Chyba spínaného zdroja

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

Chyba spínaného zdroja

#1 Příspěvek od NEONI »

Dobrý deň,

mám upravený PC zdroj, ktorý má upravenú spätnú väzbu, takže výstup nieje tvrdých 12 V ale regulovatelných 3-14,4 V. Podarilo sa mi pri nabíjaní batérie spojiť + pól zdroja s krabicou, ktorá je samozrejme uzemnená. Zdroj sa len vypol a nejde zapnúť. Stalo sa mi to včera večer 23h, tak som ho len otvoril a skontroloval poistku na primári. Je v poriadku. Teraz v práci rozmýšlam, kde môže byť chyba. Nestretol sa s tým už niekto? Polovodičová poistka tam pokiaľ viem nieje, asi ma čaká dlhé meranie. Inak je to klasický ATX zdroj bez PFC, osadený KA7500.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Nakadah »

Mrkni na dvojitou usmernovaci diodu 12V vetve, podle me bude prorazena. Zdroj nedovoli zapnout ochrana, protoze s prorazenou diodou to jede do zkratu. Pokud je dioda v poradku tak prover tranzistory na primarni strane, jestli to taky neodskakaly. Hlavne opatrne...325V DC na primaru je smrtici. Nak

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

dvakrat sa mi podarilo to iste a dvakrat to bol trand na vstupe - vlastne raz oba. odkedy mam 4 nahradne , tak sa mi to nepodarilo :D

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#4 Příspěvek od milous2 »

No kdyby ten, kdo zdroj upravoval, "odpařil,odloupl" na pl.spoji růžek spojující krabici s vlastním zdrojem tak se to nestalo.Je potřeba na to při úpravách pamatovat! Na druhou stranu,kraťas mezi + a - na jednoduše upraveném zdroji bude mít stejný efekt. Pojistka někdy nestačí ani zareagovat a jde/jdou do nebíčka,když to dobře dopadne vst. tranzistory.Měřit na vypnutém a "odpočinutém" zdroji!!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

Hlavně ten, kdo odpojí růžek spojující zdroj s krabicí, se tím dopouští pěkně nebezpečné prasárny, protože se tím zruší uzemnění sekundáru. A PC zdroj nemá dvojitou izolaci. Takže to potom může zabíjet.

Při zkratu na výstupu se opravdu většinou zničí jeden nebo oba tranzistory na primáru, pokud oba, tak to způsobí zkrat a veme to s sebou i usměrňovač a pojistku.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od Mirda »

Taky jsem přestavěl 400W PC zdroj na regulovatelný a při zkratu se v pohodě vypne musím odpojit od sítě znovu zapnout a jede dál. Dává do 12 V větve 25A.

Uživatelský avatar
martin980
Příspěvky: 73
Registrován: 23 led 2012, 01:00

#7 Příspěvek od martin980 »

Dobrý deň.
Ja mám zdroj s obvodom FSP3528, krabicu z neho nemám tak neviem ani výrobcu, ktorý bol spálený vymenil som v ňom tranzistory z primáru a 1ohmove odpory, no pri zapnutí sa hneď vypne.
Vedel by mi niekto poradiť čo by tam ešte mohlo byť? Schému som nenašiel, diody som kontroloval.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Mirda »


Uživatelský avatar
martin980
Příspěvky: 73
Registrován: 23 led 2012, 01:00

#9 Příspěvek od martin980 »

Tá úprava sa mi celkom páči, len pod obrázkom píšu že tie červené súčiastky treba odstrániť, no neviem či ten obvod pôjde bez kontroly 3,3V 5V a 12V.

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#10 Příspěvek od NEONI »

Tak znovu problém. Pred nejakým časom som zdroj požičal kamarátovi na nabitie autobatérie. Teraz má na výstupe max. 9.5 V (má byť cca 14 V). Pri znížení napätia spadne na cca 1.5 V a na pootočenie potenciometra už nereaguje a dosť hlasno píska. Cievka je veľmi teplá. Pri opätovnom zapnutí zdroja nabehne, ale výstup sa ani nedá zaťažiť. Tranzistory primáru sú v poriadku, výkonová dióda tiež. Príkon zdroja naprázdno je 7.7 VA. Nestretol sa niekto s podobným problémom?
Naposledy upravil(a) NEONI dne 19 led 2020, 12:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Nakadah »

Řešil. A přestal jsem komukoliv půjčovat svoje vybavení.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“