Mikrovlnka Mora MT01, zapojení magnetronu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
15578
Příspěvky: 28
Registrován: 13 pro 2013, 01:00

#46 Příspěvek od 15578 »

ok1hga píše:
15578 píše:Jinak na výstupním vynutí pojistka není.
jasně, že na vinutí není . . . ale je hned vedle !
Ta pojistka je OK, je dokonce i vyměněná, už jsem to i psal.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#47 Příspěvek od Artaban001 »

Ještě takový dotaz:
Píšeš, že jsi měnil magnetrony 2X.. A to jako proč? - Jen proto, že mikrovlnka najednou přestala "mikrovlnit"? Řekl jsi si - Bude to magnetron a tak ho vyměním..? A měřil jsi na nich něco, jako třeba, jestli má obvod žhavení (F, FA jsou jeho vývody) a nebo jestli nemá svod (F,FA proti obalu)?
To jsou ty úkony, které jsme Ti radili výše.. Trafo ti "hučí" i když nejdou mikrovlny? (ten zvuk jde poznat).

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#48 Příspěvek od ok1hga »

děláš někde stále stejnou chybu . . .
ještě jenou všechno prověř !
"fyzika se ochcat nedá"

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#49 Příspěvek od Artaban001 »

Tady máš schéma mikrovlnky ETA. Neříkám, že bude stejná, jako ta Tvoje, ale zapojení bude podobný. Výstup za trafem je u všech stejný..
Přílohy
1-DSC00177.JPG
(117.67 KiB) Staženo 386 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#50 Příspěvek od mi-ro »

A hloupá otázka, jak zkoušíš, zda magnetron generuje mikrovlny?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
15578
Příspěvky: 28
Registrován: 13 pro 2013, 01:00

#51 Příspěvek od 15578 »

Artaban001 píše:Ještě takový dotaz:
Píšeš, že jsi měnil magnetrony 2X.. A to jako proč? - Jen proto, že mikrovlnka najednou přestala "mikrovlnit"? Řekl jsi si - Bude to magnetron a tak ho vyměním..? A měřil jsi na nich něco, jako třeba, jestli má obvod žhavení (F, FA jsou jeho vývody) a nebo jestli nemá svod (F,FA proti obalu)?
To jsou ty úkony, které jsme Ti radili výše.. Trafo ti "hučí" i když nejdou mikrovlny? (ten zvuk jde poznat).
Magnetron jsem vyměnil díky tomu, že mi bylo raděno, že z největší pravděpodobností nefunkčnosti je špatný magnetron. Všechno jelo hučelo, točilo se a svítilo. Proto jsem koupil nový magnetron, zapojil a jelo se dál, bohužel jen měsíc. Jinak jsem nic neměřil, jen jsem to risknul. Jsem si říkal, že pokud to ním nebude, nic se neděje, časem se může hodit.
Jestli hučí trafo? Když to zapnu, tak to hučí, ale jestli trafo, to nevím. Mělo by to vrnět, že? Ale abych to poznal, muselo by být zapojeno jen to trafo, jinak se to v tom hluku ztratí. Když odpojím ventilátor a nebude tam magnetron, bude trafo vrnět?

Uživatelský avatar
Simil
Příspěvky: 185
Registrován: 16 říj 2008, 02:00
Bydliště: NR

#52 Příspěvek od Simil »

Presne pred mesiacom som mal takúto chybu.Svetlo svietilo,tanier sa točil,časovač fungoval,ventilátor sa točil,mikrovlnka nehriala.Tiež som si myslel,že mi odišiel magnetrón.Premeral som magnetron ,trafo,poistku SH,všetko v poriadku.Odpojil som z prívodu trafa dráty,a pripojil na trafo el.šnúru,do mikrovlnky dal pohár s vodou,a zapol na 30 sekúnd,nestoj pri tom,aby si neabsorboval mikrovlny.Po 30 sek.som mikrovlnku vypol,a voda bola teplá.Tím som vylúčil chybu na silovej časti.Máš to vyznačené červenými krúžkami.Tak som začal merať,od začiatku,pokiaľ mi ide elektrika,až som prišiel po časť označenú červeným obdĺžnikom,cez regulátor výkonu to neprechádzalo.Vyradil som ho,a mikrovlnka funguje,síce ide trvalo na MAX výkon,ale fachčí.Skús ísť podľa tohto,a snáď vylúčiš vadný modul.
PS: Tvoja mikrovlnka môže mať málo zmenenú schému,ale ono je to vlastne na jedno kopyto.
Přílohy
Mikrovlnka Danyk II.PNG
(18.96 KiB) Staženo 358 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#53 Příspěvek od Artaban001 »

Osobně jsem pár mikrovlnek opravoval následujícím způsobem:
Přeměření přívodní části - stačila mi obvodovka, nebo ohmetr. Postupně od fáze k trafu a zpět k nule. Odpojení transformátoru, nahrazení žárovkou a zkouška. Vyžkoušel jsem, zda funguje regulace (žárovka bliká v nějakým rytmu pár sekund). Odpojení magnetronu - měření obvodu vlákna a vlákno versus kostra. odpojení kondenzátoru - přeměření měřičem kapacity, nebo ručkovým ohmetrem. Přeměření diody - postup popsán výše. Pokud je vše OK, tak navrácení do původního stavu a zkouška. Nezapomenout na povinnou zátěž - sklenice vody.
Opravil jsem pár trub a vesměs byly závady tohohle typu:

1X ulomený kolík, co zatlačoval koncák, který se označuje názvem "monitor switch" - byl vyměněn.

1X opálený kontakt programátoru, co spínal relé trafa. - programátor opraven

1X výrobcem protažený kabel skrz ventilátor. Ventilátor nechladil, magnetron vypínala ochrana. Drát natažen jinudy. (Je zvláštní, že tuhle troubu odmítl opravit servis)

3X z nějakýho důvody vypálená pojistka VN. Výměna a mikrovlnky fungují dodnes..

1X vada řídící jednotky. Známý nechtěl koupit jinou, šla na SD (vzal jsem z ní ty koncáky a větrák a samozřejmě magnetron)

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od proel64 »

Moja posledna skusenost s MW-privodne kable z trafa na magnetron,na koncoch mas konektory,co napichnes na magnetron,som rukou stiahol z kablov,tj neboli skoro vobec zmacknute v tom konektore a este kable oxidovane,takze som ocistil konektory,kable zapajkoval to dokopy a-truba funkcna..Netreba zabudat,ze na to zeravenie tece prud cca 12A...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#55 Příspěvek od mi-ro »

Simil, jestli jsi pořádně četl všechno nahoře, tak zapojil místo trafa žárovku, která mu svítí. Tudíž soft start, dveřní spínače a všechny síťové obvody musí mít OK!! Já se přikláním k Proel64, že mu nežhaví magnetron, což už jsem uvedl. Tudíž je potřeba pořádně proletovat fastony. A radit někomu takovou kravinu aby zapojil na trafo přímo síťovou šňůru a ještě amatérovi, to už je opravdu high level.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#56 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud po tolika radách na závadu nedojdeš, nastal nejvyšší čas pro stav, kdy vše uvedeš do původního stavu a přenecháš opravu někomu zkušenějšímu. Jinak do toho minimálně ještě narveš peněz, že za ně koupíš novou troubu.

Uživatelský avatar
Simil
Příspěvky: 185
Registrován: 16 říj 2008, 02:00
Bydliště: NR

#57 Příspěvek od Simil »

Mi-ro,nevšimol som si,že po trafo to má premerané,napojenú žiarovku,a všetko funkčné,nejak som to prehliadol.Tak ešte raz zmerať vinutia trafa,premerať magnetron,poistku, diodu,a prekontrolovať každý spoj.Za trafom už toho moc neni.
PS: Neverím,že by mu za mesiac odišli 3 magnetrony,to skôr bude niekde zlý spoj,dupľom,ak to po výmene prvého magnetronu nejaký ten deň išlo.
Ale asi by to mal nechať naozaj na niekoho skúsenejšieho,keď to podľa rád aj vyššie uvedených užívateľov nedokázal opraviť.

Uživatelský avatar
15578
Příspěvky: 28
Registrován: 13 pro 2013, 01:00

#58 Příspěvek od 15578 »

Chlapi zatím díky, jak mi to někdo přeměří, dám info čím to bylo.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#59 Příspěvek od BOBOBO »

No to žhavení po startu bere i 30A , doporučuji a sám používám klešťák . No a mám VN sondu , takže napětí a proud žhavením zkontrolujiv sec . Ale kdysi tady takto radit neznalému nešlo , ale je asi nová doba . Takže za všechny dodám - pracuješ s životu nebezepečným napětím a všechny operace ti nedoporučuji dělat , vše činíš na své riziko .

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#60 Příspěvek od mi-ro »

Taky si myslím, že bylo řečeno až příliš. Pokud se ani po té nedá, nemá smysl pokračovat. Dokonce mám někdy pocit, že nás někdo testuje co vydžíme a tlemí se za bukem.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“