Zapojeni gramofonu do Mix pultu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jurajus
Příspěvky: 60
Registrován: 09 led 2013, 01:00

Zapojeni gramofonu do Mix pultu

#1 Příspěvek od Jurajus »

Ahoj, běžně mám doma gramofon zapojen do mixpultu na vstup PHONO(citlivější a ekvalizovaný pro vyrovnání nelinearity magnetodynamických snímačů). Nyní mi přibyde gramofon (TESLA NZC 142), který má v sobě zesilovač. Chtěl bych ho také zapojit do mixu. Ze zesíku již nepoleze signál, který je třeba ekvalizovat přes phono vstup. Tím pádem použiju na mixu vstup LINE. Moje otázka zní: Můžu ze zesíku gramofonu přivést signál do vstupu LINE na mixu? Nebude signál moc silný i při ztlumení?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Naopak, výstup signálu na konektoru pro nahrávání na magnetofon (zleva: pin 1=levý kanál, pin 4=pravý kanál, pin 2=kostra; piny 5 a 3 jsou vstupy pro přehrávání z magnetofonu) je naprázdno asi 0,3-0,8V podle použité přenosky (bez ohledu na to, zda je krystalová nebo magnetodynamická).
Ale jde o proudový výstup o výstupním odporu 100kΩ pro tzv."diodový" vstup magnetofonu, na němž po zatížení vstupní impedancí typ. 5kΩ je pak úroveň o 26dB nižší.
Jinak řečeno - v konektoru s označením RADIO máš měkký zdroj signálu, vlastně zdroj konstantního jmenovitého signálového proudu asi 5µA.
Buď máš na mixu vstup s hodně vysokým vstupním odporem, pak bude stačit i linkový, jinak, pokud má mikrofonní vstup impedanci 2kΩ nebo nižší, nepřebudíš tím ani mikrofonní vstup.

Toto uspořádání podle DIN vycházelo z toho, že se signál bral z rádia přímo z diod(y) detektoru, proto se výstupu rádia říkalo "diodový". Některé magnetofony ale, pokud právě nenahrávaly, měly zkratovaný vstup, což by zkratovalo i signál v rádiu. Proto je mezi detektorem a konektorem odpor 100kΩ případně i větší.
Na vstupním odporu magnetofonu pak vznikl úbytek napětí v řádu málo desítek mV.
Protože se i u tohoto gramofonu musela ctít norma, je jeho výstupní proud také přizpůsobený nízkoúrovňovému vstupu evropského magnetofonu, jako by nahrával z rádia.

Uživatelský avatar
Jurajus
Příspěvky: 60
Registrován: 09 led 2013, 01:00

#3 Příspěvek od Jurajus »

Uff... na vystup pro nahravání jsem zapoměl. Takže ten mohu vrazit do mixu aniž bych se bál že něco přebudím? Ten předpokládám není zesílen koncovým stupněm, nebo tak něco? Už ale bude ekvalizován a nebude třeba ho hnát přes phono?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

No jistě, signál je vyvedený za korekčním předzesilovačem (ten se přepíná na korekci RIAA pro magnetodynamickou přenosku nebo do lineárního težimu pro krystalovou přenosku a všechny ostatní zdroje signálu) a úroveň na něm je závislá na citlivosti systému přenosky.
Korekce a řízení hlasitosti na tento výstup vliv nemají.

Uživatelský avatar
Jurajus
Příspěvky: 60
Registrován: 09 led 2013, 01:00

#5 Příspěvek od Jurajus »

Dovolim si malou opravu, konektoru s označením R(RADIO, ve schematu ctverecek s antenou) je pouze vstup. Konektor s označním magnetofon(ve schematu to vypada jako civka kolecko a nejaka sipka, symbol asi mag.hlavy) je vstup a vystup o kterem mluvite, na gramci je to oznaceno stejne jako ve schematu. Jen by me zajimalo jak to myslite zleva??Kdyz vezmu gramofon a otocim ho zadnim panelem k sobe??

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Přece konektor DIN je definovaný normou (proto se mu vlastně říká DIN):
Když koukáš do dutinek a velký výřez je dolů, tak jsou vývody zleva, jak jsem popsal:
............2
......4...........5
..1..................3
(a tady dole uprostřed je vodicí výřez)
Konečně - ta čísla jsou vždy vylisovaná jak na samici, tak na samci na straně pájecích míst, tedy jsou vidět jen po odkrytování.

Jinak zleva ke středu máš výstup levého kanálu, výstup pravého kanálu a zem. Pravé dvě dutinky tě nemusí zajímat.

Uživatelský avatar
Jurajus
Příspěvky: 60
Registrován: 09 led 2013, 01:00

#7 Příspěvek od Jurajus »

Děkuji, rozdělal jsem konektor a je to tam :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“