pochybnosti o schéme, H-mostík

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elnBeginer
Příspěvky: 34
Registrován: 19 srp 2012, 02:00

pochybnosti o schéme, H-mostík

#1 Příspěvek od elnBeginer »

Čaute a všetko dobré v novom roku,veľa úspechu v elektronike , Mám otázky ohladne H-mostíka. Kamarát mi poslal ževraj funkčnú schému,ale mne sa to nezdá , keď sa pozerám na bipolárne tranzistory typu PNP tak má tam zapojený kolektor k plusu a emitor k mínusu , pokiaľ viem tak to má byť zapojené takto: kolektor mínus,
emitor plus, báza mínus . Ďaľšia vec čo sa týka horného unipolárného tranzistoru motorček bude zapojený v source (obdoba emitora),prečo motorček má zapojený v emitore keď bolo by vyhovujúce dať ho do kolektora? nebude sa to v tomto zapojení správať niečo ako poznám z bipolárnych tranzistorov - emitorový sledovač?? , Unipolárny tranzistor spína napätím 9V ,keďže má záťaž v source ,tak do motorčeka mu ostane Ucc (9V) - Ugs = to može byť zhruba 6V pre motorček takže fungovať to nemože ale on tvrdí že namiesto bipolárneho tranzistora mám dať budič pre mosfet, že musí ísť na gate výšie napätie ako je napájacie a to dosiahnem budičom , budič kôli tej záťaži v source???

ďakujem za odpovede.
Přílohy
sch2.JPG
(21.94 KiB) Staženo 116 x
sch01.jpg
(5.93 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

toto Ti chodit nebude, tu by si musel pouzit plavajuce budenie nakolko mosfet sa budi privedenimnapetia medzi G a S a tu sa to pre horne tranzistory neda bez plavajuceho budenia

Uživatelský avatar
elnBeginer
Příspěvky: 34
Registrován: 19 srp 2012, 02:00

#3 Příspěvek od elnBeginer »

o tom plavajúcom budení počujem prvý krát ,a to čo so vyššie popýsal to sedí všetko? Dobre som myslel či je to inač?

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

Ano, tvoje uvahy jsou opodstatněné.
a) PNP tranzistor je tam nesprávně, šel by použít NPN.
b) na prvním obrázku by bylo vhodné použít P-MOSFET, nikoliv N-MOSFET.


Spínací můstek na MLAB.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Další zapojení. Docela pěkný mosfet h můstek.
Přílohy
mosfet H mustek Amaro 02-2014.png
(133.42 KiB) Staženo 159 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“