Snímač vody/hladiny k alarmu

Manuály, rady a návody z oboru zabezpečovací techniky a elektrické zabezpečovací signalizace (EZS)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HoldingInfinity
Příspěvky: 43
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

Snímač vody/hladiny k alarmu

#1 Příspěvek od HoldingInfinity »

Zdravím,
chtěl bych poradit, už dlouho nosím v hlavě jeden nápad, ale nejsem si úplně jistý realizací. Alarm, který mám doma (Paradox EVO) jsem si naprogramoval sám / ale nezapojoval.

Momentálně řeším tuhle věc, máme studnu asi 15 metrů od domu. Ve studně je zhruba v dvou metrech něco jako "servisní prostor" kde je rozvod elektriky pro čerpadlo a všelijaký věci k tomu. Stává se ale, že z deklu studny kondenzuje voda a postupně se tam akumuluje až přeteče do vrtu. Tzn. dávat sem tam pozor, jestli hladina nepřekročila nějakou míru.

Můj nápad je takový, že bych si na destičku udělal dva "blobíky" z cínu a mezi nimi nechal mezeru (opravdu malinkou) ve chvíli, kdyby se takový snímač octl pod vodou, obvod by se sepnul (je mi jasné, že by se musel nastavit jako normally open), ve chvíli kdyby se sepnul, by měl vyhlásit poplach - resp. silent poplach a poslat smsku /voda - studna/ třeba...

Stejně tak vidím i možnost hlídání hladiny ve studně proti poklesu (pro změnu normally closed a když se octne nasuchu tak se otevře).

Nicméně, vůbec nevím, jak bych tohle mohl připojit k ústředně - a zda je tu nějaké riziko poničení ústředny nebo něčeho dalšího...

Najdu nějakou dobrou duši, co poradí? :)

Děkuji,

Vojta

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#2 Příspěvek od bastlir40 »

Ve staré nádrži u topení, kde jsem stále musel hlídat stav vody a chodil na půdu s kýblem vody, jsem to vyřešil snímačem ze dvou měděných drátů. Když se dostali nad hladinu vody v kotelně mi svítila kontrolka. Řešil jsem to tak, že jsem použil darlingtonův tranzistor a mezi jeho bázi a emitor dal snímací dráty. Když byly pod vodou tak se uzavřel a kontrolka nesvítila. Když se dostali dráty mimo vodu, tranzistor se otevřel přes odpor mezi bází a kolektorem a kontrolka se rozsvítila. Sloužilo mi to řadu let a spolehlivě než se dělalo nové topení s uzavřenou nádrží už u kotle. Když by si mezi kolektor a Ucc dal relé, můžeš tak ovládat co budeš potřebovat.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
Simil
Příspěvky: 185
Registrován: 16 říj 2008, 02:00
Bydliště: NR

#3 Příspěvek od Simil »

K Paradoxu som bežne používal LD12.Zapájal som to s odpormi,ako je na obrázku v pdf súbore,a slučku som nastavil ako 24hodinovú.Šlape to bez problémov.Tu máš návod.
Přílohy
LD-12.pdf
(228.89 KiB) Staženo 340 x

Uživatelský avatar
HoldingInfinity
Příspěvky: 43
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#4 Příspěvek od HoldingInfinity »

bastlir40: díky, ono nešlo ani tak o čidlo, jako spíš o zapojení k ústředně :-) ale i tak díky, návod se bude hodit možná u něčeho jiného. :)

Simil: no to je paráda a už koukám, že je i celkem levný :) bezvadný moc děkuji :) - nevím proč jsem chtěl znovuvynalézat kolo :-)


@moderátoři: chcete-li topic můžete smazat, pochopím. :-)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

HoldingInfinity píše:Stává se ale, že z deklu studny kondenzuje voda a postupně se tam akumuluje až přeteče do vrtu. Tzn. dávat sem tam pozor, jestli hladina nepřekročila nějakou míru....
A co takhle ten prostor nechat odvětrávat přes nějaký průduch opatřený jemným sítkem kvůli zamezení vlivu hmyzu a hlodavcům..

Uživatelský avatar
HoldingInfinity
Příspěvky: 43
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#6 Příspěvek od HoldingInfinity »

přesně tak to tam je...ale bohužel to asi není příliš funkční :/ udělala to tak firma...

Asi to odvětrávání nestačí a jsem s tím tak nějak smířený :) takže mě napadlo hlídat si to takhle... :-) zároveň mi taky šlo o to hlídání hladiny ve studně (prý se nesmí vyčerpat sloupec pod metr...či tak nějak...) takže tam hodím ty čidla dvě, jedno hodím v ústředně jako NC jedno jako NO a je to :)

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Do vrtu se dolů dávají dvě čidla, asi metr od sebe. Dolní vypíná a horní zase zapíná možnost čerpání - jako pojistka - vedle tlakového spínače.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Jestli můžeš zajistit, že normálně je hladina nejméně o 20 cm níže, než potřebuješ oznámit, dej tam membránový hladinový spínač z automatky a od něj trubičku dolů. Až k ní hladina stoupne, začne v ní i stoupat tlak a sepne mikrospínač (hloubku ponoru do sepnutí lze většinou nastavit, v každém případě ji odzkoušej). Máš tam vlastně bezpotenciálový kontakt galvanicky oddělený od okolí.
Proč je potřeba, aby zůstávala trubka co nejdéle na suchu, je zřejmé: při zaplavení se vlastně vždy automaticky zkalibruje. No jako v automatce.

Uživatelský avatar
HoldingInfinity
Příspěvky: 43
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#9 Příspěvek od HoldingInfinity »

Taky parádní nápad :) kdyžtak klidně diskutujte i dále a díky za nápady.

Momentálně už jsem to pořešil snímači LD12 navrženými výš. Funguje to parádně...a i to smskuje jak má :) takže opět díky bastlírno :)

serviceman: Díky, asi to tam tak je, bohužel předchozí majitel našeho domu to jistě nevěděl, takže nám tu kladl na srdce dávat na to pozor.

Hill: Díky :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

serviceman píše:Do vrtu se dolů dávají dvě čidla, asi metr od sebe. Dolní vypíná a horní zase zapíná možnost čerpání - jako pojistka - vedle tlakového spínače.
Pokud jsem pochopil, tak on řeší hromadící se kondenzát vzniklý srážením "teplé páry" na studených částí studny. a jeho hromaděním v části vedle ustí vrtu. A ten kondenzát je svině. Vleze všude. Paradoxně vyhodnocovací jednotku pro hladinostav zachránily dvě díry vyvrtané ve dně krabičky.. Přílišná vodotěsnost byla na škodu.. hromadila se tam voda a neměla kam vytíkat

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od serviceman »

Jen jsem reagoval na vedlejší poznámku "zároveň mi taky šlo o to hlídání hladiny ve studně (prý se nesmí vyčerpat sloupec pod metr...či tak nějak...)".
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Hladinové spínače do starších Tatramatek (například 245.x) taky umí dvě různé hladiny, má dva samostatně šroubkem stavitelné spínače. Jen výškový rozdíl nejspíš nepůjde až na metr nastavit, ale na půl metru to možné je.

Uživatelský avatar
HoldingInfinity
Příspěvky: 43
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#13 Příspěvek od HoldingInfinity »

serviceman píše:Jen jsem reagoval na vedlejší poznámku "zároveň mi taky šlo o to hlídání hladiny ve studně (prý se nesmí vyčerpat sloupec pod metr...či tak nějak...)".
Přesně tak i to se tu řeší/šilo :)

Odpovědět

Zpět na „Zabezpečovací technika“