Porovnání dvou napětí.

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#16 Příspěvek od danhill »

Přesně tak jak píšeš Procesor ...
A mohl by jsi to hodit na papír prosím ...
Každopádně jsem si výše uvedený příklad hodil do multisimu a chodí to bezvadně ... Ono zase ten druhý komparátor lze použít pro kontrolu,že to ještě není plné - páč můžu si je dát na hradlo zvláště a mám dva trvalé obrácené signály (vpodstatě i bez MKO) ...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#17 Příspěvek od Yarda1 »

procesor píše::roll: Daj ako.
To je schopné nanajvýš rozlišovať logické úrovne TTL. Od komparovania analógových úrovní v rozsahu 0..10V to má ďaleko.
Či?
Ó nikoliv. Na analogovém vstupu mohlo být napětí -3 až +3V (10V by chtělo odporový dělič) a skutečně to mělo dostatečnou citlivost pro mé použití. Nahradil jsem tím obvod co měl na vstupu diferenční stupeň MA300x a ještě nějakou bižutérii, aby na výstupu byl signál TTL. A protože v jednom tomhle broukovi jsou dva komparátory (já jsem jich tehdy potřeboval víc, sloužily k dekódování signálu z rotačního snímače, ze kterého lezly signály sin a cos), dosáhl jsem tenkrát dost velkou úsporu místa na desce plošného spoje. Je pravda, že jsem měl k dispozici katalog TI, tak jsem to mohl v potřebné míře předem prokoumat.
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 14 pro 2013, 20:06, celkem upraveno 2 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#18 Příspěvek od danhill »

S jedním OZ by to mohlo vypadat takhle,co?
Jen bych ještě potřeboval,aby to spínalo možná trochu dříve ...
Přílohy
DAPLSingle.JPG
(217.44 KiB) Staženo 82 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#19 Příspěvek od procesor »

R5 v tomto zapojení už nie je potrebné.
Dříve? Hm.
Akosi neviem, čo tým myslíš. Príčina...následok.....
DOšlo... Po vyhodení R5 to bude spínať skôr.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

No dávkování asi nebude od nuly , takže pan Schmidt s potenciometrem na vstupu a je hotovo . Dva trandy to pokryjí . :D

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od ross4435897 »

V podstate vse uz bylo zde receno ... nastaveni hystereze + nejaka dalsi logika statistiky navic, pripadne nejaky reakcni zpozdeni atd ... ja bych to delal pres MCU ... ATTINY13 + primitivni programek + odporovy delic/trimr. Minimum soucastek, oproti komparatoru sice o neco drazsi, ale do 50,- se taky vejdes. Dulezite je, aby to delalo presne co ma ...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#22 Příspěvek od procesor »

:D Počítaj...
Tvoje riešenie:___ 2 deliče, t.j. 4 odpory, MCU...=5 prvkov
S komparátorom:__nič deliče, 2 odpory (hysterézia), OZ ako komparátor...3 prvky.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od ross4435897 »

No nerikam ze analogove reseni neni funkcni, ale fakticky zalezi spise na aplikaci tohoto zapojeni ... dokazu si predstavit - napr. pri vyhodnoceni fyzikalnich velicin (hladina, tlak atd.), ze budes potrebovat do tohoto zapojeni zabudovat statisticke vyhodnoceni, jako ochranu proti chybnym a nahodnym hodnotam prekracujicich limitni mez ... coz ti reseni s analogovym komparatorem proste neumozni. Pak to bude fungovat podobne idiotsky treba jako snimani hladiny plovaku ve starsich automobilech. Pravda, muzes to udelat jinou logikou az za timto zapojenim, ale treba taky ne. V kazdem pripade zapojeni s komparatorem je jiste funkcni, a pokud staci, tak je to skutecne nejjednodussi a pak proc ne.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#24 Příspěvek od danhill »

procesor píše:R5 v tomto zapojení už nie je potrebné.
Dříve? Hm.
Akosi neviem, čo tým myslíš. Príčina...následok.....
DOšlo... Po vyhodení R5 to bude spínať skôr.
No já myslel jako jestli by třeba nešla nastavovat něco jako pevná adaptivita ...
Tedy v tuto chvíli mi dioda sepne současně s hladinou na druhém vstupu.
Jenže je tam ještě nějaký "dotok" z hadic a tedy bych potřeboval to dávkovací čerpadlo vypnout o chvilku dříve než ho vypne samotný komparátor ...

Ale není to jako žádná podmínka,takhle jak to je to funguje bezvadně a pro mé účely naprosto vyhovovující,jen vychytávám detaily a troufám si říct,že jsem ušetřil možná i několik tisíc za profesionální dávkovač a plně ho nahradil součástkami ani ne za 50kč.

Moc děkuji pánové,jste fakt machři :) Až zase budu něco kutit,vím kam se obrátit pro nápovědu :)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“