Indikátor napětí akumulátoru - problém

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#16 Příspěvek od Banda »

R4 je skutečně 3k3? Na R5 nevidím. Vyhodit LM3914 a změřit.

Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

#17 Příspěvek od Aligues »

R4 změřeno 3,28k :), R5 12k, R1 1,2k. Jak mám tu LM3914 přeměřit?

Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

#18 Příspěvek od Aligues »

Jenom taková hloupá otázka: LM3914 a LM3914N-1 jsou stejné obvody..?

Nu asi to zítra předělám takto...a uvídím zda to pojede. Rád bych si s tím pohrál, ale docela na to spěchám. Dělám do auta ze dřeva panel a nechci tam zbytečně vrtat díry pokud tam nakonec nacpu jen 3 diodový ukazatel.

Obrázek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Však si něco o akumulátorech přečti . Je toho zde na EB (elektrobastlírně) hafo . Ano máš pravdu . Jediné , co mi v autech chybí , je kontrolka přebíjení případně i s bzučákem . Protože kontrolka dobíjení již je . Je tu neošetřena jen druhá mez , přebíjení . No ale z Tvého popisu to vypadá , že použiješ aku jako trakční , tj. k pohybu vozítka . No a správně jsi si všiml , že vybíjecí charakteristika je u olova velmi plochá . Když si přečteš tu spoustu připomínek , tak ten přesný bod pro vybití vidí téměř každý jinak . O úrovni vybití vypovídá u akumulátoru , který je v pořádku , hustota elektrolytu , která se mění v podstatě lineárně . Ale způsob jednoduchého měření tohoto parametru za provozu aku nebyl publikován (alespoň já jsem na toto tema nenarazil - možná špatně hledám) .

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#20 Příspěvek od sergio1989 »

Nechci zakládat nové tema takže to dám sem.
Potřebuji nějaké měření napětí olověného gelového akumulátoru 12V moje představa byla že plně nabitá baterie bude svítit zelená žlutá i červená, polovina kapacity(napětí) bude jen žlutá a červená a v okamžiku kdy je potřeba nabít baterii tak svítí jen červená popřípadě se ještě ozve nějaký bzučák. Asi 3 hodiny hledám na internetu, ale vše je digitální všude samý displej, ale ja potřebuji signalizovat jen 3 diodami a nebo když už jsem našel s diodami jednalo se o indikátory při nabíjení, což pro mě není vhodné baterii budu jen vybíjet, Děkuji zy typy rady nápady
PS: schématy mi moc nepomužete neumí stavět složité obvody.
Maximálně umím osadit připravenou stavebnici.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Takové zařízení ani nemůže být úplně jednoduché . Většina těchto aku je trakčním provozu mnohokrát přetěžována , takže je i konstruktérem uvažována snížená životnost , toto je nutné brát jako fakt . Ale důležitější je , aku hned po ježdění nabít . Takže když se pohyb zpomalí , tak na dobrou nabíječku a hlavně brzo nabít . I při sebelepším indikátoru je pro aku nejhorší nechat ho vybitý . I třeba JEN do zítra . Pokud jezdíš na chalupě bez proudu , tak měnič a těch pár Ah sebrat aku z auta .

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#22 Příspěvek od sergio1989 »

děkuji za radu ohledně péče o aku, ja jsem amatér takže jsem si myslel třeba že když klesne naětí pod 10V (baterie je v klidu nazatěžovaná) tak abych viděl , aha baterka je už skoro uplně vybitá měl bych ji co nejryhleji nabít. něco v tomto smyslu

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od breta1 »

Jestli ti stačí orientačně měřit a posuzovat napětí baterie, obětuj 36.-Kč a připoj tam toto
http://www.ebay.com/itm/1pcs-Digital-Vo ... 167wt_1255

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#24 Příspěvek od sergio1989 »

Zapoměl jsem říct že digitálnímu zobrazení (těch jsme našel pro autobaterie hodně) se vyhýbám protiže to bude na hračce pro děti oni neumí čísla respektivě i kdybch je to naučil jako symbol tak je to nezaujme prostě to přehlédnou , ptoto jsem chtěl 3 diody abych jim mohl vysvětlit,, až bude svítit jen červená už na tom nesmíš jezdit a musíš mi říct abych ti to nabyl,,
líbi se mi toto a i bych to objednal ale nikde tam nemohu najít možnost dát do košíku a podobně
http://www.volny.cz/matejkatvs/prodej/m ... .htm#AT984

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#25 Příspěvek od Kvicala_r »

Pak hledej Batest, nastavit úrovně si můžeš dle libosti :)

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#26 Příspěvek od sergio1989 »

skvěle něco takového jsem potřeboval přešel jsem na nové stranky a našel tato http://www.elektronikacz.cz/index.php/s ... utobaterie
to bych možná zvládl i Já ale pokud má někdo chut to postavit a nabídne mi cenu za kterou je to ochoten poslat budu rád :-)

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#27 Příspěvek od varok »

Dobrý den, však tohle zapojení je i na pandatron. http://pandatron.cz/?108&ukazatel_napeti_autobaterie
Jednou jsem to vyráběl a funguje to.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#28 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#29 Příspěvek od sergio1989 »

výborně výborně, po projítě všech navrhu jsem nakonec objednal tento na odkazu je zde cětší měřící rozsah a našel jsem zpusob jak objednat :-)
http://www.volny.cz/matejkatvs/prodej/m ... .htm#AT984

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Jenda_KL »

sergio1989 píše:... že když klesne naětí pod 10V (baterie je v klidu nazatěžovaná) tak abych viděl , aha baterka je už skoro uplně vybitá ...
Pod 10.5V naprázdno je baterie už kriticky vybitá.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“