Videorekordér Sony SLV-SE410, je stereo nebo mono?

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
agnus
Příspěvky: 63
Registrován: 08 črc 2005, 02:00

Videorekordér Sony SLV-SE410, je stereo nebo mono?

#1 Příspěvek od agnus »

Dostal jsem starší, ale funkční videorekorder SONY SLV-SE410. Zajímalo by mě, zdali nahrává zvuk ve stereu či jen mono. Na webu se mi potřebné informace nepodařilo najít. Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#2 Příspěvek od Harry.pa »

Video je 4-hlavé, MONO

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od durkovic »

Ano videorekordér SLV-SE410 je monofónny prístroj. rotačný bubon obsahuje len dve hlavičky, ďalšie dve sú stacionárne pre záznam a snímanie zvuku z pozdĺžnej MONO audio stopy a dalšia slúži pre snímanie trackingu
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Když se o videu řekne, že má 4 hlavy, pak je řeč pouze o počtu hlav rotačních. Stacionární hlavy se nepočítají: bez jedné mazací to u přehrávačů sice jde, ale bez jedné dvoustopé nebo třístopé stacionární hlavy pro servo (a samozřejmě pro zvuk) to nejde.

Čili to video, pokud má LP režim, musí mít (tedy až na výjimky) na bubnu 4 hlavy, z nichž téměř vždycky jsou ve funkci jen dvě, a to ty, které šířkou zanechané stopy odpovídají rychlosti posuvu pásku.
Ale pořád jde o video se záznamem zvuku pevnou hlavou do podélné stopy (podélných stop), tedy do hifi daleko.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od durkovic »

Hill ďakujem za upresnenie, mne trochu uniklo že video má aj LP mód... preto som počítal len s dvoma rotačnými hlavami... ak má aj LP tak áno na bubne sú 4 hlavičky...

s tým označovaním koľko hláv má ktorý stroj je asi večná polemika... ale súhlasím že by sa označenie počtu hláv malo týkať len hláv umiestnených na rotačnom bubne... ani výrobcovia v tom nemajú niekedy jasno, videl som staré stroje len s SP módom a mali označenie na dvierkách kazet. priestoru 4HEAD.... pritom bubon mal len dve hlavičky...
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Tak to ti upřesním i tento problém: pro rychlost SP se používají hlavičky nechávající stopu širokou 47µm, pro LP je výška pólových nástavců (tedy šířka stopy) 23-27µm.
O čtyřhlavém videu si spousta lidí myslela, že musí mít lepší obraz. Málokdo věděl, že téměř vždy funguje jen jedna dvojice hlav a že jen několik modelů využívá druhou dvojici k "paběrkování" o dvě stopy vedle při zastaveném obrazu. Tato funkce pak dostala nějaké zvučné jméno, jako SUPER STILL PICTURE nebo něco takového.
Někteří výrobci proto klidně napsali na videopřehrávače nápis 4 Head, ale do bubnu dávali jen dvě hlavy pro šířku stopy kolem 30µm. Ty přečetly jak LP, tak SP, ale ztráta kvality záznamu SP nebyla většinou diváků rozeznána, kvalita LP byla už viditelně zhoršená přeslechy barvonosné mezi stopami. S nimi si některé dekodéry PAL v televizích poradily lépe, jiné hůře.
Ale bylo to levné a zákazník se vždycky našel.
Plnokrevné video, které by umělo i nahrávat, jsem v tomto provedení v ruce neměl, přesto to neznamená, že by neexistovalo, zvlášť ke konci slávy formátu VHS, kdy kdekdo koukal, jak zlevnit, aby mohl ještě chvilku vyrábět, a trh začaly ovládat řetězcové "značky", v jejichž střevech se mohla nacházet volná variace na výběhový typ od kohokoli.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od durkovic »

Hill, ďakujem za upresnenie už mám v tom teraz jasno :)
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#8 Příspěvek od Harry.pa »

Ještě jste zapoměli na 4-hlavé Hi-Fi, kde byly na bubnu 2 hlavy na obraz a 2 na zvuk, ale nemá LP režim, nebo má LP režim jen na záznam zvuku bez obrazu. Taky jsem viděl 2-hlavé STEREO (ne však Hi-Fi), kde byla podélná zvuková stopa rozdělena na 2 poloviční.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Jo, to byl například Telerent N9006T, u kterého šlo vypnout obraz a používat ho jen jako magnetofon. Pro záznam zvuku šlo volit mezi LP a SP, pro záznam obrazu uměl jen SP mód. Matsushita inside.
Tak to bychom se mohli zmínit i o tříhlavých bubnech - buď šlo o "létající" mazací hlavu a video umělo jen jednu rychlost, zato šlo střihnout obraz do obrazu (insert), aniž by na konci byl smazaný kus pásku, nebo třetí hlava byla umístěná tak, aby zastavený obraz měl k dispozici aspoň liché řádky v době, kdy základní hlavy byly mimo "své" stopy. To jsem viděl jednou u Sony SLV-325 a u nějakého Schneidera.
Videa s insert-střihem se u nás nijak moc nerozšířila, protože se za to nikomu nechtělo tolik platit, zato tříhlavých strojů s lepším zastaveným a zpomaleným obrazem se k nám dovezlo podstatně víc.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od durkovic »

ano ano tých 4 hlavých Hi-Fi strojov ktoré vedeli len záznamu zvuku do Hi-Fi stôp v mode LP bolo v 80tých rokoch viacero (JVC HR-D .... Panasonic NV- ... Philips, Normende, Universum no proste bolo ich viacero ) označovali to u tlačítka voľby rýchlosti posuvu ako "SP/Hi-Fi LP" ...
mám tu ale napríklad Filipesa z roku 2001 typ VR710 a VR800 ktorí
dokážu už záznam obrazu aj Hi-Fi zvuku v mode LP ale je tam možnosť v MENU stroja zvoliť "len záznam zvuku" takže deaktivuje sa obrazová časť elektroniky a video funguje v tej chvíli len ako audio magnetofón.

3hlavý model videa som videl naposledy nejaký Panasonic NV-J ... chválil sa na prednom panely nápisom "Super slow motion picture / Super clear Still" naozaj krokovanie obrazu, spomalený pohyb aj zastavený obraz mal vynikajúcej kvality. :wink:
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#11 Příspěvek od warp »

Mám doma schovanej nìjakej VHS Schneider, který má 2hlavy, SP záznam/pøehrávání a Audio HiFi LP. Dodìlával jsem do nìj CZ stereo zvuk a tehdy sloužil jako "STB" pro kabelovku u Tesla 419.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#12 Příspěvek od dvorak »

Jak je to mimochodem u 6-ti hlavového videa ? Znamená to, že 2 jsou zvukové, 1 mazací a 3 obrazové ?

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#13 Příspěvek od kasa »

Jak bylo řečeno, počítají se pouze rotační obrazové nebo zvukové (HiFI) hlavy, pokud je na bubnu mazací hlava, tak se nepočítá. 6hlavé video má tedy 4 obrazové (obvykle jeden pár pro SP a druhý pro LP nebo EP) a 2 zvukové HiFi hlavy.
Hill píše:...do bubnu dávali jen dvě hlavy pro šířku stopy kolem 30µm. Ty přečetly jak LP, tak SP, ale ztráta kvality záznamu SP nebyla většinou diváků rozeznána, kvalita LP byla už viditelně zhoršená přeslechy barvonosné mezi stopami. S nimi si některé dekodéry PAL v televizích poradily lépe, jiné hůře.
Plnokrevné video, které by umělo i nahrávat, jsem v tomto provedení v ruce neměl, přesto to neznamená, že by neexistovalo, zvlášť ke konci slávy formátu VHS, kdy kdekdo koukal, jak zlevnit, aby mohl ještě chvilku vyrábět, a trh začaly ovládat řetězcové "značky", v jejichž střevech se mohla nacházet volná variace na výběhový typ od kohokoli.
Plnokrevná videa se dvěma nižšími hlavami společnými pro SP i LP existovala a měla právě problém u vlastních záznamů v SP, protože mezi stopami byly mezery -> špatný odstup S/Š, takže kvalita LP záznamu bývala paradoxně srovnatelná s SP.
Hill píše:Tak to bychom se mohli zmínit i o tříhlavých bubnech - buď šlo o "létající" mazací hlavu a video umělo jen jednu rychlost, zato šlo střihnout obraz do obrazu (insert), aniž by na konci byl smazaný kus pásku, nebo třetí hlava byla umístěná tak, aby zastavený obraz měl k dispozici aspoň liché řádky v době, kdy základní hlavy byly mimo "své" stopy.
Tříhlavé video nemá rotační mazačku (mazací hlavy se přece nepočítají), ale právě pomocnou obrazovou hlavu pro funkce Review/Cue/Slow/Still. Ta je v těsné blízkosti jedné z hlav a při trikových funkcích snímá stejný půlsnímek jako hlava protilehlá, se kterou má stejnou orientaci 6stupňového sklonu stěrbiny.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “