 dub 2013, 02:00

#22 Příspěvek od bertik »

Zdravím,já používám prúchodkové kondenzátory kovové,mají 3mm závit kterým prochází vodič. Jsou vybrané z rúzných mikrovlných spojů. Když jsem ještě pracoval,měl jsem k tomu přístup. Ještě jich pár mám,ale nemíním se jich zbavit protože budu ještě asi naposledy tvořit 76GHz transveror a tam jich bude potřeba poměrně dost. V holicích se takových spojú dá koupit hodně, i když většinou s tím nejde nic dělat ale jako věc na speciál orgány jako stvořený. Většinou mají kapacitu kolem 500-1000pF. Tak doufám,že jsem Ti dal inspiraci.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od PavelFF »

forbidden píše:Přidám sem svůj dotaz, jakej vlastně je důvod pro použití průchodkových kondenzátorů? Jaký to má výhody oproti třeba běžným SMD kondíkům? A proč je v této konstrukci použitý, když ničím neprochází?
Díky.
Důvod pro použití průchodkových kondenzátorů je vcelku jasný - malá parazitní indukčnost přívodů (jedním "přívodem" je vnější povrch válce) a tím je zajištěna kapacitní reaktance až do vysokých kmitočtů. Myslím tím kapacitu např. napájecího vodiče procházejícího plechem do stíněné konstrukce např. ant. zesilovače. Byly k tomu určeny (do díry v plechu).
Dnešní SMD a dříve bezvývodové kondenzátory jsou vhodné zase pro jiné účely. Jak bys s nimi zablokoval drát skrz plech? Asi to jde ale bude to zbytečně krkolomné a mechanicky choulostivé.
V tomhle vlákně se míchají tři různé typy :
- průchodky, které mají mít skoro nulovou kapacitu vůči plechu(na vstupní a výstupní signály),
- průchodkové kondenzátory(na napájení), které mají naopak žádoucí nějakou kapacitu.
- bezvývodové kondíky, které se používají hojně "naplacato". Dneska taky SMD. Jenže SMD by musely být správně vlastně nastojato, aby byly naplacato :) .


Proč pán použil ve schématu průchodkový kondenzátor, když ničím neprochází, toť otázka. Na fotce zkušebního bastlu ho ani nemá.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“