Vodárna

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

Vodárna

#1 Příspěvek od Puda »

Zdarec!
Potřeboval bych poradit s domácí vodárnou.
Mám sigma darling 100/33, ale v novějším provedení, t.j. že nádoba není umístěná na základně čerpadla, ale je zvlášť a má objem 160l.
Je pozinkovaná, bez vaku. Problém tkví v tom, že musím každý týden dofukovat vzduch, jinak vodárna začne zapínat shoro hned po puštění vody. Na horní výpusť (závit) na nádobě je našroubovaná mosazná redukce na 1/2 coulu, na té je T kus, na něm zhora svisle tlakový spínač a vodorovně kulový ventil, za ním zpětný ventil směrem do nádoby, za ním elektroventil (abych tam nemusel chodit) a pak hadice k ventilu na rozvodu vzduchu. Až tam mám celkem bezpečně zjištěno, že vzduch neutíká. Vzduch se ztrácí, i při uzavřeném vzduchovém ventilu na nádobě. Když použiju dudlík na přisávání vzduchu (přímo na tělese čerpadla -u sací příruby), tak čerpadlo po cca týdnu bez odběru nenasaje vodu. Sací koš mám s gumovou koulí. Sací výška vychází 8.3m. Ucpávky kolem hřídele měním poctivě každý rok. Na výstupu čerpadla je mosazný zpětný ventil, ne ten proděravěný plech s gumovou plackou (originál). Má někdo nápad, kam se mi ten vzduch ztrácí?

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#2 Příspěvek od voitano »

Připoj externí malou expanzku

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Puda »

A proč? Tu nemám.
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Dej foto. Dost si tu sestavu nedokážu představit....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#5 Příspěvek od renda15 »

Ten vzduch se rozpouští postupně ve vodě. U tohoto provedení bez gumového vaku je nutné přisávání vzduchu přes gumový ventilek, bývá často zarezlé regulační kolečko. Přisávání probíhá pouze v první fázi po spuštění čerpadla, cca do 2 atm tlaku, pak už injektor nefunguje - chyba může být tudíž i v tom, že čerpadlo zapíná příliš brzy (při vysokém tlaku).

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Pod tlakem se malé množství vzduchu rozpouští ve vodě, pokud je hodně vzduchu a velký tlak, pozná se to po natočení vody do sklenice, že se objeví bublinky jako u sifonu, proto musí toto provedení nějaký vzduch přisávat.
Pokud je přisáváno vzduchu moc, čerpadlo zvládá jen nějaké množství vzduchu mezi lopatkami, pokud je ho moc, nesaje už vodu. Může špatně těsnit sací koš nebo nějaký spoj, nebo se stává, že prorezne vedení mezi čerpadlem a košem. Takže může voda z vedení utíkat a podtlak způsobé přisátí vzduchu.
Ta sestava někdy funguje spolehlivěji, když se dá do studny "pirát" a u čerpadla se vyhodí zpětná klapka.
"Vodaři" mě možná za tokovou radu zabijí. Ale funguje to...

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Puda »

Blbě se tam leze, takže alespoň schéma
Přílohy
vodarna.PNG
(13.08 KiB) Staženo 94 x
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Puda »

Co je Pirát?
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Puda »

Tak pirát tam podle vzhledu je
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#10 Příspěvek od Jodr »

Pokud přes dudlík, jak píšeš se ztrácí voda v sacím potrubí, je vadná zpětná klapka v koši nebo jsou někde prorezlé trubky sání (což mě potkalo v RD milované paní tchýně). Také jsem pátral kam mizí voda, zakopali jsme hadici PE a je pokoj. Čerpadlo máš ponorku? Pokud ne tak k čemu to vzduchování na boileru?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#11 Příspěvek od monterjirka »

Puda píše:Co je Pirát?
Pirát je jedno starší provedení sacího koše, máme s ním dost dobré zkušenosti

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Puda »

Se seřizováním dudlíku jsem bojoval cca 10-let, buď to vždycky přišlo o vzduch, nebo po delší době bez odběru to nenasálo vodu. Je reálná možnost, že když snížím tlak, tak že to bude lepší a půjde to seřídit? Tlakový spínač jsem ještě nikdy nerozdělával, takže nastavený bude podle výrobce -snad dobře. Jo budlinky ve vodě ihned po natočení jsou.
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
tomaw
Příspěvky: 81
Registrován: 15 led 2010, 01:00

#13 Příspěvek od tomaw »

160L nádoba a vzduch za týden pryč se mi zdá docela rychle.

Není někde únik vzduchu přímo na nádobě na straně kde je vzduch ? Myslím špatný spoj ,manometr ,tlakový spínač....Kdysi mě doma takhle nepatrně utíkal manometr.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Puda »

No právě že jsem nic nenašel.
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#15 Příspěvek od Jodr »

Jakou má logiku, že se přes dudlík ztratí voda v sací rouře? Vodáren s injektorem běhá po světě že to nikdo nespočítá....

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“