Cívkový magnetofon a CrO2 pásky

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

Cívkový magnetofon a CrO2 pásky

#1 Příspěvek od konosuke »

Setkali jste se někdy s cívkovým magnetofonem vybaveným přepínačem
tape select normal-Fe / chromdioxid Cro2 - 70 us ? Jde mi o běžný stroj sériové výroby pro hromadnou spotřebu, šíře pásku 6.25 mm, ne poloprofi
a studiové mašiny půlstopého provedení apod. Něco vyráběl SONY, typ TC-378 měl polohu pro speciální záznamový materiál Sony-ferri-chrome do 27.000 Hz / 58dB (DIN) na 19.05 cm/s, také AKAI, 1722W, X-201D, GX-210D, GX-230D a některé další. Ale to není CrO2. Máte zkušenost ? Výrobce, typ ?
Přílohy
GX-230D.jpg
(52.96 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

I tyhle magnetofony jsem měl v parádě, jen ty pásky nějak k nám nedorazily, tak jsem neměl s čím srovnat, natož ověřit následující údaje. Tak alespoň ze zveřejněných:
pokud vím, měly pásky FeCr na podložce základní vrstvu běžnou Fe2O3 (asi 5um silná) a na povrchu 1um silnou vrstvičku CrO2.
Základní vrstva dovolila dosáhnout lepší vybuditelnost v hloubkách a středech, než chromdioxid, který zajišťoval lepší parametry na malých vlnových délkách.
Například Akai GX620 asi nebyla na čistě CrO[/size]2 pásky - předmagnetizace se totiž nemění o tolik, kolik potřebují. Takže se jedná buď o nějaké kompromisní řešení, kdy cena širšího pásma je zaplacená poněkud větším šumem a zkreslením, nebo skutečně byly určené pro pásky typu ferrochrom.
Aneb, jak uvádím v jiných příspěvcích, kontaktní analogový záznam bez kompromisů je nesmysl.
Na některých magnetofonech byl přepínač Fe / FeCr (/ Cr), na jiných Normal / Wide Range . S těmi FeCr pásky se údajně mělo dosáhnout až o půl oktávy většího kmitočtového rozsahu při nanejvýš stejném šumu a prý i s menším zkreslením. Protože však parametry byly zpravidla udávané podle normy JIS, vypadají o dost líp, než naměřené podle našich předpisů. K těm 27 kHz bych se proto už stavěl dost skepticky vzhledem ke vlivu štěrbinového jevu, přesto pokládám 21-22 kHz na devatenáctku za pohodlně dosažitelný kmitočet.
Obvody magnetofonů byly navržené právě s ohledem na také tento materiál (tady na uploadu najdeš v sekci Schémata/mg soubor Akai GX620, kterýžto mgf uměl i tyto pásky).

Jenže právě Akai dodával tyto magnetofony v provedení GX, tedy s vodivou vložkou v pólovém nástavci na odběžné straně hlav (těsně za štěrbinou), takže došlo k jakémusi "zostření" tvaru magnetického pole, menším demagnetizačním ztrátám ve výškách, při snímání jindy "děravé" pásky mají o poznání méně drop-outů... řekl bych, že tyhle magnetofony, i když sériově vyráběné, si poradily i s obyčejnými pásky líp, než dobře, a kvalitou nahrávky se profesionálním strojům velmi těsně přiblížily.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

Volně vinuté na cívkách pásky s vysokou koercitivitou tedy CrO2 se vyráběly, ačkoli u nás nedostupné, snad pro mizivý zájem a nepatrné zastoupení těchto mašin. Jako příklad uvedu BASF 1098m Hi-Fi LPR 35 Cr
vyvinut ve spolupráci AKAI & Teac, BASF DSM 931, DSM 26 Cr, DSM 930, LM 920, SPM 50 Cr.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

nezkoušel někdo jaké vlastnosti má videokazetní (VHS)pás, když se rozřízne na 6.35 a použije v analogovém záznamu při vyšších rychlostech?
pro účely datových rekordérů v době osmibitů se zase kazety údajně plnily materiálem s charakteristikou vyhovující dvoustavovému vybuzení. Nevím co je na tom pravdy.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Těch datových kazet z Consulů taky pár mám, všechno Maxell. Podle kvality nahrávky komentáře mezi daty bych řekl, že je v tom sice kvalitní, ale běžný pásek IEC-I. Ale neměřil jsem jeho vlastnosti. Možná by mě překvapilo zkreslení, ale, jakkoli to u kazet nebylo tak výrazné, cívkové pásky Maxell vykazovaly při stejném seřízení magnetofonu slyšitelně větší zkreslení při plném vybuzení, než většina ostatních značek.
Datové kazety se od běžných CC liší snad jen lepším vedením pásku a výřezem na hřbetu, podle kterého mechanika identifikovala, kterou stranou je kazeta vložená.
Pásek z VHS kazety jsem také nezkoušel, co kdyby měl částice z výroby orientované šikmo, aby jejich orientace odpovídala směru, jakým se zaznamenávají stopy videohlavami? :wink:
Naposledy upravil(a) Hill dne 21 úno 2007, 21:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Ty kazety ještě nějaké mám, ale nevím, nevím.... Kdyby to byl nějaký odlišný materiál, ferochrom, nebo CrO2, tak by to mnohé datarekordéry s DC mazáním a DC biasem ani nesmazaly.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

Crifodo píše: nezkoušel někdo jaké vlastnosti má videokazetní (VHS)pás, když se rozřízne na 6.35 a použije v analogovém záznamu při vyšších rychlostech?
pro účely datových rekordérů v době osmibitů se zase kazety údajně plnily materiálem s charakteristikou vyhovující dvoustavovému vybuzení. Nevím co je na tom pravdy.
VHS kazety jsou bez vyjímky plněny páskem CrO2. Tyto jsem pro audio použít nezkoušel, avšak pásky pro tehdejší počítače ano (Scotch, Ampex, Memorex). Jaký je to druh magnetického materiálu, nevím. Měl silnější podložku, odhadem 35um. Po mírné úpravě biasu to jakž-takž hrálo i na cívkači řady Tesla B-115 který měl long-live hlavy. Problém ovšem vyvstává při pokusu o smazání vysoko koercitivního pásku běžným magnetofonem. Výkon a provedení mazacího generátoru obvykle nestačí.
Naposledy upravil(a) konosuke dne 22 úno 2007, 10:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

je fakt, že každá VHS šmajdá i v podélné stopě na audio a na to že se to plazí okolo 2 cm/s to jakž takž hraje. Možná by stálo za pokus upravit vykuchanou mechaniku na 9 cms a zkusit hrát :wink:

Uživatelský avatar
LOYZA
Příspěvky: 543
Registrován: 20 úno 2006, 01:00
Bydliště: Kladno

Cívkový magnetofon a CrO2 pásky

#9 Příspěvek od LOYZA »

Jen maličkou troškou do "mlejna". Když jsem dělal zvukaře v divadle tak jsme používali profi pásky, jsou jasně rozpoznatelné svou tloušťkou. Tehdy převážne BASF. Taky jsme to pokoušeli v MGF třeba B115 a jiných. Tehdy se pokud vím naše mag. seřizovali právě na ty BASF parametry. Před časem jsem ty pásky dokonce viděl někde v Praze v bazaru, ale nepamatuji si ve kterém. Asi budou za velmi levno a stálo by to za pokus.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Puda »

CUS CHLAPI!
ja mel datovy kazty BASF se strasne tenkym uplne cernym paskem (asi Cr)
nevim presne co to bylo za typ pasku ale nahravat se na nej nedalo nevim
proc -dodnes mam CM130 ve kterym mam udelanou regulaci predmagnetizace (stinenym kabelem vyvedenej trimr na predni panel :-D)
myslim ze oscilator v nem ma dostatecnej vykon na nahravani Cr
pri urovni cca -20Db uz pasek zacal zkreslovat pri jakykoliv predmagnetizaci.
Na tomdle stroji jsem nahraval i dost exoticky typy pasku vcetne Cr videokazet ktery po rozriznuti pasku podelne na pul hraly uplne luxusne
Jinak uz 'ste si nekdo vsim jak moc "jiny" byly Maxell UD25?
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Jo o těch Maxellkách jsem se tu už zmiňoval. Nastavení na ně nebylo jednoduché, natož podobné něčemu, co tu kolem běhalo.
A videokazetu? To už je lepší zůstat u FM záznamu rotačními hlavami, než ten pásek řezat. Samozřejmě, jestli video dovoluje ručně nastavit úroveň při záznamu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

No, jestli máš nějaký tříhlavý třímotorový skvost s 26 cm cívkama a nemáš pásky... :wink:
je na něj jiný pohled než na placatou pikslu z Číny a poslouchat přitom cvrčení capstanu škvírou na kazetu :lol:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Pásky se ještě pořád vyrábějí, Emtec GMbH :-). Akorát je tam dost velký minimální odběr.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Puda »

jj taky me ty VHSky nebavily rezat ale v ty dobe sem byl strasne zapalenej do kotoucaku este futr jich mam doma asi 6 a vsechny vyprodeje uz byly vycerpany tak sem se k tomudle reseni
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“