Vyschnutí topného tělesa u pečící pánve PE13

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Vyschnutí topného tělesa u pečící pánve PE13

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Dobrý den všem.

Poté, co jsem kompletně zrekonstruoval pro náš Sbor dobr. hasičů pečící pánev PE13 z Alby Hořovice a vyměnil vadný termostat TH20, tak se při testu na nové elektroinstalaci (TNS) objevil problém se svodem topných těles. Před finálním zapojením přívodního kabelu do sporákové kombinace jsem jen tak pro jistotu chtěl změřit megmetem odpor mezi N a PE. A nevěřil jsem vlastním očím, ručka zajela úplně doleva. Tak jsem pánev zase odkrytoval a zkoušel jsem měřit včechna tělesa. Tělesa jsou typu ETA 5704, 666W, tyčová, délka 630mm (http://www.friebert.devel2.bluesystem.c ... -alba-666w). Všechna mají stejný odpor proti svému kovovému obalu, a to asi 250kOhmů při napětí okolo 250V (netočil sejm 500V megmetem úplně naplno).

Měřil jsem i unikající proud, při studených tělesech je to na celou pánev (9 stejných těles) asi 1mA, ale při ohřátí je to už 7mA, a to nebyla ohřátá naplno. Obsluha v kuchyny musela několikrát za včerejší ples nahodit proudový chránič 30mA, údajně vypadl při nastavování teploty termostatem, tak to prý řešili tak, že pánev vypnuli, nastavili jinou teplotu a pak ji zase zapli a prý to bylo OK, čemuž ovšem nerozumím.

Netušíte někdo, zdali je možné nechat tato tělesa nějak "vyschnout". Ale myslím si, že to moc nepůjde, není kudy by se vlhkost dostala ven, v kovové trubce je keramická "zátka" s vývodem a s nabodovanou plechovou maticí.

Děkuji za Vaše praktické rady.
Petr Filipi

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#2 Příspěvek od kbulda »

Takovýto topný spotřebič musíš zapojit bez chrániče. Jinakse to nedělá.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Koukal jsem se ještě do ČSN 33 1600 Ed.2 a podle této normy by měl být unikající proud 1mA/1kW, tohle má 6kW a kdyby to mělo těch 7mA do PE, tak by to nebylo ještě tak špatné. I když tato norma asi nebude přesně na tento typ pánve, tohle je de facto pevná instalace.
Nicméně zítra zkusím nějakého výrobce těles, poptám se jak je to s odporem u nových výrobků a asi zkusím i Albu Hořovice, výrobce pánve PE13 (i když ke konci výroby se pánev vyráběla na Slovensku).
Ta naše je z roku 1980 a tělesa jsou možná původní.

Jinak kdyby někdo potřeboval návod, tak ho přikládám.
A taky přikládám překreslené schéma zapojení.

Petr Filipi
Přílohy
PE 13.pdf
(260.14 KiB) Staženo 291 x
Zapojení PE13.pdf
(166.58 KiB) Staženo 279 x
Naposledy upravil(a) petrfilipi dne 18 úno 2014, 10:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od TAKJAN »

Zrovna v týdnu jsme řešili troubu. Používal se dlouhodobě pouze horkovzduch. Po zapnutí klasicky (horní+dolní) chránič venku (navíc ho inteligent tatík manželky zákazníka dal jako hlavní vypínač). Po změřeni megrem pár kiloohmů. Takže opačně: vše naplno několik hodin a OK. I další dny.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Mirda »

Nedělá to vybavení proud. chrániče něco jinného než tělesa?

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#6 Příspěvek od kejki »

Taky bych hádal mastný bordel na tom voliči. Mně to rozsvítilo doutnavku..

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od petrfilipi »

Já myslím, že zbytek pánve je OK, ono tam toho až tak moc není. Stykač je stará česká klasika, pár drátů jsem pro jistoru vyměnit, silikonové vodiče v troubě jsem nechal původní.
Zkusím ještě změřit proudy ochrannými vodiči u dalších zařízení v kuchyni, zdali se to nesečte.
"Volič" je jen mechanický knoflík s bowdenem, který ovládá úplně nový termostat, tam bych vinu taky nehledal.

Zkusím dneska zavolat do výrobny topných těles, třeba mi něco poradí.

Díky za Vaše odpovědi.
Petr Filipi

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#8 Příspěvek od palmalsport »

Jakékoliv odporové topné těleso, má po určité době motohodin, (prostě s přibývajícími roky), tu nectnost, že jeho izolační stav klesá. To znamená, že prostě po určité době, dochází k úniku proudu, To je prostě fakt. Dle mého názoru, bych vyměnil ta topná tělesa.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#9 Příspěvek od kbulda »

Podle toho co píšeš tak máš na jeden chránič pověšeno v kuchyni více spotřebičů. Jestli jsou tepelné , tak se ti ty proudy sečtou a pak se není co divit, že chránič padá. Vypadá to že pevnou instalaci projektoval diletant, nebo projekt spíše vůbec nebyl.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od petrfilipi »

Tak jsem kontaktoval jednoho lokálního výrobce topných těles, a to firmu Eltop. Cena za tělesa 14000/030 (230V/666W, pr. 8,5mm, délka 630mm) je 105 Kč bez DPH a dopravy, takže asi nebude problém ta tělesa vyměnit všechna.
Jinak I-chránič je pro kuchyni opravdu centrální, ale myslím si, že o víkednovém plese běžel jen tento jeden tepelný spotřebič ( a k tomu občas konvice a kráječ a to je asi vše). Ale ty ještě změřím co se týče Ipe.
Taky bych zkusil změřit ten chránič, nevypádává-li moc brzy.

Petr Filipi

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“