GENIUS SP-HF1255A, nekvalitní bedýnky/zesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

GENIUS SP-HF1255A, nekvalitní bedýnky/zesilovač

#1 Příspěvek od ondoubek »

Dobrý den, mám bedýnky GENIUS SP-HF1255A a zdá se mi že nehrají moc dobře. Když je vybudím asi na 75% tak začne zvuk jakokdyby rachotit a ani na 100% hlasitosti se mi nezdá že by to bylo udávaných 40W. V obýváku máme bedny SONY se zesilovačem 80W a na 20% hlasitosti hrají více než ty moje na 100%. Čím to je? Nekvalitní zesilovač? Dá se nějak změřit skutečný výkon?
Vevnitř je trafo 14V 2,5A, nestíněné jacky a bassreflex je rulička z hajzlpapíru. To si ze mě dělají prdel? Chladič horký jak sviňa, bych se nedivil kdyby tam něco brzo odešlo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Za malo penazi malo muziky...

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#3 Příspěvek od ondoubek »

To je mi jasný, ale myslel jsem že Genius zas není tak zlá značka. Nejradši bych si to celé překopal. Zkusil jsem vrazit GE diodu do vstupu a na ní metr drátu a hrálo mi rádio :D

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Co znamená "vybudím na 75%, 20% hlasitosti"? Vytočení potenciometru na 20% dráhy neznamená 20% výkonu. A jinak, nechceš srovnávat SONY s GENIUSEM, že ne? PS kolik dává výkonu trafo 14V 2,5A? A to se ještě dobrá třetina propálí na chladičích.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Za tu cenu asi lepsie reproduktory od ineho vyrobcu nekupis. To ale neznamena, ze su dobre - len to, ze ostatne su horsie.

Prekopavat to nema zmysel, pretoze ti nakoniec nezostane nic povodne.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Ty bedýnky mají deklarovaný RATED OUTPUT POWER 22,6W (což odpovídá možnostem použitého koncového zesilovače STA540SA, pokud by zdroj udržel napětí alespoň 17V při plném výkonu, což zjevně nehrozí) na každý kanál při zkreslení 10%. Přitom zkreslení při 1W se udává 0,02% při 0,1 - 4W a samotný koncák umí při 17-20V napájecího napětí v můstkovém zapojení do 8Ω reproduktoru jen 20W při 10% zkreslení. V tomto zapojení totiž čtyřohmové reproduktory neuživí proudově a, jsou-li použité, pak jen polovičním výkonem.
Jenže průběh zkreslení klesá poměrně zvolna, takže na 1% se dostane při -4dB, t.j. při výkonu 12W na kanál!
Ve skutečnosti bude dosažitelný výkon ještě nižší při buzení reproduktorů monofonně, tedy shodnými signály do obou kanálů, protože budou odebírat ze zdroje stejný proud ve stejnou dobu a napájecí napětí dlouho neudrží filtrační kondík ve zdroji, tedy časté odběrové špičky nepokryje.
Suma sumárum - ty bedničky mají skutečný využitelný výkon 2x12W, pak už zkreslení roste.
Nějak mi nesedí citlivost podle servisního manuálu: pro 1W je třeba 260mV, ale od 375mV nahoru roste zkreslení nad 1%, tedy už od 2W!
A při 6,5W uvádí už zkreslení 10%.
Takže zřejmě zdroj (k němu v manuálu chybí i údaj o napájecím napětí koncových stupňů) nedává ani 16V naprázdno, spíše méně, a možností koncového zesilovače zřejmě z důvodu spolehlivostí zcela nevyužívá.

Je to prostě Genius: bedýnky v dolním cenovém segmentu, slabý zesilovač i nepříliš účinné reproduktory, od nichž se dá očekávat, že u počítače budou hrát slušně, poslouchány zblízka. Ale na velký obývák už to chce něco, s čím si výrobce při vývoji opravdu vyhrál - a nechal si to zaplatit.
Na zahradní párty už jsou vhodné jen jako zvuková kulisa.

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#7 Příspěvek od ondoubek »

Hill, díky za vysvětlení, mě se zdálo že těch 20W+20W fakt nemají :D No, od otočení 50% dráhy potenciometru už je zkreslení docela znát.
Asi to bude chtít něco lepšího, tak si počkám půl roku na TA-A590 + bedny (vše od Sony).

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Thales »

Že by zrovna Sony byla dobrá volba to teda nevím. Zejména co se týče beden.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

To mozno nie, ale s Geniusom neporovnatelne :D

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#10 Příspěvek od ondoubek »

Thales: Jsou staré tak 30 let, ale hrají stále perfektně. Ještě Made In Japan. Budeme do obýváku kupovat domácí kino, tak tahle zbydou mi.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Len aby po kupe domaceho kina nenastalo neprijemne prekvapenie ako pri tomto Geniuse...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

To nastává nezřídka, když si natěšenej uživatel donese domů "moderní krám" a ono to hraje hůř, jak "starej krám".

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#13 Příspěvek od ondoubek »

rnbw píše:Len aby po kupe domaceho kina nenastalo neprijemne prekvapenie ako pri tomto Geniuse...
Samsung zas bude o třídu výše ne? A nebo Onkyo?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Sanyo bych také podpořil, takový mikrosystém DC-AS1600DX má zvuk překvapivě dobrý, jakkoli jeho rozměry, zejména reprosoustav, na pohled mnoho neslibují. Bohužel už je to dva roky, dnes už nic podobného v nabídce není vidět, pak je na řadě Onkyo nebo Denon.
Pokud by ti šlo jen o lepší náhradu toho Genia (bez dalších zařízení, jako rádio, USB port, DVD atd), tak daleko lepší je pár aktivních bedýnek AQ M22, v nichž už vhodný zesilovač je, nebo něco z řady AQ Tango (83 nebo radši 85), případně o něco menší AQ Labrador 279, ale to jsou jen pasivní regálové bedýnky, takže jak k Tangům, tak k Labradorům potřebuješ zesilovač, naprosto vyhovující je AQ M3(D), ať to máme od jednoho výrobce.

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#15 Příspěvek od cafenet »

tak nějak mám pocit že 2.1 systémy ve stejné cenové hladině mají téměř vždy hodně na vrch, především pro poslech v blízkém poli

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“