Vysavač Zelmer 322.0.E01E Flip

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

Vysavač Zelmer 322.0.E01E Flip

#1 Příspěvek od knawi »

Je možné rozebrat motor tohoto vysavače a zjistit důvod mírně skřípavého zvuku a vyčistit, případně vyměnit ložisko resp. uhlíky?
Nedaří se mi povolit matku na rotoru podle zde uvedeného návodu (úderem kladiva do trnu v trubkovém klíči ve směru otáčení turbinky), hřídel jde zcela lehce a setrvačnost je zřejmě malá. Pro jistotu se tedy ptám abych se nehmoždil zbytečně, navíc nevím ani jakým způsobem. Předem moc děkuju.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Matky na těchto motorech (typ 308.2) se nejlépe odtahují tak, že se do svěráku nastojato utáhne rovný bit a motor se na něho drážkou v hřídeli postaví - matka se pak odtahuje trubkovým klíčem (nebo něčím podobným) proti směru hodinových ručiček. Dobré je si nechat při odtahování naražený kryt turbíny, aby se nepoškodila. Ložiska jsou velikosti 608.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Pozor na mírně skřípavý zvuk . Pokud jsou namontovány kartáče , je tento zvuk normálním projevem !! Ne nadarmo se říká , co funguje , nech na pokoji .

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#4 Příspěvek od knawi »

Děkuju za rychlou reakci. Podle odpovědi jsem zjevně na půli cesty a to se tomu vysavači věnuju od dopoledne. Nemohl jsem ho odkrytovat, hledal jsem tedy podobné případy ale málo platné, je to drzost, že se do "opravy" pouštím. Motor je v plastovém pouzdru kombinovaném s gumou(?). Z krytu motoru jsem oddělil jenom plastový kryt hrany gumového těsnění otvoru sání turbinky. Lem je připnutý plastovými zámečky ke krytu zbývající větší části motoru. Tu odkrýt neumím, nedostanu se tedy k druhé straně hřídele a k využití nuty, o které se, pokud dobře rozumím, zmiňuješ. Děkuju Ti moc za radu, to hlavní jsi mně napsal - motor demontovatelný je.
Pokračování nechám na ráno, jsem v penzi a teď si dám panáka. Doufám, že motor nebudu rozbalovat tak dlouho jako jsem celý den hledal dva šrouby krytu vysavače. Ještě jednou moc děkuju.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Malá nápověda - motor se musí vytáhnout tak, jak je na obrázku (13) - nemělo by to být nic složité (je to jeden z nejjednoduších vysavačů od Zelmera), akorát se na sundání té gumy (26) musí použít trochu násilí.
Přílohy
332.GIF
(41.93 KiB) Staženo 198 x

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#6 Příspěvek od knawi »

@BOBOBO: to je výborná rada!! Ano, mám pochybnosti, jestli vysavač spíš nerozbiju. Je skoro nový, není ani zjevně zaneřáděný nebo opálený po el. zkratu. Syn ho chtěl vyhodit, že zasmrděl a přinesl ho poté, co jsem se troufale zmínil, že se podívám na uhlíky (jako před padesáti lety u tehdejšího Jupitera). Takže na radu ohryzka36 nezapomenu, může se hodit, ale ráno se zachovám podle Tvé rady a vysavač dám opět šetrně do kupy.
Pánové, děkuju za laskavé rady a zdravím.

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#7 Příspěvek od knawi »

to ohryzek36: to je báječný!!! Vidím, že jsem si měl dodat odvahu a napsat o radu dřív a nemordovat se. Je holt vidět, že jsi zkušený a znalý. I na toho panáka jsem zapomněl! Děkuju moc!

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#8 Příspěvek od knawi »

Ještě si troufnu na jeden dotaz. Plastový kryt motoru má na opačné straně od turbinky jakousi kapsu s přepážkou a s otvorem do motoru u svého dna. V tom otvoru lze nahmatat textilní měkou ucpávku. Laicky bych řek´, že to je vyústění, výfuk. Ale ucpaný... I kdyby to byl filtr, pozice 34 na schematu komponentů, tak je dost hutný. Má to tak být? Snad to není cizí předmět. Děkuju za případnou odpověď.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#9 Příspěvek od ohryzek36 »

Ta textilní vycpávka je podle popisu tlumící vložka. Už je to chvíli, co jsem tento vysavač opravoval, takže si napamatuju detaily (proto jsem sem také hodil ten výkres), ale může být klidně i z hrubého molitanu (jestli přes to jde vzduch) nebo i z nějaké netkané textilie (jestli přes to vzduch nejde a jenom je tím vyložený motorový prostor). Cizí předmět se tam nedá moc jednoduše dostat (jedině tak zadem po oddělání krytu) - nasátí něčeho podobného by turbína asi nepřežila.

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#10 Příspěvek od knawi »

Logická odpověď, děkuju a zdravím.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#11 Příspěvek od MiraSt »

BOBOBO píše: Ne nadarmo se říká , co funguje , nech na pokoji .
Nesouhlasím. Kdo to umí a chce tak doporučuju preventivně rozebrat a buď namazat nebo vyměnil ložisko u turbíny. Měl jsem několik vysavačů kde se buď: ložisko zadřelo a vytavilo plastové uložení, ložisko bylo úplně suché a vydávalo strašné zvuky, vytavila se plastová klec na kuličky a rotor si občas škrtnul o stator o turbíně nemluvě a v jednom případě se rozpadla ocelová klec na kuličky, vyrazila krycí plech, klec vlítla do vinutí a bylo po rotoru.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Jenomže to jsou stavy , kde předcházel jistě velmi zvýšený kravál za provozu . Kdežto , jestli jsi vůbec četl vstupní příspěvěk a umíš si to vyložit v češtině a znáš zvuky z komutátorových motorů , tak mírné skřípání je úplně běžné-je to zvuk vydávaný uhlíky stírající komutátor a o tom nemíním polemizovat .

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od otakarv »

Jenže knawi taky píše o tomto:
Syn ho chtěl vyhodit, že zasmrděl a přinesl ho poté, co jsem se troufale zmínil, že se podívám na uhlíky (jako před padesáti lety u tehdejšího Jupitera).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Tato debata takto ztrácí cenu . Pokud má motor venku , tak ho spustí a jestli nehoří uhlíky na komutátoru , tak co by vrtal v ložiskách . Pár prošlýchb chlupů skrze motor pěkně zasmrdí a zrovnatak odrušovací kond . Já z důvodu smradu tedy ložiska neměním .

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od otakarv »

Počkáme až knawi napíše co zjistil za závadu.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“