Digitálny teplomer s ICL7107

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jmpx
Příspěvky: 8
Registrován: 13 lis 2005, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica, SK
Kontaktovat uživatele:

Digitálny teplomer s ICL7107

#1 Příspěvek od jmpx »

Postavil som teplomer s ICL7107 a mám problém s jeho nastavením. Pokiaľ ide o nestavenie nuly tak s tým by problém nebol. Ide o to že zobrazená telota na displeji kolíše v rozmedzí troch alebo štyroch desatín stále hore a dolu. Skúšal som to aj zapojiť podľa továrenského zapojenia ale výsledok je rovnaký. Samozrejme som mal podozrenie na nejaké rušenie, ale čo sa dalo to som odtienil. Nepomohlo. Ak má niekto s týmto skúsenosti poraďte.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

s tymto IO zapojenim mam dost zle skusenosti. Nastavenie teploty je velmi zavisle od teploty IO, mne to kolisalo v rozmedzi +-4°

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od janousek »

Musíš pořád míchat.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#4 Příspěvek od Puma17 »

staval si to z AMARA ? Ja som staval z PE 12/2002 a PE 05/2004 . Ani jeden som nedokazal poriadne nastavit. Nakoniec som ten z PE 05/2004 nastaval ako tak presne, ale po vypnuti napajania sa rozladil. Co sa tyka toho z PE 12/2002 ani som ho nenastavil, lebo sa vobec nedal nastavit.

Uživatelský avatar
ypsi
Příspěvky: 399
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#5 Příspěvek od ypsi »

Teplomer s tymto svabom som staval z akejsi stavebnice, symptomy rovnake, po nahrade bordel kondenzatorov v analogovej sekcii 7107 za wimy a trimrov za stabilne viacotacky sa to dalo v pohode nastavit, aj preskakovanie udaju prakticky zmizlo.

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#6 Příspěvek od Filda »

Tenhle teploměr jsem taky dělal a pak jsem zjistil že je na ******. Nastavoval jsem to tak pul dne :) ......... ale nebyl přesný, měl jsem tam pořdád odchylku asi tak 4 stupně..

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Já jsem stavěl pár teploměrů se 7106, stačilo stíněný vodič k čidlu, kvalitní blokovací kondy, jednoduchý RC filtr na vstupu a bylo to bez problémů.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od drabek06 »

Ja jsem stavel dva kusy toho z amara 05/2004 a podarilo se me to nastavit, ale nejsem si jistej tou namerenou teplotou :? Venku tece po silnici proud vody a ukazuje me to -1 stupen, coz je divny :? Kalibrace se me podarila dobre. Spodni hranici -0.00 jsem nastavil bez problemu a hornich 96.0 taky a pak jsem to nekolikrat opakoval a nakonec jsem dosahl odchylky 0.3 stupne, lip to neslo, ale stejnak to je nejaky divny :cry: Jo a kabel k cidlu mam stinenej :wink: Dokonce i privod napajeni je stinenej :D

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

re:digitální teploměr

#9 Příspěvek od Hru »

jedno zapojení teploměru s 7106(je to stejné jako 7107,pouze jiné zobrazovače)-není to moje konstrukce,ale je to z amaterského radia
Přílohy

[Přípona bmp byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]


Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

re:digitální teploměr

#10 Příspěvek od Hru »

další- jednoduší zapojení,u obou schemat je napsáno i z kterého amaterského rádia jsou
Přílohy

[Přípona bmp byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]


Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od mira2830 »

zdravim, nechci zakladat dalsi tema se stejnym problemem, tak se zkousim optat tady...

postavil jsem voltmetr se 7107 (podle schematu dole) a mam stejny problem s kolisanim posledni znakovky (0-3) - bez pripojenyho merenyho napeti i s nim. napajeci napeti mam stabilni, frekvence oscilatoru asi 46kHz... vsechno moje patrani marny :( . akorat jsem zjistil, ze kdyz se pri mereni dotknu rukou hrotu, neprestane to uplne, ale docela se to zlepsi. uz sem prosel forum i net, takze ted zkusim opatrit kvalitnejsi kondiky a pohrat si dalsi odpoledne s ladenim :roll: , ale kdyby nekoho jeste neco napadlo, jak tomu pomoct, budu vdecnej!
Přílohy
7107.gif
(234.76 KiB) Staženo 194 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

To, co Ti hází údajem, je průnik síťového brumu na vstupy - ty "í-cé-elky" mají velmi vysoké impedance na vstupech, takže berou i pole 2m vzdálené síťové zásuvky. Musíš mít na vstupech čidla nebo napěťové děliče s definovaným odporem/impedancí a co je delší než asi 10cm, důsledně STÍNIT, STÍNIT a zase STÍNIT. A jak už tady padlo - kondy tantal nebo Wima, odpory stabilní metal a trimry víceotáčkové - to nastavování je poměrně citlivé. Ještě je dobré - píše to i pan Malina v té knížce, ze které je to tvé schéma - je to tuším Poznáváme elektroniku 3 - ta s tím nabíječem na obálce? - oddělit napájení segmentovek od napájení převodníku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od radekrd »

To kolísání nejspíš souvisí s tím že je použitá vnitřní napěťová reference. Její referenční napětí trochu kolísá s měnícím se ztrátovým výkonem čipu (podle zobrazených číslic, je o tom i zmínka v kat. listu). Chce to použít vnější referenci.

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od mira2830 »

na obalce je tusim alarm, ale knizka je to spravna :) ...tu zminku o oddelenem napajeni jsem tam ale nejak nenasell nebo jsem ji aspon v zapalu boje prehlidnul... zatim diky za rady, zitra zkusim tu vnejsi referenci a pustim se do ladeni...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Tak se podívej na stránku 83, je tam popsané celé nastavení i s tím oddělením napájení převodníku od číslicovek.
A s tím alarmem na obálce máš pravdu, nabíječ je na "Poznáváme elektroniku IV."
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“