Cín

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od kybler »

Hlavně to na to bezolovo chce pořádnej hrot a nepoužívat to na SMDčka, praskaj!
Pokud ty desky poctivě vrtáte, tak to obstojí. S tímhle se mi pájí opravdu pěkně.
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#17 Příspěvek od kutilmil »

Pre sendyx
Teplota hrotu nieje veľká. Mám spájkovačku s plynulím nastavením a zobrazením teploty. Teplota sa meria.
Spájkujem uplne nove DPS a úplne nové súčiastky.
Technika spájkovania tiež nieje zlá. Spájkujem tak isto cca 20 rokov.
A to hlavné: Keď zoberiem do ruky starý cín, ukradnutý ešte snáď z kovoslužby tak ten zaťeká perfektne. Kdežto táto k*rva je nanič. Aby som nekecal tak dá sa s tým zaspájkovať ale nieje to ono. Musím nastaviť strašne vysokú teplotu spájkovačky až na 360 až 390°C. Pri nižšej teplote to absolutne nezateká.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Napíšu to znovu a naposled :

- Pájka s MTL401 není (nie je) náhrada za ten čínský sajrajt z GM, protože ten obsahuje tavidlo typu RA (vysoce aktivní)

- je nutné si koupit pájku, nejlépe Sn63Pb37 s tavidlem MTL408, nebo 458, 468, tavidlo bude mít obdobné vlastnosti

- pájecí teplota 360-390 je hovadismus, tavidlo se dávno odpařilo nebo zdegenerovalo a pájka oxiduje

- nové součástky, tím se míní díly, vyrobené max. před 6 měsíci a kvalitně skladované

Zajímavé je, že paní, která se živila donedávna osazováním desek ve velkém, téhle pájky spotřebovala nejméně 20kg bez problémů...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Mne tiez raz niekde predali nieco s MTL401 a robilo sa s tym zle. Ale nekupujem niecoho kilo, ked neviem, co to vlastne je!

BTW. Pouzivam 350-360°C pri opravach bezne. Ale neviem, ako presne to mera teplotu.

Uživatelský avatar
Jarous
Příspěvky: 216
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Jarous »

Hmm, pred viac ako 15 rokmi som kúpil 10kg Sn60Pb40 s tavidlom MTL401, nikdy žiadny problém, ani za socíku s vtedajšou pájkou. Dôležité je mať nastavenú správnu teplotu a používať vhodnú techniku pájkovania.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#21 Příspěvek od kutilmil »

Sendyx aj ja viem ze to je hovadina taka velka teplota. ale to je realita. ked dam nižšiu vôbec sa s tým nedá robiť. Ak neveríš prídi na kávu a predvediem ti, prípadne si to odskúšaš.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#22 Příspěvek od kutilmil »

Zdravím.
Tak som dnes volal do kovohutí a bol som milo prekvapený ich prístupom.
Pán inžinier mi vysvetlil, že táto spájka nieje vhodná na ručné spájkovanie. Doporučil mi spájku Sn60Pb40E s tavivom F1. Po obede kúpim, odskúšam a dám vedieť. Ďalej mi ponúkol, že mi zdarma pošlú vzorky spájok na odskúšanie a že potom si môžem kúpiť aká mi bude vyhovovať. Túto ponuku som však nevyužil, lebo potrebujem spájkovať ešte dnes.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od durkovic »

ja používam cín Sn60Pb40.

rozhodne sa ale nespolieham len na tavidlá obsiahnuté v tých cínoch... pred spajkovaním bud potriem plochu spájkovania súčiastky tavidlom alebo ak som mimo dielňu mám vo vercajku stále krabičku "soldering flux-u" čili kolofónie... bez použitia tavidla alebo kolofónie nikdy spájkovaný spoj nebude vyzerať dobre... ak spájkujem trafo pájkou tak špičku hrotu najprv do kolofónie a potom prikladám k miestu spájkovania kde je aj nožička súčiastky - priložím cín a krásne sa nožička zaleje cínom a spoj je hotový s leským povrchom a bez nejakých ťahaníc... zvyšnú kolofóniu následne po ukončení opravy (stavby zapojenia...) očistím celú DPS pomocou starej zubnej kefky namočenej v technickom liehu...hotovo.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Davidus »

zajímavý, já se při pájení běžných DPS pohybuju v teplotním rozsahu 250-300° 8O

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#25 Příspěvek od kutilmil »

Tak kupil som podľa rady kovohutí spájku S-Sn60Pb40E s tavivom F1 a môžem povedať, že s touto to ide perfektne. Aby sme si rozumeli. V kovohutiach hovorili že nieje problém v mojom prípade v tavive ale v samotnej spájke (cíne). Ale že pre stopercentnú istotu mám použiť tavivo F1. Že tá čisto eutektická spájka nieje vhodná na ručné spájkovanie.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od forbidden »

No já nedám dopustit na Sn60Pb38Cu2 s MTL468 z Kovohutí. Teplota na pájce 265-285 °C.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

kutilmil píše: V kovohutiach hovorili že nieje problém v mojom prípade v tavive ale v samotnej spájke (cíne). Ale že pre stopercentnú istotu mám použiť tavivo F1. Že tá čisto eutektická spájka nieje vhodná na ručné spájkovanie.
Nesmysl, kdo tohle v kovohutích mohl tvrdit ?
Eutektika se naprosto běžně používá na ruční pájení !

Tavidlo F1 je taky kategorie RA, jako ten čísský prevít z GM, akorát o dost horší než MTL458/468/408, kterou jsem ti doporučoval. Ale komu není rady, tomu není pomoci.


2 Durkovic - špatný postup pájení, bohužel, přídavné tavidlo při správném postupu se používá zcela vyjímečně (cínování lanek, mechanika, špatně pájitelné konektory).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

Kolofoniu som nepouzil ani nepamatam, ani s "trafopajkou" som ju nepouzival (a tu uz tiez nepouzivam). A pokym nemusim, tak zvysky tavidla necistim.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#29 Příspěvek od Sendyx »

Tak ono pokud se použije vhodné tavidlo a je ještě i volba pájky s několika obsahy stejného tavidla (mívali jsme stejný drát s 0,8 - 1,5 - 2,5%), dá se zvolit při hromadném osazování takový postup, že ty zbytky jsou téměř nulové.
Samozřejmě pro nějaké opravářské pájení je spíš lepší mít pájku s větším obsahem tavidla, aby byl zaručen přebytek i při delším ohřevu.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od durkovic »

nikdy som nemal potrebu meniť tento spôsob pájkovania tak nás to učili pred rokmi na SŠ .... na VŠ ked sa čo to spájkovalo bolo tavidlo tiež k dispozícii... stále sa jednalo skôr o "hobby" spájkovanie keď sa "čo to" stavalo vyrábalo... nič profi...

áno dnešné cíny obsahujú už tavidlá a pri kvalitnom povrchu ktorý sa ide spájkovať a správnej teplote spájkovačky nieje potrebné použivať pridavné tavidlo... ale zvyk je zvyk :)

aj tak si každý spájkuje svojou metódou ktorá mu najviac vyhovuje :)
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Odpovědět

Zpět na „Poradna“