Chytré baterie(hw/diy "programátor",win vs linux)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

Chytré baterie(hw/diy "programátor",win vs linux)

#1 Příspěvek od Bastlfanda »

Zdravim,
přemejšlel jsem nad poradnou a programátorskou sekcí, ale je to asi obecnější, tak to snad patří spíš sem...
Prokousávam se netem i bastlírnou (kde jsem taky našel pár starších témat, ale ty by skoro zasloužily "sesumarizovat"...) a chtěl bych se pustit do "intimnější komunikace" :) s baterkama/eepromkama a i když jsem toho našel už imho docela dost, pořád v tom plavu a nemam kompletní představu ani o funkčních rozdílech (možnostech) různejch řešení.
Pro Linux je jednodušší hw (a bez potřeby ext.napájení), ale víc "diy" UI/sw/knihovny,... ( http://frantisek.rysanek.sweb.cz/baterie.html ) a nevim, co všechno (jaký eepromky,...) je to schopný přes těch "pár drátků"/I2C přečíst/zapsat ...

Pro Win je asi nejrozšířenější SBW ( http://sbworkshop.com/ - 160babek a seznam těch pamětí je docela velkej a některý typy se snad používaj i řj v autech, ne? To se ještě taky musim mrknout podrobněji ...), se kterym se i v demu asi dá leccos dělat "jednodušeji" (i zapisovat?/factory reset? Nenašel jsem přesný omezení toho dema, zato jsem např. ve FAQ narazil na doporučení vždycky odpájet, přitom se tváří, že by mohl bejt schopnější i přes chip/SMbus baterky bez rozebrání *) a vyžaduje svuj hw ( http://sbworkshop.com/SBWorkshop.com/i2c.jpg ), i když jednoduchej, tak s potřebou ext.5V (co je "nejlepší"? Viděl jsem adaptéry i s USB - může to bejt z toho samýho kompu/ntb? Jaký jsou tam proudový požadavky?) a ideálně v kombinaci s "přepínačem" pro analyzátor článků ( http://sbworkshop.com/SwitchingBoard.gif - je k něčemu v tom demu? Pro Linux je taky něco podobnýho? Nebo nějakej jinej sw pro win? )
Nebo rovnou nějaký jiný/novější rozhraní než těch 6 invertorů? (Koukal jsem, že v gme ho maj za 15,-, ale při min. odběru 25ks :? ) ... Mohlo by bejt něco třeba přímo do USB, ne? ;) Našel jsem i něco z východu ( http://translate.google.com/translate?h ... tery-1.htm ), co nápadně připomíná sbw rozhraní, ale výčet (řad) pamětí (resp. jeho "ilustrace" z datasheetů) mi přijde jinej ...
* - co se HW týče, nejraději bych si zbastlil něco samozřejmě co nejuniverzálnějšího 8-) :wink: a přitom spolehlivýho a ne zas moc náročnýho na obsluhu :lol: ... což je asi trochu utopie, ale raději se nejdřív zeptam, že ;) (neřikam, že tim chci nahradit nějakej "našláplej" programátor nebo se hned vrtat do všech dostupnejch eepromek, ale docela by mě zajímaly zkušenosti jak s těma palivoměrama, tak možná i s dalšíma eepromkama, i když vim, že ty typy můžou bejt dost rozdílný a mít svý vlastní "komunikační nároky", ale dost jich je de facto "na jedno brdo" ... ) Jaký máte zkušenosti s těma tenkejma lakovanejma drátama? (Jaký přesně to jsou/odkud?) Nebo co používáte dalšího/jinýho? A jak je to s tim (ne-) odpájením? Povedlo se někomu takhle bez odpájení odpálit nějakou součástku,ap.? Co třeba ty klipsny? (I když to bude asi dražší a těch pouzder je přecijen dost typů) Má cenu se do toho pouštět bez horkovzdušky? (Pro začátek baterky od HP, Acer, možná Psion, atd.) Má příp někdo tip i nějakou šikovnou horkovzdušku? :oops:
No už to nebudu prodlužovat, jen teda v rámci toho "sumarizování" ještě dam namátkou pár dalších linků, ze kterejch jsem zatim (někdy jen zběžně) čerpal, některý jsou v těch starších tématech:
http://www.inteline.cz/jaknato/060922-repase-baterie/
http://www.hw.cz/konstrukce-a-moznosti- ... kumulatoru
http://www.hw.cz/navrh-obvodu/software/i2c-bus.html

PS: ještě "třešnička" na konec, když jsem si vzpomněl, jak někdo psal o nalezení adaptéru u SBW - zkusil jsem jen tak "na osahání" u HP Compaq 2230s (bez LPT portu/připojenýho ext. rozhraní) demo verzi 3.71 a v levym dolnim rohu mi to píše "Adapter OK" , přitom to nic nevyčte ani z interního SMBusu (narozdíl např. od Everestu, ap., i když toho taky moc neni a bůhvíjak je to s přesností/interpretací údajů, jinak "Typ senzoru" je dle Everestu "SMSC EMCT03 (SMBus 4Ch)"... )
Naposledy upravil(a) Bastlfanda dne 18 úno 2014, 03:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Atlan »

Ked chces daco robit s baterkami musis ich rozobrat inak sa clanky nedaju vyenit a reset je nanič, navyse niektore baterky maju PROM cipy tak ze po vymene bateriek novycip (uP), tie co maju eeprom su reelativne OK. Tie co maju eeprom a uP su tazsi oriesok kedze treba vediet co kde zmenit, navyse byvaju uzamknute kodom co je problem.

Nieje to vec pre zaciatocnika. A cena clankou je taka ze sa to pomaly neoplati robit.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#3 Příspěvek od Bastlfanda »

To už jsem de facto taky zjistil (a už jsem i docela "nenásilně" rozlouskl i tu HSTNN-OB77, ale to bych možná mohl pokračovat v pův.tématu ;) ), i to, že některý eeprom/u některech chipsetů(?- to je právě to) potřebujou odpájet min. jednu nohu, aby se nechaly přepsat) a že některý bat. maj i vyvedený checkpointy (ta viz.výše má dps docela "zablitou" nějakym tim lepidlem, podobně jako články, to budu muset ještě očistit a aspoň proměřit články, ap., než se do toho začnu víc vrtat... už jsem si našel i první datasheet, ale zrovna ne toho, co potřebuju ;) ), čimž odpadá potřeba horkovzduchu, kterej si ale asi stejně časem pořídim...
Neřikam, že nejsem v podstatě začátečník (konkr. s těma eepromkama), ale zas ne úplně, vrtam se do všeho možnýho a ani šestnáctková/dvojková soustava mi nejsou cizí vč. (stařičkejch) základů programování a v tom se mi právě víc líbí ten SBW (že konkr. o těch palivoměrech ví víc než já), jen jsem se ještě nedopátral přesnýho omezení toho dema, atd. ...
Co se zápisu týče, tušim, že linux bude "přímočařejší"(už podle "interface") a "kompatibilnější", ale zas uživatelsky "méně přívětivej" ;) ...
A abych pravdu řekl, víc mě v podstatě zajímaj ty "inteligentnější" chipsety, takže neni do budoucna vyloučenej ani nějakej programátor, ale řikal jsem si, že tohle by mohl bejt dobrej způsob "úvodu do problematiky" ;)

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#4 Příspěvek od Bastlfanda »

no na začátek jsem si možná nevybral tu nejjednodušší baterku ( s MAX1781), pro vyzkoušení nějakýho čtení/zápisu napřímo (ať už přes ten Linux nebo s tim sbw, až najdu, kde koupit toho švába ideálně po kusech ;) ) by bylo možná lepší začít s něčim staršim ;) (ještě tu mam starej Omnibook, kterej má právě i LPTčko a na baterku už skoro nedrží, tak ještě kuchnu tu ;) )
edit: ta je Ni-Mh (F2105A), která by sice měla mít "benevolentnější" management, ale asi je u ní pravděpodobnější, že články (nebo nějakej z nich) budou za zenitem a vypadá skoro nedobitněji ...
edit: tak mi "neodolala" 8-) ... 9 článků (ale zase Japonský Sanyo a ne Čína...) a asi vcelku "provařenej" bq2060A s eepromkou 24C01A ...

edit2: ještě k tý novější baterce - tohle mi přijde vcelku srozumitelný ;)
Obrázek

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#5 Příspěvek od Bastlfanda »

tak jsem se z toho ubrt.com.ua proklikal až na http://www.ebay.com/itm/Texas-Instrumen ... 5402e83988
Za ty prachy bych to bral hned možná i s tim poštovnym (i když bych se o něj raději s někym podělil, ideálně s někym, kdo už má zkušenosti s objednáváním z ebaye a objednal by to :) ... ale aby se to ve finále neprodražilo o dph a clo :( ) a je pravda, že to už by asi pomalu zasloužilo ten stabilizovanej zdroj (kterej taky nemam :( )

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#6 Příspěvek od Bastlfanda »

Nikdo nic? ...
Třeba srovnání (ceny vs "schopností") sbw a ubrt? (Kde jste kdo co pořídili? Jestli to není "drazetajný"? :lol: ) V tý Ni-MH je několik článků mrtvejch a uvidim, na kolik by vyšla výměna, možná by to za to stálo už jen kvůli klidu/záloze napájení, když má to LPTčko, ale na to aby to ta bat. event. "podržela" noťas např. při zápisu a při výpadku el. to nemusí bejt zrovna fungl nová bat./články ...
Ale u tý HSTNN-OB77 jsou ty články "na první oměř" +- stejný, takže tam by možná stačil fakt jen reset, aby se zas podstatně prodloužila výdrž...
Dokonce jsem našel už i nějakej datasheet toho MAX1781 (a taky je to první a posl. MAX, kterej je v tý black verzi bez potřeby MAX-Tools, resp. až na všechny jeho novější brášky je třeba ten green label s MAX-Tools - ty ubrt.com.ua se mi načítaj hrozně dlouho :? ...) - bude nějakej "zamknutej", ap.?
A pořád se mi nedaří najít datasheet k tý dps (hlavně popis checkpointů) :(

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od Atlan »

Datasheet ks dps, zabudni. Na tomto lahko nezarobis.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#8 Příspěvek od Bastlfanda »

222,-/ks 4000mAh Sanyo v Gesu ... to se asi pos*ali v kině (dva litry jen za články, který maj technologií zjevně dost daleko k těm, který "dusí" ta ropná m*dka Chevýron...)
Asi obejdu sd, ap. nebo tam narvu nabíjecí tužkový :lol: (když se mi povede přepsat kapacitu)

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#9 Příspěvek od Bastlfanda »

Atlan píše:Datasheet ks dps, zabudni. Na tomto lahko nezarobis.
No tak se k tomu budu muset holt proměřit.
A čo ty túná trepeš o zarábání? Asi nemoc dnešní doby ... :roll:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Na eBay si najdi celu novu bateriu. Mozno bude aj Li-ion.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#11 Příspěvek od Bastlfanda »

to je zase zvrácená rada :roll: ... novou baterku potřebuju míň než něco šikovnýho na čtení/zápis ... (btw. to vypadá, že 3 články jsou KO - jeden krajní u + a dva u - a k tomu třetí od + "na odchodu"...), chci se naučit něco o batt. managementu a programování, jinak bych to tu asi tak nepitval, ne?
A když už bych něco kupoval na ebayi, tak nějakej ten programátor ...

Jo a sbw je teď už za 70USD ;) ( ale ty maximy už asi neumí... :? ) ... ten ubrt vypadá schopněji, ale v en jsou tam jen některý stránky a nedopátral jsem se ani cen, hw, atd. ...

hmm ... škoda, že to nemam blíž - http://www.vadas.cz/index.php?skupina_id=137 - za 3 Kč bych jich vzal hned několik, ale s poštovnym se to prodraží :( ... asi ještě mrknu, co se tam najde dalšího ;)

a ještě k tématu: http://www.ic-prog.com/index1.htm ...

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jef111 »

Ahoj, pokročils nějak v koumání baterek?
Já jsem zprovoznil EV2300 s origo softy od Texasu a s be2works.
Jenže teď potřebuju opravit baterku do staršího IBM s BQ80201 a to origo Texasí softy už neumí (moc starý čip) a demoverze be2works se s tímto čipem nechce bavit takže shíáním alternativní programy.
Zkoušel jsi SBW nebo UBRT? O těch programech se toho člověk málo dočte, vesměs v azbuce...
Stránky SBW nějak zmizely v nenávratnu :?: a podařilo se mi sehnat jenom nějakou stařičkou demoverzi která mi nefunguje, hlásí chybu DLPORTIO.sys a po odklikání plné obrazovky těchto hlášek se spustí ale nic z SMBusu nepřečte :-( Jedu na win7x86.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Poradna“