Barva plamene zemního plynu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavoucisit
Příspěvky: 176
Registrován: 02 lis 2008, 01:00
Bydliště: Havířov

Barva plamene zemního plynu

#1 Příspěvek od pavoucisit »

Zdravím, během tohoto týdne se mi změnila barva plamene zemního plynu na sporáku a prodloužil se čas k ohřátí vody(přivedení k varu). Takový červený jazyk jsem na plamenu ještě neměl. Jak to vypadá u vás? Je to důvod k reklamaci? Cena plynu je sice nízká, ale tak to potrvá třeba po celý rok a množství odebraného plynu se poměrně navýší. Tím dotazem nemyslím na sebe, ale např. na majitele domků co si topí plynem. Tam už se ta výhřevnost v poměru se spotřebou projeví.
Přílohy
P1140777.JPG
(148.97 KiB) Staženo 154 x

Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

#2 Příspěvek od mcmlxxx »

asi poklesl tlak a změnil se tím směšovací poměr plynu a vzduchu na hořáku. Takhle se chová sporák připojenej na bombu když dochází flaška.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Davidus »

Spotřebiče
Opravy a údržbu musí provádět pouze odborník. Na stav spotřebiče velmi dobře ukazuje barva plamene. Plamen má být modrý, jasný a stabilní. Výrazné chvění či změny barvy do oranžova nebo červena znamenají jediné: spotřebič potřebuje seřídit a pravděpodobně i vyčistit.

http://www.rwe.cz/cs/media/casopis/smp_13.pdf

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Máš nasazený blbě ten vrchní "deklík" co má po obvodu zoubky, proto i ty mezery v plamenu.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

Nepravděpodobné...vyčistit, seřídit hořák.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
pavoucisit
Příspěvky: 176
Registrován: 02 lis 2008, 01:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od pavoucisit »

to jezevec: Ta mezera je dána konstrukcí hořáku, v těchto místech je totiž horní mřížka.

to konosuke: Hořáky jsem čistil před měsícem z důvodu plánované revize.

Takovým plamenem hoří všechny hořáky.

Přikláním se k verzi o poklesu tlaku, který změní směšovací poměr plynu. Tím pádem menší dodané množství plynu a následná delší doba k ohřevu.

Děkuji za názory

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Pro plynový sporák:
Pod plynovým hořákam je směšovací komůrka s regulačním šroubkem a tryska. Tryska je kalibrovaná na zemní plyn a regulačním šroubkem se dá nastavovat, kolik vzduchu si tryska "přisaje" z okolí. Pokud plamen odskakuje od hořáku, vzduchu je moc. Pokud plamen začne červenat a je "línější", je vzduchu málo. Pokud problém bude přetrvávat, doporučil bych překontrolovat stav trysky a seřízení - nejlépe kvalifikovanou osobou. Pokud se provozuje "červený plamen", hrozí riziko výskytu oxidu uhelnatýho..
Navíc výskyt určitých par ve vzduchu může působit zbarvení plamene jinou barvou.. teď už nevím, co to bylo za barvu, ale když poblíž hořela "letlampa", tak po určité chvíli po otevření plechovky letlampa "zezelenala"

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od kevin_mitnick »

Volat odbornika k serizeni. Budto je vada na sporaku, nebo na redukcnim ventilu. Tohle se casto stava, kdyz se pri predvanocnim gruntovani sporaku pohne s nastavovacim sroubem, nebo nejaky bordel pricpe trysku...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

Pokud teda vyloučíme nastavení a vliv sporáku naopak tlak a složení plynové směsi tak leda ověřit v nejbližším okoli, vedlejším bytě apod. jak jsou na tom.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#10 Příspěvek od Jimmi2 »

Nedávno jsem se dozvěděl zajímavou informaci, že od té doby, co se plyn nevozí jenom z Ruska, se může při napájení ze "západní" větve docela měnit kvalita (složení) plynu. A tím i barva plamene.
Já osobně tohle zbarvení do červena obzvlášť v zimním období pozoruji skoro všude.
To by člověk asi musel štelovat furt.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Nevím ak to máte. Ale třeba každý rodinný domek má svůj regulátor tlaku takže nějaký pokles čí růst tlaku v potrubí od dodavatele nemá vliv.
Internet - metla lidstva

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jenda_KL »

Regulátor má domek v případě, že je na středotlaku.
Nízkotlaké rozvody (typicky sídliště) jsou napájeny z regulační stanice někde ve městě.
červený plamen je způsoben větším tlakem.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#13 Příspěvek od medulin »

Jimmi2 píše:Nedávno jsem se dozvěděl zajímavou informaci, že od té doby, co se plyn nevozí jenom z Ruska, se může při napájení ze "západní" větve docela měnit kvalita (složení) plynu. A tím i barva plamene.
Já osobně tohle zbarvení do červena obzvlášť v zimním období pozoruji skoro všude.
To by člověk asi musel štelovat furt.
Já také pozoruji že v určitém období má plyn v karmě nižší výhřevnost převážně v zimě a v létě má zase výhřevnost vyšší. Někdy je ho problém i zapálit. Dle nedávné revize je vše OK.
V zimě když má plyn nižší výhřevnost tak plynu na ohřev vody spotřebujeme více a v létě když klesá spotřeba plynu tak musím na karmě ubrat aby nás to neopařilo. Přitom přívod studené vody se teplotně nijak významně během roku nemění.

Mám podezření že to někdo z plynové loby "šidí" a schválně v období větší spotřeby dodávají plyn z nižší výhřevností. V létě výhřevnost zase zvýší, aby se vlezly do průměru výhřevnosti a na faktuře to potom pomocí tohoto průměrného koeficientu přepočítají na dodané KWh. Takže ve výsledku každý zaplatí více než kolik energie skutečně odebral.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

Tos asi uhodil hřebík na hlavičku, ve Švejkolandu je to navýsost pravděpodobné. To jenom zlí komunisté a ta jejich partaj koukali kde ušetřit zdroje a lidem pomoci.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#15 Příspěvek od TAKJAN »

Tak jsem šel schválně juknout a plamen hezky modrý. Což ovšem vůbec neznamená, že s námi nevyjebávají!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“