Proudění vzduchu

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
romario86
Příspěvky: 5
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

Proudění vzduchu

#1 Příspěvek od romario86 »

Ahoj, dělal jsem si doma chlazení na brzdu, potřebuju tam do malého místa přívest hodně vzduchu, takže jsem koupil pořádný ventilátor, udělal jsem si k tomu takový trychtýř, k tomu jsem přidal hadicu a nasměroval jsem ji přesně kam potřebuju.
Výsledek je takový že z trysky jde jen minimum vzduchu a zbytek letí všude kolem ventilátoru. přitom výstup z ventilátoru mám utěsněný dobře, (otočený ho mám taky dobře.)
Není to ani tak elektro věc, ale třeba někdo víte, jak to udělat, aby to dobře táhlo???

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Tipoval bych, že je ten trychtýř moc krátkej, nebo tryska moc malá. Na tlačení vzduchu do menšího průměru se daleko víc hodí tento typ.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#3 Příspěvek od Jodr »

Funguje to následovně. Zřejmě jsi použil axiální ventilátor a ten ze své podstaty neumí pracovat do přetlaku. Pokud by jsi ho použil opačně tzn. z oblasti kterou potřebuješ chladit vzduch vysával, pak OK. Jinak pokud potřebuješ do toho místa jak píšeš foukat vzduch, musíš použít radiální ventilátor.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#4 Příspěvek od KUBO »

Neviem síce ako to vyzerá, ale na podobné účely sa používa ventilátor tzv. slimák - priame nasávanie a bočný výfuk. Aby ti netlačilo späť vzduch medzera medzi lopatkami a stenou ventilátora musí byť čím najmenšia(aj 1mm je niekedy veľa).
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

A co ten trychtýř upravit tak jak funguje tlakový reproduktor (tlampáč)?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

Axiální ventilátory se na tlačení vzduchu používají běžně. Důležité ale je, aby na vstupu a hlavně na výstupu bylo vedení vzduchu (kus trubky a ne jen volný prostor - což například ventilátory počítačových skříní nesplňují - to je konstrukčně vadný návrh, který snižuje účinnost, ale levný).
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
romario86
Příspěvky: 5
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

#7 Příspěvek od romario86 »

Použil jsem klasický axiální ventilátor, ale ten radiální by byl asi lepší, no to mě nenapadlo, asi eště zkusím před ventilátor přidat nějakou trubku,

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Nevím, jak se těm větrákům nadává, ale jsou tyyp, které mají kromě rotující vrtule ještě jednu, která je umístěna na výstupu, má obrácený sklon lopatek a je napevno. Usměrňuje rozvířený rotující vzduch, takže ventilátor dává vyšší tlak. Nebo pak radiální vysokootáčkový, s lopatkama zahnutýma "dozadu" (tento systém chladí notebooky, grafické karty, nebo se používají v aku vysavačích)

Jo už jsem si vzpoměl - "dmychadlo" - modeláři znají. Je i v každým moderním fénu.
Nebo tohle, to dává "Větru" dosti..
http://www.nafman.cz/figuriny-prislusenstvi.php

Uživatelský avatar
romario86
Příspěvky: 5
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

#9 Příspěvek od romario86 »

serviceman píše:Axiální ventilátory se na tlačení vzduchu používají běžně. Důležité ale je, aby na vstupu a hlavně na výstupu bylo vedení vzduchu (kus trubky a ne jen volný prostor - což například ventilátory počítačových skříní nesplňují - to je konstrukčně vadný návrh, který snižuje účinnost, ale levný).
Mám to ted vlastně tak, že na vstupu ventilátoru není nic, a na výstupu je trychtýř s hadicí, ale jak jsem psal tento způsob nefunguje v podstatě vůbec.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

Jak je ta hadice dlouhá a jaký je její průměr a průměr ventilátoru? Nevím jak trvale to má běžet, ale co použít starý vysavač?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Nastav vstup trubkou s menším průměrem (aspoň o 30%) než má vrtule s dýlkou aspoň 3 průměry a ten dosavadní krátkej trychtýř kterej je teď "za" vrtulí, dej jako rozšíření z průměru přívodu na průměr větráku "před něj". Na výstupní stranu udělej novej kužel, kterej bude mít obrácenej poměr dýlky a průměru - musí bejt delší než má největší průměr, aby se proudnice z výstupu vrtule k sobě sbližovaly "povlovnějším" způsobem. Minimum odhaduju tak na dvojnásobek velkýho průměru, radši bych dal trojnásobek. Zjednodušeně řečeno, ve finále postavíš něco, co bude vypadat jako laděnej vejfuk "dvojkužel" k dvoutaktním motorkám "kroskám", jen ho nebudeš mít zakroucenej jako ho mají ty krosky (doleva doprava nahoru dolů od válce pod sedlo)...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#12 Příspěvek od Jodr »

romario86 píše:Použil jsem klasický axiální ventilátor, ale ten radiální by byl asi lepší, no to mě nenapadlo, asi eště zkusím před ventilátor přidat nějakou trubku,
Nech trubku trubkou, fyzika je jen jedna. Pokud trváš na axiálu, zabal brzdu do obalu a vzduch z obalu vysávej, trubkou můžeš vzduch směrovat na požadovaná místa. Axiální ventilátor musí foukat do volného prostoru, pak má prodstatně větší účinnost. Jak už psal serviceman, axiály ve zdrojových skříních PC je zhovadilost, stačilo skříň mírně upravit a ventilátor otočit, aby ze skříně vzduch vysával.

Uživatelský avatar
romario86
Příspěvky: 5
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

#13 Příspěvek od romario86 »

hadice měří asi 30cm její průměr je 30mm a ventilátor má 120mm,
a ten kužel měří asi 10cm,
Větrák jsem zkoušel i otočit, ale on ani nenasává (z trysky na konci hadice)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

To je to, co jsem říkal. Moc malej průměr na konci a velkej sklon toho trychtýře. Možná by trochu pomohlo, kdybys nechal tak 10 cm délky průměr 120 a až pak to začal zužovat.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#15 Příspěvek od misocko »

necital som to cele ale jednoznacne je potrebne pouzit radialny ventilator - iba tento dokaze vytvarat tlak, axialny pracuje iba s uplne malym rozdielom tlakov (sanie/vyduch)
ked si zoberies , vsade kde je potrebny vecsi rozdiel tlakov (vvsavac, turboduchadlo ...) je pouzity radialny ventilator

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“