kalafuna

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#46 Příspěvek od MetalGod »

Sakra lidi, nehádejte se!
Každýmu svědčí něco jinýho. Já sosbně používám kalafunu v lihu qůli pájení (lepší smáčivost), ale pak ji smeju lihem. Pro ochranu proti korozi a pro impregnaci (např. cívek) používám polystyren rozpuštěný v toluenu, acetonu, nebo v ředidle C6000 (před opravou to umeju ředidlem), nebo spoje cínuju.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 27 čer 2006, 07:29, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#47 Příspěvek od Filda »

něco o tom polystyrenu rozpuštěnem v acetonu už jsem něco slyšel ..... je to dobré do vlhkých míst a není to tak křehké jak kalafuna ale nechtěl bych to čuchat při opravování (pájením) :?

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od drabek06 »

No ja pouzivam kalafunu rozpustenou v nitru a jsem spokojenej !

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#49 Příspěvek od Sendyx »

Chytrému napověz..... ostatní ať si třeba doma svítí petrolejkou, když louče tak hrozně čadí :D

Návštěvník

#50 Příspěvek od Návštěvník »

Kde se dá koupit ten lak na vyzkoušení ?

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#51 Příspěvek od 1N4148 »

Dovolte mi oživit tohle starodávné vlákno.
Jde mi o koncentraci kalafuny při rozpouštění v acetonu. Někdo radí rozpouštět kalafunu "co to jde", tedy vytvořit nasycený roztok. Dále jsem tu četl něco o 5% (myšlena asi hmotnostní %) roztoku, což by vycházelo 4g kalafuny na 100 ml acetonu (to se mi zdá dost málo). Co je podle vás blíž "správnému" pájitelnému laku?
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#52 Příspěvek od Filda »

1N4148 - Syp kalafunu, dokud se rozpouští. Myslím že neexistuje žádná koncentrace, ale 5% je hrozně málo - při natření bys aplikoval mizivé množství kalafuny.

Ovšem dnes "lakovat" kalafunou už je docela prasárna. Když jsou laky na DPS tak levné :wink:

Být tebou se vykašlu na experimenty a koupím si lahvičku "profi" laku za pár kaček.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#53 Příspěvek od Atlan »

DAj odkaz kde pisu ze bude aceton tj C600 zakazany ?

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#54 Příspěvek od josef-1 »

to:Jeejda - mám takový pocit (určitě pravdivý po zkušenostech z praxe), že mezi ředidly S6000 a C6000 je zásadní rozdíl. Ředidla řady S6000 se požívají na syntetické laky, kdežto C6000 je ředidlo pro acetonové laky, tedy rychleschnoucí. Určitě je nelze mezi sebou zaměňovat.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#55 Příspěvek od jandu »

josef-1 - naprostý súhlas.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#56 Příspěvek od FHonza »

Označení S6000 je myslím špatně. Značení ředidel na syntetiku začíná S6001. C6000 je na nitrocelulosové barvy. Ale už sem viděl, že když někdo řekne S6000, tak tím myslí C6000. Třeba tady.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#57 Příspěvek od petrfilipi »

Já to dělám tak, že namočním štěteček do technického lihu a kápnu pár kapek do kalíšku, kde mám kalafunu na smáčení hrotu (používám k plné spokojenosti "dvojkalíšek" ze zvonku starého stolního telefonu, uprostřed je namotán cín, v jednom kalíšku je kalafuna). Chvilku počkám, zatočím štětečkem v kalíšku a potřu desku. Příště jen štěteček "zlomím", abych odstranil zachlou kalafunu a jedu dál.
Kalafunu mám jak tu klasickou světle hnědou (=medovou), tak i novou, tmavou, z Afghánistánu. Nevidím mezi nimi rozdíl, samozřejmě vyjma barvy.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#58 Příspěvek od helios »

Mohlo to lepiť preto, lebo bežný lieh obsahuje vodu a tá sa dlho odparuje. Preto je lepší isopropyl alebo acetón, ten určite vyschne rýchlo.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#59 Příspěvek od 1N4148 »

Někdo tu chtěl zkušenosti s kalafunou v acetonu, tak tedy: Kalafunu jsem rozpustil v acetonu téměř do stavu nasyceného roztoku (koncentrace cca 15 hm. %). Kalafuna se v acetonu rozpouští velice dobře, ani ji není potřeba drtit. Po nanesení na DPS se aceton téměř okamžitě odpaří, vrstva kalafuny zůstává lepkavá ještě cca 5 minut. Pájitelnost spoje subjektivně vynikající. :wink:
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#60 Příspěvek od Hydrawerk »

Já používám kalafunu v lihu. Není to úplně ono, pomalu to schne, ale zase to méně smrdí. Kdo má aceton, ať použije raději ten.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“