Teslák-zapojení MOTů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fino97
Příspěvky: 78
Registrován: 14 srp 2012, 02:00

Teslák-zapojení MOTů

#1 Příspěvek od Fino97 »

Zdravím,tak nějak jsem rozhodl že pro mě nazrál čas pro stavbu teslova transformátoru,víceméně podle tohoto schématu http://danyk.cz/tesla4.png . Sekundár mám namotaný,kondík poskládaný,téměř vše nachystané,ale teď jsem se zasekl na zdánlivě triviálním problému,totiž že pořádně nevím, jak pospojovat sekundáry napájecích transformátorů. To se jako oba nechají připojené studeným koncem na kostru, spojí se studenými konci a obě kostry se uzemní a na aktivních vývodech bude proti sobě 4200V, nebo jak? Protože podle schématu bych to chápal tak, že jeden aktivní konec připojím na kostru druhého MOTu a tuto kostru uzemním, což je podle mě blbost. Jak to tedy má bý správně, díky za odpovědi. Fino

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

Fino97 píše:To se jako oba nechají připojené studeným koncem na kostru, spojí se studenými konci a obě kostry se uzemní a na aktivních vývodech bude proti sobě 4200V
ano, přesně podle Danykova schématu!
Je to jediné možné a celkem bezpečné spojení dvou MOTů.
Musíš mít ale na pamětí, že proti kostře bude na každém výstupu smrtících 2100V !!!
Přílohy
tesla4.png
(178.37 KiB) Staženo 40 x

Uživatelský avatar
Fino97
Příspěvky: 78
Registrován: 14 srp 2012, 02:00

#3 Příspěvek od Fino97 »

Diky moc,jen mi to nebylo moc jasne,protoze me lehce zmatly ty tecky(vim ze by mely vyjadrovat vzajemnou polaritu vinuti,tedy pokud na jeden teckovy vyvod pripojim +,tak na vsech ostatnich teckovych vyvodech bude take +,ale nejak jsem nepochapal jak se to chova pri ~ proudu) .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

je to jednoduchý,
zapoj to jak si myslíš a odzkoušíš to na hlavním jiskřišti . . .
pokud to nebude fungovat, jednomu z primárů přehodíš vinutí . . .
a hotovo.
ale POZOR vše děláš na vlastní nebezpečí !
pamatuj, že pracuješ se životu nebezpečným napětím !!!

Při jakékoliv manipulaci vytahuj vidlici ze zásuvky !
VYPÍNAČ NESTAČÍ !!!

Uživatelský avatar
Fino97
Příspěvky: 78
Registrován: 14 srp 2012, 02:00

#5 Příspěvek od Fino97 »

Jojo,to ze je to smrtelne napeti tak nejak vim :D ....jen zacinam ted byt dokonale zmaten,jednomu z primaru? Ono je jich tam proboha vic? Jako z tech Danykovych fotek to to tak vypada,ale ve schematu je snad jen jeden,ne? :?: (tak se zda ze jsem pripravu asi lehce podcenil,protoze jsem snad jeste u SGTC nevidel vic primaru (u nejakych tranzistorovych nebo elektronkovych jo,ale to je zas lehce vedle...)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

Fino97 píše:...jen zacinam ted byt dokonale zmaten,jednomu z primaru? Ono je jich tam proboha vic? Jako z tech Danykovych fotek to to tak vypada,ale ve schematu je snad jen jeden,ne? :?: (tak se zda ze jsem pripravu asi lehce podcenil
ty se mi snad zdáš . . .
s těmahle znalostma chceš laborovat se smrtelným napětím ???

samozřejmě, že tam je "primárů" víc !
rovnou pět primárů !
dva jsou připojené na 230V, dva jsou zkratované, to jsou dohromady čtyři
a ten pátý je v tesláku.
už to chápeš?

Uživatelský avatar
Fino97
Příspěvky: 78
Registrován: 14 srp 2012, 02:00

#7 Příspěvek od Fino97 »

Jo aha,ono to bylo myslene jako celkove i s MOTy,tak to je jen nedorozumeni,ja myslel ze jako teslak samotny ma mit vic jak jeden primar,a zacal jsem lehce panikarit protoze ve schematu to neni :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Prostě jde o primáry (či sekundáry ) traf napájených 230V .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“