Spínaný zdroj S-350/48 - regulace (pøesunuto)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
BeranekCZ

Spínaný zdroj S-350/48 - regulace (pøesunuto)

#1 Příspěvek od BeranekCZ »

Dobrý den,
chci si koupit tento zdroj ODKAZ a použít ho jako základ na regulovatelný zdroj. Jediný obvod, který jsem našel a mohl by se použit, je L4970A. Zde na fóru jsem èetl na tento obvod nìjakou kritiku. Opravdu je špatný? S jeho pomocí bych chtìl regulovat napìtí v rozmezí 5-40V. Bude mi k tomuto úèelu staèit toto schéma ODKAZ, ve kterém bych na svorku -5V pøipojil zem? Nebo doporuèujete jiný IO na regulaci?

A druhý dotaz: Lze tyto spínané zdroje zapojovat do série nebo paralelnì?

Dìkuji.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

ja osobne Ti vobec neodporucam za spinany zdroj zapojit dalsi spinany zdroj (budes musiet VELMI dobre odfiltrovat ich vzajomne rusenie). Vecer tu mozem dat fotky z osciloskopu ked som sa len pokusal za spinany zdroj (PC zdroj a nasledne aj moj robeny zdroj) dat PWM pre obycajnu ziarovku (skusal som ine spinane veci zavesit na tieto zdroje a furt je to rozkmitane). tie zdroje potom nevedia stabilizovat a rozkmitaju sa - cele to je nasledne dost rozkmitane. Ako pisem, fakt to musis medzi zdrojmi dobre odfiltrovat.

BeranekCZ

#3 Příspěvek od BeranekCZ »

Dobøe, tìším se na obrázky. A o jak velké kmitání jde? Já z toho zdroje potøebuji hlavnì dostat 5V pevných a pak právì nìjaké regulovatelné napìtí na pohon krokových motorù. Takže tam nìjaké mini kmítání asi nevadí. Ale potøebuji to regulovat, protože né všechny drivery vydrží napìtí nad 40V.

Takže pro tu 5V vìtev bys doporuèil to dalším spínaným zdrojem snížít a pak tam dát ještì linearní regulátor?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

sorry , obrazky az koncom buduceho tyzdna (niesom doma)
tych 5V by som riesil ako pises len by som ten linear napajal cez diodu a kondenzator - ten by vyrovnaval kmitanie toho spinaneho zdroja.
"silovu" cast by som tahal z toho isteho zdroja len by som ho poriadne odfiltroval a nasledne ten spinany stepdown (filtrovat kym to bude kmitat)
dufam ze pisem zrozumitelne, dal by som nacrt ale skicaku sa mi fakt nechce kreslit

BeranekCZ

#5 Příspěvek od BeranekCZ »

Tak jsem to zapojil normálnì do série a vše jede. Na voltmetru žádné zvlnìní vidìt není a k osciloskopu jsem se ještì nedostal. Ale ikdyby tam bylo, tak to krokovým motorùm vadit nebude a arduinu to taky nevadí jak je vidìt.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#6 Příspěvek od PeteBurns »

misocko to trochu plietol, rusenie nema nic spolocne so spatnou vazbou zdroja, ktora mu kmitala...spravne urobene a funkcne zdroje nesmu kmitat, a teda nie je problem ich zapojit aj viac za sebou ak treba, takze sa nemusis bat...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#7 Příspěvek od misocko »

skoda ze mi zhorel ten PC zdroj ktory som pouzival na hranie, dal by som nejaky priebeh rozkmitaneho zdroja. stacilo ze som na vystup dal nejake PWM na to zavesil autoziarovku a pri urcitych frekvenciach sa to tak rozkmitalo ze som myslel ze roztrhne trafo v PC zdroji. zrejme ide len o to netrafit nejaku harmonicku samotneho zdroja. Druha vec co som pisal ze mi to robi aj na domacom zdroji - to nebudem dalej rozoberat nakolko som zistil ze je uplne zly a nevhodny na taketo veci (spinanu zataz), budem na tom musiet teda este popracovat.
BeranekCZ: ak Ti to teda funguje tak super, zrejme su frekvencne inde a nedochadza k ich ruseniu.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Alebo synchronizovat zdroje....

BeranekCZ

#9 Příspěvek od BeranekCZ »

No to by to musel ten regulator umet. Plus ten zdroj to taky asi neumi. Ale stejne si rikam, ze to seriove zapojeni snad neni takovy problem. Kdyz tam jsou koniky atd. Treba u paralelniho zapojeni by asi byly vetsi problemy (teda alespon myslim)

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#10 Příspěvek od patrikvarga »

Synchron s L4970 sa da.
Ale tieź neodporúčam 2 spínaky do série.
Přílohy
4970.png
(5.54 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Spínaný zdroje s tvrdým proudovým omezením mají skoro všecky sklony ke kmitání s těžkou induktivní zátěží, nepomáhá ani část zátěže činné.
A to krokové motory těžká ind. zátěž asi budou.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#12 Příspěvek od elektrosvit »

Na tom jsi byl kde? Spínaný zdroj dává na výstupu přece buď konstantní stejnosměrné napětí nebo konstantní stejnosměrný proud podle typu regulace. Krokový motor připojený přímo k výstupu takového zdroje by nepracoval. Potřebuje svůj vlastní měnič. Stejně jako by nepracoval, když bys ho přímo připojil třeba k baterce. Impulsní odběr motorku pokryjí kondenzátory ve výstupním LC filtru spínaného zdroje.

A v průmyslové praxi se spínané zdroje běžně řadí do série nebo paralelně, podle toho, jestli je potřeba vysoké výstupní napětí nebo velký výstupní proud. Viz třeba napájení galvanizačních lázní. Jeden měnič s velkým výstupním proudem by byl značně drahý a konstrukčně složitý. V případě poruchy by bylo celé zařízení vyřazeno z činnosti. Místo něj se použije více paralelně spojených jednotek, které jsou díky sériové výrobě levnější. V případě poruchy technik vymění vadnou jednotku, pošle ji na servis a výroba jede dál.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od sis2 »

Zdroj S350 lze celkem jednoduše upravit na regulovaný, není potřeba přidávat další.
Pro inspiraci třeba totořešení. Vedle regulace napětí je vhodné upravit i regulaci max. proudu.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#14 Příspěvek od milous2 »

Přesně ! A taky je potřeba vzít v potaz,že uživatel patrikvarga zareagoval na vlákno staré skoro 4.roky a uživatel BeranekCZ je ten tam :lol: Další názory se zdají být i tak platné nadále.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“